Yeni eğitim öğretim yılı sınavsız ve maske zorunlu olmadan başlıyor

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ev
Eğitim
Berlin: Yeni okul yılı zorunlu testler ve maskeler olmadan başlıyor

Yeni okul yılı, kısıtlayıcı korona önlemleri olmadan başlıyor. Öğretmen eksikliği ve okul inşaatı önümüzdeki ayların en büyük zorlukları olmaya devam ediyor.

Eva Corino

17 Ağustos 2022: Okul Senatörü Astrid-Sabine Busse liderliğinde okulun başlamasıyla ilgili basın toplantısı.

17 Ağustos 2022: Okul Senatörü Astrid-Sabine Busse liderliğinde okulun başlamasıyla ilgili basın toplantısı.Volkmar Otto

Berlin’de yeni okul yılı önümüzdeki hafta her zamankinden daha fazla öğrenciyle başlıyor. Genel okullarda sayıları bir önceki öğretim yılına göre 6.800 artarak 383.290’a yükseldi. Bunların arasında 37.050 birinci sınıf öğrencisi de var ki bu da bir rekor. Eğitim Senatörü Astrid-Sabine Busse (SPD) ve iki devlet bakanı Çarşamba günü yeni okul yılının testler ve maskeler zorunlu olmadan başlayacağını söyledi. Senatör, birkaç kriz çıkmasına rağmen yeni okul yılına güvenle baktığını söyledi: Corona’ya ek olarak, Ukrayna savaşı, personel sıkıntısı ve okul yerlerinin olmaması.

Senatöre göre yaz tatillerinde pandemi zayıflama eğilimi gösterdiği için test yapma veya maske takma zorunluluğu yok. Ancak Senato, kendilerini test etmek isteyen öğrencilere haftada üç test sunmaya devam ediyor. Ancak bu testler gönüllü katılım ilkesine dayanmaktadır.

Şu anda, enfeksiyona karşı yeni koruma hala federal eyaletlerle koordine ediliyor. Etkili olması halinde eğitim yönetimi, enfeksiyon sürecinin yoğunlaşmasına her an test yapma ve maske takma zorunluluğunu yeniden getirerek tepki verme hakkına sahip olacak.

Neredeyse 60 yeni okul psikoloğu

Corona döneminden bu yana birçok öğrencinin muzdarip olduğu psikolojik sorunlarla daha iyi başa çıkabilmek için Berlin’de yaklaşık 60 yeni okul psikoloğu işe alındı. Senatör, daha fazla okul kapanmayacağına söz verdi.

Buna ek olarak, Devlet Bakanı Alexander Slotty, “istatistiksel olarak her sınıf için bir tane” olan 21.000 hava filtresinin Berlin okullarına ulaştığını söyledi. Ancak enfeksiyon oranı zayıfsa okulların çalışmasına izin verilmiyor çünkü okulların Ukrayna savaşı sırasında da enerji tasarrufu yapması gerekiyor. Bu nedenle örneğin ortaokulların dersliklerindeki sıcaklığın 20 dereceye düşürülmesi gerekiyor. İlkokullar, gündüz bakımevleri ve okul sonrası bakım merkezleri bundan muaftır.

Berlin okulları büyük bir çabayla şimdiden 5.000 Ukraynalı mülteci çocuğu almayı başardı. 1.000 Ukraynalı mülteci çocuk hala bir okul yeri için bekleme listesinde, ancak görünüşe göre hala ücretsiz okullar tarafından sunulan 2.200 yer var. Alexander Slotty, Berlin’in bu mülteci krizinde bir “merkez işlevi” olduğunu vurguladı. Paris’teki bir meslektaşı ona, yalnızca 200 Ukraynalı mülteci çocuğun Paris’teki okullara kabul edilmek istediğini bildirdi. Slotty, “Berlin eğitim sistemi burada gerçekten dikkate değer şeyler başardı” diyor.

Ukraynalı çocuklar için 5000 okul yeri, üç yeni karşılaşma okulu

Gelecek öğretim yılı için, Alman ve Ukraynalı çocukların birlikte eğitim alacakları üç tanışma okulu da kurulacak. Bu pilot projeler başarılı olursa, yeni bir Avrupa okuluna yönelik sonraki adımlar atılabilir.

Okulun yapımına gelince, eğitim yönetimi, maliye senatörünün yatırım planının ağustos sonunda mecliste onaylanıp onaylanmayacağını merakla bekliyor. Alexander Slotty, “Sonra buna tepki veririz” dedi.

Maja Lasić:

Maja Lasić: “Çocukların akıllarında ve kalplerinde hâlâ eski vatanlarındalar”

Bu okul yılındaki öğretmen açığı 875 tam zamanlı pozisyona ulaştı. Artan öğrenci sayısı nedeniyle, mevcut kalıcı pozisyon ihtiyacı 2645 tam zamanlı pozisyondur. Şimdiye kadar, 455’i kariyer değiştiren, 38 diğer öğretmen ve 1.117 normal kariyer adayı olmak üzere 1.610 pozisyon için personel işe alındı.

Yandan giriş yapanların oranı düşüyor

Senato Departmanında insan kaynakları yönetiminden sorumlu olan Holger Schmidt, kariyer değiştirenlerin oranı geçen yıla göre önemli ölçüde düştü – “muhtemelen kariyer değiştirenlerin rezervuarı sekiz yıl sonra yavaş yavaş tükendiğinden” şüpheleniyor.

Geçici tam zamanlı pozisyonlara yönelik mevcut ihtiyaç 1.426’dır ve burada gerekenden daha fazlası işe alınmıştır: yüksek lisans öğrencileri, emekliler ve karşılama öğretmenleri dahil olmak üzere önceden pedagojik bilgiye sahip 1.586 kişi.

Dilbilgisi okulları dışında, personel eksikliği Berlin okulunun tüm formlarında benzerdir. Okullar zaman çizelgesini kapsamaya devam etmeli ve aksi takdirde nerede kesinti yapacaklarına kendileri karar vermelidir. Busse, Berlin’deki öğretmen açığını bir perspektife oturtmaya çalışıyor: “Diğer federal eyaletlerde insanlar şimdiden kelle avcılarıyla çalışıyor ve dört günlük haftayı düşünüyor. Neyse ki henüz Berlin’de o noktada değiliz!”