Tehdit Konusunda Uzmanlaşmış Oyuncu Henry Silva 95 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
On yıllardır özellikle tehditkar bir kötü adam arayışında olan herhangi bir Hollywood kast yönetmeninin çağrı listesinde üst sıralarda yer alan Henry Silva, Çarşamba günü California, Woodland Hills’de öldü. 95 yaşındaydı.

Oğlu Scott Silva, Sinema ve Televizyon Kır Evi ve Hastanesinde ölümü doğruladı.

Bay Silva, 130’dan fazla film ve televizyon programında rol aldı ve birçoğunu bir haydut, kiralık katil veya başka bir kötü karakter olarak kaşlarını çattı. 1963’te “Johnny Cool”da intikam almak için bir mafya babası tarafından gönderilen bir suikastçıydı. 1981 Burt Reynolds filmi “Sharky’s Machine”de insanları vurmaya meyilli bir uyuşturucu bağımlısıydı. 1998 yapımı bir Steven Segal sineması olan “Yasanın Üstünde”de yozlaşmış bir CIA ajanıydı. Bir çizgi film olarak bile kınanabilirdi: Batman ve Superman’i içeren animasyon TV şovlarında süper kötü Bane’i seslendirdi.

Yine de Bay Silva, New York’taki Actors Studio’da eğitim almış, Broadway’de ve “The Manchurian Candidate” (1962) gibi saygın filmlerde rol almış ciddi bir aktördü. Tiplemenin onu tembelleştirmesine izin vermediği için kendisiyle gurur duyuyordu.

2000 yılında The Chicago Tribune’e “Ağırları oynayan çok oyuncu görüyorum, ama hep aynı ağırları oynuyorlar” dedi. . Her zaman aynı yere gitmiyorum çünkü bu sıkıcı olurdu.”

Henry Silva 23 Eylül 1926’da Brooklyn’de doğdu (çoğu kaynağın belirttiği gibi 1928’de değil). Babası Jesus Silva’nın Henry gençken ayrılmasından sonra annesi Angelina Martinez tarafından yetiştirilen İspanyol Harlem’de büyüdü.

1985’te Knight Ridder’a “Böyle bir yerdi” demişti, “bir blokta yaşıyorsanız ve birkaç blok öteye gitmek isteseniz, yanınızda birkaç adam götürmek zorunda kalırdınız, yoksa kıçına tekmeyi bastı. Demek istediğim, bunu söylemenin tek yolu bu; ‘Dövüleceğini’ söyleyemem.”

“Yani her zaman ciltseydin ve her zaman tetikteydin,” diye devam etti. “Hiç rahat etmedin.” Gergin, şişelenmiş öfke dolu karakterleri oynarken sık sık bu hatıralardan yararlandığını söyledi.

8 yaşına geldiğinde oyuncu olmak istediğine karar vermişti; Mickey Rooney’nin Andy Hardy filmlerinin, kendisininkinden çok farklı pastoral küçük kasaba yaşamlarıyla bir tür ilham kaynağı olduğunu söyledi. 13 yaşında okulu bıraktı ve ufak tefek işlerde çalıştı. Yıllar sonra, bazen gerçek gangsterler tarafından iltifat edilirdi.

2000 yılında The Chicago Sun-Times’a konuşan Bay Silva, “’Tanrım, bizimle oynamayı nereden öğrendin’ diyorlar.’ New York’ta “biz” ile büyüdüm.’ Eskiden fuhuş halkalarını bütün bölgeleri yöneten adamları tanırdım. Ayakkabılarını parlatıyordum.”

Annesi onun postacı olmasını umuyordu ama bunun yerine oyunculuk hayatını denedi. Ara sıra, 1953’te iki ay süren Tennessee Williams flop “Camino Real”de Broadway’de bir parça da dahil olmak üzere biraz rol aldı.

1955’te Bay Silva, Actors Studio için seçmelere katılan ve daha sonra Lee Strasberg tarafından yönetilen yüzlerce kişiden biriydi. Üyelik için seçilen beş kişiden biriydi. Grup, Michael V. Gazzo’nun Johnny Pope (Ben Gazzara tarafından canlandırılıyor) adlı bir morfin bağımlısı hakkındaki oyununu sahnelediği “A Hatful of Rain”i sahneye koyduğunda kısa süre sonra oyuncu kadrosuna dahil oldu. Oyun bir Broadway koşusu için seçildi ve o yılın Kasım ayında Shelley Winters ve Anthony Franciosa’yı da içeren bir oyuncu kadrosuyla açıldı.

Bay Silva, evet, kötü bir adam: Anne olarak bilinen bir uyuşturucu satıcısı yapımındaki rolüyle iyi notlar aldı. 1957 sinema versiyonunda bu rolü yeniden canlandırdı.

