VR gözlükleri eğitimlerde giderek daha fazla kullanılıyor

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Geleceğin şehir planlaması: VR gözlüklerle izleyici yeni binaları inşa edilmeden önce animasyon halinde görebiliyor.

Dijital teknoloji bunu mümkün kılıyor: Stephan Schmöle yük vagonlarını birbirine bağlama alıştırması yapmalı. Normalde 29 yaşındaki yeni oyuncunun Deutsche Bahn'da piste çıkması gerekiyordu. Ancak bu yol gereksizdir. Bunun yerine Schmöle, demiryolunun Fulda'da yeni açılan eğitim merkezinde sanal gerçeklik gözlüklerini takıyor ve olup biteni kontrol etmek için iki kontrolör alıyor. DB-Training'den öğrenme arkadaşı Christian Dorn, senaryoyu bilgisayarda başlatıyor ve her hareketini ekrandan takip ediyor

VR gözlükleri şu ana kadar çoğunlukla oyun sahnesinde kullanıldı

VR gözlüklerin kullanımı yalnızca eğlence medyası alanında, özellikle de oyun sahnesinde büyük bir konu değil. Ayrıca eğitim ve ileri eğitimde de giderek daha fazla kullanılıyorlar. Sanal gerçeklik, gerçek bir ortamın görüntüler (3D) ve çoğu zaman ses ile bilgisayar destekli bir simülasyonudur. Bunların görüntüleri örneğin özel gözlüklere de aktarılabiliyor.

BT uzmanı Ludger Schmidt, “Teknolojinin gelecek için büyük bir potansiyeli var ve önümüzdeki yıllarda kesinlikle giderek daha önemli bir konu haline gelecektir” diyor. Üniversite profesörü Kassel'deki insan-makine sistemleri teknolojisi bölümüne başkanlık ediyor. Ancak profesyonel dünyada VR gözlüklü uygulamalar şu anda “hala geliştirilme aşamasında”.

Gözlükler uygun fiyatlı. Ona göre bunların fiyatı 1.000 avronun altında ve en yüksek kalitede. Ancak bilgisayarlarda oluşturulan sanal gerçeklik senaryoları hâlâ oldukça pahalı. Schmidt'e göre olası kullanımlar çeşitlidir. Zanaatkarlar sanal ortamda pratik yapabilir veya üretim alanında vasıflı işçiler eğitilebilir.

VR teknolojisi birçok avantaj sunuyor. Örneğin, istediğiniz zaman kendinizi sanal olarak başka bir konuma ışınlayabilirsiniz. Tıpkı DB çalışanı Schmöle gibi. Yük vagonlarındaki görevini VR gözlükleriyle görüyor. Şimdi fren hortumlarını bağlayıp havalandırmanın zamanı geldi. Ayrıca kulaklıklarından tıslayan hava basıncını da duyabiliyor. Bitirip gözlüğünü çıkardığında durumu şöyle özetliyor: “Bu düşündüğümden daha gerçekti. Çok gerçekçi geldi.”

Dönem: Yazar Damien Broderick, 1982 tarihli bilimkurgu romanı “The Judas Mandala”da “sanal gerçeklik” kelimesini kullanmıştı. Terim ilk kez 1987 yılında Oxford İngilizce Sözlüğünde teorik bir kavram olarak ortaya çıktı.

Tanım: Sanal gerçeklik, izleyiciye gözlük kullanılarak simüle edilmiş bir dünyanın gösterilmesi anlamına gelir. Yetenekli grafik temsili ona bu sanal gerçeklikte olduğu hissini veriyor.

Gelecek: Beş yıl önce Facebook'un patronu Mark Zuckerberg, start-up Oculus'u 400 milyon dolardan fazla bir fiyata satın aldı. Ancak henüz dünya pazarına ulaşılamadı. Teknolojinin hâlâ kitlesel pazar için fazla karmaşık olduğu düşünülüyor.

Demiryollarının teknoloji saldırısının bir parçası

Dorn, demiryolunun üç yıldır eğitim operasyonlarında VR teknolojisiyle deneyim kazandığını açıklıyor. Artık bir teknoloji saldırısı başlıyor. Proje yöneticisi Dorn'un açıklamasına göre Şubat ortasına kadar ülke çapında 14 lokasyon mobil VR teknolojisiyle donatılacak. Önümüzdeki yıl yüzlerce çalışana VR senaryoları konusunda eğitim verilecek.

VR teknolojisi daha büyük bir projenin yapı taşıdır. DB İnsan Kaynakları Direktörü Martin Seiler geçtiğimiz günlerde şunları söyledi: “DB şu anda eğitim ve ileri eğitim kapasitelerini büyük ölçüde artırıyor.” “Güçlü Demiryolu” gelecek stratejisinin bir parçası olarak demiryolu, önümüzdeki birkaç yıl içinde 100.000 çalışanı işe almak istiyor. Onlar da nitelikli olmak istiyorlar.

VR ve AR (artırılmış gerçeklik) teknolojileri artık diğer endüstrilerde, şirketlerde ve uygulama alanlarında da aktif olarak kullanılıyor. Dünya çapındaki şirketleri keşfettiler. Siemens bu teknolojiyi otomobil bileşenleri geliştirmek için, Daimler yangından korunma eğitimi için ve Thyssenkrupp sanayi grubu da bakım talimatları için kullanıyor. Kimya devi BASF, geçen yıldan bu yana kimya teknisyeni eğitimlerinde VR gözlük kullanıyor. Ancak dijital teknoloji tıpta, mimaride, eğlencede ve sporda da kullanılmaya başlandı.

Tıpta: sanal kemik turları

Giessen Üniversitesi, öğrencilere romatizmal ve osteolojik hastalıklar konusunda kurslar sunmaktadır. Katılımcılar VR gözlük takıyor ve sanal kemik turlarına katılarak sağlıklı anatomiyi ve inflamatuar hastalıkları keşfediyorlar.

TU Darmstadt Ergonomi Enstitüsü'nde araştırma görevlisi olan Katharina Rönick, tıptaki diğer uygulamalar hakkında rapor veriyor. VR gözlüklerle operasyonlar yapılabiliyor. Ayrıca teknoloji için “büyük potansiyel” görüyor. Ancak yapılan bir araştırma, uzun süre takmanın zorlanmaya ve göz ağrısına neden olabileceğini de ortaya çıkardı. Bazı denekler bundan şikayetçi oldu. Teknoloji ve konfor hâlâ geliştirilebilir.