Ve bunun 1968 ile ne ilgisi var?

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ev
Eğitim
Kötü yazım: Ve bunun 1968 ile ne ilgisi var?

Geçmişte zarif el yazısına ve doğru imlaya çok fazla dikkat edilirken, bugün çok az dikkat ediliyordu. Neden çocuklarımıza iyilik yapmıyoruz.

Eva Corino

Bir kız büyük bir konsantrasyonla el yazısı çalışıyor.

Bir kız büyük bir konsantrasyonla el yazısı çalışıyor.imago/allOver-MEV

Geçenlerde büyük amcamın Almanca defterlerini eski bir bavulda buldum. Franken çiftçi bir aileden geliyordu ve 2. Dünya Savaşı sırasında Rusya’da bir madene girdiğinde yirmili yaşlarının başındaydı. Anında öldü.

Defterler ilkokul günlerinden geldi. Orada yazılanlar bana önemli gelmedi. Ama yazı karakteri o kadar kusursuzdu ki, tüylerimden tüyler ürperdi. Bugün bir bilgisayar, geçen yüzyılın gösterişli el yazısını taklit eden bir yazı tipiyle kurulmuş olsaydı, tek tek harfler arasındaki boşluklar, bir zamanlar benim olan bu çocuğun idamından daha eşit, tepeler ve dipler daha kontrollü olamazdı. büyük amca

Ayağa kalktım ve bu küçük hattata yarı hayretle, böyle bir sonuca ulaşmak için ne kadar çok matkap gerektiğini hayal ettiğimde yarı ürpererek izledim. Sayfalarda tek bir yazım hatası yoktu ve babamın ilkokul sınıfındaki çocuklara her hata için bir “pati” verildiği, yani ellerine bir sopayla vurulduğu hikayesini hatırladım.

Anladığım kadarıyla, 1968 hareketi sırasında, ebeveynler ve öğretmenler, bu eğitim pedagojisinden ve yazılanların dışsal biçimine takıntılı bir saplantıdan kurtulma dürtüsü hissettiler. Aynı zamanda, yine diyalektik bir değişimi gerektiren ters yöndeki bir hareketin de sonuna geldik.

Her türlü egzersiz zaten faşist tatbikat değildir

Çocuklarımın ve sınıf arkadaşlarının defterlerinde tam bir biçimsizlik hüküm sürüyor. Berlin ilkokulunun öğrencileri artık el yazısı yazmayı bilmiyorlar ve sadece kağıda büyük harflerle tükürüyorlar. Lise öğrencilerinde bile, yazı karakteri son derece garip görünüyor ve sayfalar yazım yanlışlarıyla dolu, ancak kurallar iyi biliniyor ve istendiğinde hemen uygulanabiliyor. Ancak öğrencilerin kuralları tamamen içselleştirdiği duruma artık ulaşılmamıştır.

Ve bunun 1968 hareketiyle çok ilgisi var: insanlar düşünce özgürlüğünü teşvik etmek, yaratıcı dürtüleri hecelemeden daha ciddiye almak istedi ve hala istiyor, ki bu benim hoşuma gidiyor. Ancak aynı zamanda yazmayı öğrenmede tekrar ve pratik gerektiren birçok unsur vardır. Ve her türlü tekrarın ve uygulamanın zaten “faşist tatbikat” olduğunu düşünmek ölümcül bir yanlış anlamadır.

Yaratıcılık ve sıkı çalışma

Üçüncü ve dördüncü sınıfta bazen çocuklarımızdan klasik bir çocuk kitabından sayfalar kopyalamalarını istedik. Onları birlikte düzelttikten sonra, yanlış yazılmış kelimeleri doğru hecelemeleri gerekiyordu. Lahana ve şalgam gibi görünen tüm sayfaları tamamen yeniden yazsalardı kesinlikle daha iyi olurdu. Ama bunu talep ettiğimde çocuklarım bunun inanılmaz bir küstahlık olduğunu hissettiler.

Onları kurtarmak istediğim için ısrar etmedim, kendimi ve onlarla olan samimi ilişkimi korumak istedim. Ancak geriye dönüp baktığımda, bu üçlü korumadan pişmanlık duyuyorum: çünkü gençler, dış biçimlerde ustalaşırlarsa ve çaba göstermeyi erkenden öğrenirlerse, düşünce özgürlüğü ve ifadelerinin yaratıcılığıyla çok daha ileriye gidiyorlar.

bilgi kutusu resmi

suzanne schleyer

Sütun

Eva Corino, Berliner Zeitung için temel konuları eğitim ve aile hakkında yazıyor. Köşesi, “deri altı güncelliği” olan ve modern ailelerin derisinin altına giren eğitim konularını ele alıyor.