Ünlü Aborijin Aktör David Gulpilil, 68 yaşında hayatını kaybetti.

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
David Gulpilil, 1971’de “Walkabout”ta yer aldığında bir genç olarak film yıldızlığını bulan ve “Charlie’nin Ülkesi” gibi dramalarda rol alarak Avustralya’nın en ünlü Aborijin aktörü olmaya devam eden Yerli bir Avustralyalı. 2014’te Cannes Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görülen ve 1986’da çıkan “Crocodile Dundee” gibi komediler öldü. 68 yaşındaydı.

Güney Avustralya’nın üst düzey yetkilisi Steven Marshall Pazartesi günü ölümünü duyurdu, ancak ne zaman ve nerede öldüğünü söylemedi. 2017 yılında Sayın Gülpilil, bu yıl yayınlanan “Benim Adım Gulpilil” adlı bir belgeselde ele aldığı, ölümcül akciğer kanseri olduğunu öğrendi. ”

Bay Marshall yaptığı açıklamada, Bay Gulpilil’i “Avustralya film tarihini ve ekranda Aborijin temsilini şekillendiren ikonik, nesilde bir kez görülen bir sanatçı” olarak nitelendirdi. Yıllar boyunca başkaları da Sayın Gülpilil’e benzer övgüler yağdırmıştı. 2019’da, ona bir ömür boyu başarı ödülü veren Yerli Avustralyalı toplulukları kutlayan Ulusal Aborjinler ve Adalılar Günü Gözlem Komitesi, “dünyanın Aborijin halkını görme biçiminde devrim yarattığını” söyledi. ”

Bay Gulpilil, Avustralya’daki Yerli ve modern kültürlerin kesişimini keşfeden veya bundan etkilenen karakterleri canlandırdı, kişisel deneyimlerinden bildiği ve her zaman iyi idare etmediği bir şeydi. Oyunculuk rolleri arasında alkolle başı dertte ve aile içi istismar da dahil olmak üzere hapiste zaman geçirdi. Bay Gulpilil bazen daha geniş dünyaya kolayca karışıyor gibi görünse de, en sık birlikte çalıştığı yönetmen Rolf de Heer, iblislerin onu orada bulduğunu söyledi.

“Charlie’nin Ülkesi” için yönetmeninin notlarında “David alkolle baş edemiyor” dedi. “Sigarayla, şekerli içeceklerle ya da bağımlılık yapan hemen hemen hiçbir şeyle başa çıkamıyor. Kültürüne yabancı olan tüm bu maddeler onu hem yatıştırır hem de öfkelendirir. ”

Bununla birlikte, film yapım dünyasının Bay Gulpilil’in sorun yaşamadığı bir parçası kameraydı – özellikle, çoğu zaman olduğu gibi, filmin ortamı Avustralya’nın vahşi doğası olduğunda, her zaman doğal görünüyordu. 2004’te gerçekleştirdiği otobiyografik tek kişilik sahne şovunda belirttiği gibi, “Kamera önünde arazide nasıl yürüneceğini biliyorum, çünkü oraya aitim. ”

David Gulpilil Ridjimiraril Dalaithngu’nun 1953’te Avustralya’nın Kuzey Bölgesi’ndeki Arnhem Land’de doğduğuna inanılıyor. Misyonerlerin ona 1 Temmuz doğum tarihi atadığı söyleniyor.

Ayrıca bir süre okuduğu devlet tarafından işletilen bir İngiliz okulunda kendisine David adı verildi.

Avustralya Ulusal Film ve Ses Arşivi tarafından yayınlanan 1978 tarihli bir sesli röportajda, “Bana adımı sordular” dedi, “ve ben ‘Adım Gulpilil’ dedim ve aniden ‘Ah, evet, dediler. Sana David’i vereceğiz. ‘”

Okula ve onun babacanlığına aldırmadı – “Sizin kültürünüz var, benim kültürüm var” dedi – ve bunun yerine mükemmel bir tören dansçısı olarak ün kazandı. Bay Roeg, Yerli bir genç tarafından arkadaş olan vahşi doğada kaybolan iki beyaz çocuk hakkında bir hikaye olan “Walkabout” için Aborjin bir genç aramak için Avustralya’ya geldiğinde, akıcılığı ve performans sevgisi İngiliz yönetmen Nicolas Roeg’in dikkatini çekti. (Belgeselciler Yerli toplulukları ziyaret etmiş olsa da, o zamanlar uzun metrajlı filmlerde çok az Aborijin oyuncu rol almıştı.)