“Bir Hatful of Rain” Bay Silva’nın son Broadway gösterisi olacaktı ama televizyon ve sinema teklifleri artmaya başlamıştı. 1950’lerin sonlarında “Suspicion” ve “Alfred Hitchcock Presents” gibi dizilerde ve Randolph Scott’la oynadığı “The Tall T” (1957) ve “The Law and Jake Wade” (1958) gibi filmlerde rol aldı. Robert Taylor.

Roller, özellikle etkili bir kişinin dikkatini çekecek kadar büyüktü.

“Bir gün, yıllar önce,” diye hatırlıyor 2000 yılında, “Sahip olduğum ilk arabam, üstü açık bir Chevy ile Sunset Bulvarı’nda gidiyordum. Bir trafik ışığında durdum ve birinin ‘Henry, filmlerde senden hoşlanıyorum’ dediğini duydum.

Bay Silva’yı “Some Came Running” setinde kendisini ziyaret etmesi için davet eden Frank Sinatra’ydı. Bay Silva ortaya çıktığında, Sinatra onu kendisiyle birlikte bir sinemada oynamak için işe aldı – orijinal “Ocean’s Eleven” (1960). Bay Silva, Danny Ocean’ın (Sinatra) muhteşem bir çoklu kumarhane soygun planı için bir araya getirdiği çeteden birini oynadı. Kırk bir yıl sonra, Bay Silva, Steven Soderbergh’in “Ocean’s Eleven” yeniden çevriminde küçük bir bölümde görünerek son film kredisini kaydedecekti.

Bay Silva, 1960 yapımı “Ocean’s Eleven” filminde, Frank Sinatra ile Sunset Bulvarı’nda trafik ışıklarında tesadüfen bir karşılaşma sonrasında rol aldı. Soldan saat yönünde: Akim Tamiroff, Richard Conte, Buddy Lester, Joey Bishop, Sammy Davis Jr., Sinatra, Peter Lawford, Dean Martin, Bay Silva, Richard Benedict, Norman Fell ve Clem Harvey. Kredi… Birleşik Arşivler, Getty Images aracılığıyla

Bay Silva, Dean Martin, Peter Lawford, Sammy Davis Jr. ve Joey Bishop’u da içeren Sinatra dostlarından oluşan bir grup olan Rat Pack’in ikincil bir üyesi oldu ve 1962’de Sinatra ile birlikte iki filmde daha görünecekti, “Sergeants 3 ” ve “Mançuryalı Aday”. Her ikisi de Bay Silva’ya yıllarca iyi hizmet eden bir kalite sergiledi: En azından günün standartlarına göre, çeşitli ırklar ve milletler olarak geçebilirdi.

Kendisini İtalyan ve Hispanik kökenli olarak tanımladı, ancak “The Manchurian Candidate”de Sinatra’nın karakteriyle unutulmaz bir karate dövüşüne katılan Koreli bir ağır adamı canlandırdı. “Çavuş 3”te o bir Amerikan Kızılderilisiydi ve son kez değil; “Daniel Boone” dizisinin 1965’teki bölümündeki bir bölüm de dahil olmak üzere bir dizi Kızılderiliyi canlandırdı. 1982 komedisi “Yanlış Doğrudur”da bir Ortadoğu fanatiğiydi.

Yine de bazı roller onun gerçek mirasını yansıtıyordu. Çeşitli milletlerden bir dizi Hispanik karakteri canlandırdı. Birkaç başrolden biri olan “Johnny Cool”da (baş karakteri oynadı), Sicilyalıydı.

Ayrıca 1970’lerde suç filmleri yapmak için bir süre İtalya’ya gitti, bu tür İtalyan yönetmenler arasında öfkeyken, kariyerinin bir uzantısıydı ve görünüşe göre bundan zevk alıyordu.

Mike Malloy’un 2012 tarihli “Eurocrime! 70’lere Hükümdar Olan İtalyan Polis ve Gangster Filmleri.”

Bay Silva’nın 1966’da Ruth Earl ile evliliği 1987’de boşanmayla sonuçlandı. Cindy Conroy ve Mary Ramus ile olan önceki evlilikleri de boşanmayla sonuçlandı. Oğlu Scott’ın yanı sıra, başka bir oğlu Michael tarafından hayatta kaldı.

Bay Silva’nın on yıllar sonra uğursuz karakterleri oynama yeteneği hakkında bir açıklaması vardı.

1985’te, “Sanırım ortadan kaybolmamamın nedeni, oynadığım ağır topların hepsinin lider olması” dedi. Ben asla ukala bir şey oynamam. İlginç roller çünkü sinemadan çıktığınızda bu tür adamları hatırlıyorsunuz.”

Vimal Patel raporlamaya katkıda bulundu.