Üniversitelerde kültürel değişim sürüyor

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Berlin–Federal ve eyalet hükümetleri 2011'den bu yana üniversiteler için “Öğretim Kalitesi Paktı”nı yürütüyor. Süresi 2020'de dolacak olan program için toplam 2 milyar avroluk kaynak ayrıldı. Üç odak alanı vardı: ek öğretim ve danışman personelinin işe alınması, öğretim ve denetimde daha fazla yeterlilik, yenilikçi öğretim kavramlarının geliştirilmesi ve test edilmesi.

Konferans salonundaki birinci sınıf öğrencileri (sembolik görüntü).dpa

Program, finansman için bir rekabet öngörse de, aynı zamanda daha geniş bir etki yaratmak istiyordu. İlk finansman döneminde 186 üniversite, ikinci finansman döneminde ise 156 üniversite yer aldı.

Birçok üniversite birinci sınıf öğrencilerine mentorluk yapmaya odaklandı

Proje formunda test edilen önlemlerin çoğu, dijital sınav biçimlerinin tanıtılması, öğretim nitelikleri, danışmanlık hizmetlerinin genişletilmesi, akademik yazım alıştırmaları ve yeni denetim formatlarının oluşturulmasıyla ilgiliydi. Öğrenci sayısında büyük bir artışın yaşandığı bir aşamada, ek fonlar dramatik darboğazların önlenmesine yardımcı oldu.

Pek çok üniversite, sayıları birkaç yıl içinde 390.000'den 510.000'e çıkan birinci sınıf öğrencilerine daha iyi mentorluk sağlamaya odaklandı. Özellikle matematik alanında hazırlık ve köprü kursları başlattılar, eğitimin ilk haftalarında sunulan desteği artırdılar ve büyük telaşla başa çıkmak için çok fazla ek çaba gösterdiler.

Öğretmenler için yeterlilik kursları – bir başlangıç yapıldı

Sistematik olarak en önemli önlemlerden biri kesinlikle öğretim niteliklerinin genişletilmesiydi. Sadece on yıl önce genç bilim insanları, didaktik kavramlarla hiç temas kurmadan, yalnızca pratik yaparak öğretmeyi öğrendiler. Üniversite öğretimi yalnızca öğretim kadrosunun mesleki yeterliliğiyle tanımlanıyordu; başka hiçbir şeyin hiçbir rolü yok gibi görünüyordu.

Bu durum federal eyalet programıyla değişti. Artık çok sayıda üniversite, doktora öğrencileri ve profesörler için her seviyedeki deneyime sahip öğretmenler için yeterlilik kursları sunuyor. Bu tür kurslar henüz yaygın değildir ve genellikle bağlayıcı olmaksızın yalnızca seçenekler sunarlar. Ama bir başlangıç yapıldı.

Programın neredeyse on yılda üniversitelerde kültürel bir değişimin başlatılmasına şüphesiz önemli bir katkısı oldu. Araştırma, bireysel akademik itibarda önemli bir rol oynamaya devam ediyor. Bu aynı zamanda doğrudur, çünkü araştırma performansı, bilimsel tutumun temel özellikleri olarak yenilikçi yeteneği, özgünlüğü, merakı ve entelektüel dinamizmi göstermektedir. Ama şimdi öğretim için çok daha fazlası yapılıyor.

Gelecek 50 milyon euroluk kesintiyi getirecek

Gelecek ne gösterir? Her şeyden önce, daha az para: Yeni “Üniversite Öğretiminde Yenilik” programına yılda 150 milyon para akıyor. “Kalite Paktı” ile karşılaştırıldığında bu 50 milyonluk bir azalmadır. Daha önce olduğu gibi burada yeni projeler test edilecek. Odak noktalarından biri öğretim niteliklerinin daha da geliştirilmesi olabilir.

Ancak her şeyden önce çoğu üniversite, başarıyla test edilen “Kalite Paktı” tekliflerinin uzun vadeli beklentileriyle ilgilenmektedir. Özellikle küçük üniversitelerde bütçenin yeterli olmadığı kalıcı kadrolara geçici personel aktarılmalıdır. Bu nedenle federal eyaletlerin, öğretimde ümit verici bir gelişme için onlara mali planlama güvenliği sağlamaları acildir.