Film uluslararası seyahate yol açtı. Aynı zamanda bir müzisyen olan Bay Gulpilil, Cannes’daki odasının itfaiyeciler tarafından işgal edilmesinin hikayesini anlatırdı, çünkü yaptığı sesleri geleneksel bir ahşap enstrüman olan didgeridoo’suna yerleştiremeyen ve itfaiyeciler olabileceğini düşündü. bir yangının gümbürtüleri.

“Walkabout”u birkaç televizyon rolü izledi ve ardından 1976’da Bay Gulpilil, Avustralya’da aranan bir adam olan İrlandalı bir kanun kaçağı (Dennis Hopper tarafından oynanan) hakkında bir drama olan “Mad Dog Morgan”da beyaz perdeye geri döndü. Kısa bir süre sonra, yalnız bir çocukla arkadaş olan ve onunla birlikte pelikan yetiştirmeye katılan Aborijin bir adamı oynadığı “Fırtına Çocuğu” geldi.

Soldan, Paul Hogan, Linda Kozlowski ve Bay Gulpilil, Bay Gulpilil’in baş karakterin bir arkadaşını oynadığı “Crocodile Dundee”de. Kredi. . . Paramount, Everett Collection aracılığıyla

Sn. Gulpilil, “Crocodile Dundee”de rol aldığında çok daha geniş bir kitleye ulaştı. Paul Hogan’ın kendini beğenmiş baş karakterinin bir arkadaşı olarak, karakteri Linda Kozlowski’nin canlandırdığı New Yorklu bir gazeteciyle tanıştıktan sonra özellikle iyi bir şaka yapıyor. Hemen fotoğrafını çekmeye çalışır.

“Fotoğrafımı çekemezsin” diyor.

“Üzgünüm,” diye yanıtlıyor. “Ruhunu alıp götüreceğine inanıyorsun. ”

“Hayır” diyor. “Mercek kapağını takmışsın. ”

Bay Gulpilil, Bay de Heer ile birlikte yaptığı birkaç filmden biri olan “The Tracker” (2002) filmindeki çalışmasıyla özellikle gurur duymuştur. Birkaç beyaz adamı bir kaçak arayışında acımasız bir yolculuğa çıkaran baş karakteri oynadı.

“’Walkabout’, ‘The Last Wave’ ve ‘Rabbit-Proof Fence’ gibi diğer Avustralya filmlerinde olduğu gibi, Bay Gulpilil, her şeyi bilen ve güvende olan, dünyayla derinden temas halinde olan bir adamın mistik aurasına sahip. Stephen Holden The New York Times’daki incelemesinde yazdı.

Sn. Gulpilil, 2014’te Cannes Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandığı Charlie’nin Ülkesi’nden bir sahnede. Kredi. . . Anıt Serbest Bırakma

En beğenilen rolü, Bay de Heer’in yönettiği bir başka proje olan “Charlie’nin Ülkesi”nde geldi; iki adam senaryo kredisini paylaşır. Film, geleneksel yöntemleri sürdürmek için mücadele eden Aborijin bir adam hakkında. Bir kısmı Gülpilil Bey’in kendi hayatından alınmıştır. O ve Bay de Heer hikayeyi geliştirmeye başladılar, o sırada alkolle mücadele eden Bay Gulpilil, karısının kolunu kırdığı için hapisteydi.

Performansı Cannes festivalinin Belirli Bir Bakış bölümünde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı.

Sayın Gülpilil birkaç kez evlenmiştir. Avustralya gazeteleri hayatta kalanların yedi çocuğu olduğunu söyledi.

Bay de Heer, Bay Gulpilil’in Cannes’da oyunculuk ödülünü kazanmasından kısa bir süre sonra Avustralya’nın Herald Sun’ına verdiği röportajda, arkadaşının geleneksel Yerliler dünyasında ve Cannes gibi yerleri içeren dünyada yaşarken hissettiği baskılardan bahsetti.

“İkisinde de zorlanıyor,” dedi. “Her iki kültürde de yaşayabileceğini söyleyecek ama ikisinde de başarılı olduğunu düşünmüyorum. ”