Uzmanlar: “Burada konuşulan dillerde çok az çocuk kitabı var”

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ev
Kültür
Uzmanlar: “Burada konuşulan dillerde çok az çocuk kitabı var”

2. Ulusal Okuma Zirvesi’nin eşiğinde bir bulgu: Okumayı öğrenmek, aile içindeki sohbetlerle başlar – Almanca olmak zorunda değildir.

röportaj

:

Cornelia Geissler

Kitapla ne kadar erken temasa geçerseniz o kadar iyi. Hao Yuan/Xinhua/imago

Köln Üniversitesi Mercator Dil Teşviki ve İkinci Dil Olarak Almanca Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Michael Becker-Mrotzek, Okuma Zirvesi’nde ortak görev olarak okumayı öğrenme konulu açılış konuşmasını yaptı. Daha sonra kendisini ve Dr. Reading Vakfı’nın genel müdürü Jörg F. Maas, üç soru.

Okuma becerilerinin olmaması, bir iş yeri olarak Almanya'yı tehlikeye atıyor

Okuma becerilerinin olmaması, bir iş yeri olarak Almanya’yı tehlikeye atıyor
  • hisseler
Bay Becker-Mrotzek, Bay Maas, Almanya’da yaşayan giderek daha fazla insan için Almanca yalnızca ikinci bir dil. Burada doğan ve giderek artan sayıda çocuğun da farklı bir aile dili var: Bunu Almanca okumayı öğrenmek için kullanabilir misin?

Michael Becker-Mrotzek: Biz dilbilimciler ve eğitim araştırmacıları için bu uzun zamandır biliniyor, ancak çok uzun süredir insanlar sadece Almanca’ya baktı. Elbette çok dillilik dikkate alınmalı ve ayrıca teşvik edilmelidir. Ailelere, evde hikayeleri dinlemeleri ve kendilerinin anlatmaları için çocukların teşvik edilmesinin çocuklara yardımcı olacağını iletmek önemlidir – bunun Almanca olması gerekmez.

Jörg F Maas: Bu, şu anda Carlsen gibi yayıncılarla ve Fröbel Group gibi gündüz bakım merkezleri için bir eğitim kurumuyla iletişim halinde olduğumuz bir konudur. Bu ülkede Almanca’nın yanında konuşulan dillerde çok az çocuk kitabı var. Ev ile kreş veya okul arasındaki engelin çok yüksek olmaması için bunun değişmesi gerekiyor.

bilgi kutusu resmi

Temel Okuma

Kişiye

Jorg F Maas Alman Dünya Nüfusu Vakfı’nın genel müdürüydü ve küresel sağlık alanında çeşitli kuruluşlarda çalıştı. 2011’den beri Mainz’deki Reading Vakfı’nın genel müdürü ve 2014’ten beri Avrupa çatı kuruluşu EURead’in yönetim kurulu başkanıdır.

Tüm derslerde ve tartışmalarda kütüphane kelimesini kaçırdım. Neden eksikti?

Meuse: Reading Vakfı, kütüphanelerdeki okuma projelerini desteklemektedir. Ayrıca kreşler ve bölge kütüphaneleri arasında, örneğin yeri keşfedebilmeleri için düzenli olarak öğleden sonraları iletişim kurulmasını teşvik ediyoruz. Okullardaki ve ilçelerdeki kütüphanelerin dolu olmaya devam etmesi bizim için çok önemli.

Becker-Mrotzek:: Ama görüyorsunuz, bir kütüphane okumak için yüzme havuzundaki kulvarlı havuz gibidir. Yüzme bilmediğin sürece pek çekici değil. Bir çocuğun kitaplara erişimi olmadıkça, bir kütüphane bulmacalarla dolu bir odadır. Maalesef özellikle eğitimsiz aileler kütüphaneye gitmekten çekiniyor. İlk adım olarak temel yetkinlikleri güçlendirmemiz gerekiyor.

bilgi kutusu resmi

Köln Üniversitesi

Kişiye

Michael Becker-Mrotzek 1999’dan beri Köln Üniversitesi’nde Alman dili ve didaktiği profesörü ve Eğitim ve Kültür İşleri Bakanları Konferansı Daimi Akademik Komisyonu üyesidir. 2012’den beri Mercator Enstitüsü’ne başkanlık ediyor.

Okuma zirvesi, eğitim bir devlet meselesi olduğundan, donanım ve uygulama açısından bölgeden bölgeye büyük farklılıklar gösteren bir dizi fikir ve kavramı bir araya getirdi. Federalizm gelişmenin önündeki en büyük engel mi?

Becker-Mrotzek: O olmasaydı başka bir sebep bulurduk. Almanya’da federal bir ilke var ve biz onunla ilgilenmek zorundayız. Federalizm, diğer federal eyaletlerin Hamburg’dan BiSS-Transfer gibi başarılı bir konsepti benimsemesini engellemez. Orada on yılda gelişti, başkaları bundan faydalanabilir ve belki iki yıl içinde başarıya ulaşabilir.

Jörg F Maas: Nihayetinde, federalizmin ortaya çıkardığı zorluklar, Mart 2021’de Alman Kitap Ticareti Derneği ile birlikte Ulusal Okuma Paktı’nı kurmamızın nedenidir: ülke çapında ve sektörler genelinde, şu anda 180 ortakla. Sorumluluğu siyasetten okullara, kreşlere veya ailelere – hatta federal eyaletlere – kaydıran suçlama mekanizmasından çıkmak istiyoruz.