Soundscapes’in Sondaj Bestecisi Alvin Lucier, 91 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Çalışmaları melodi ve armoni gibi geleneksel müzik unsurlarından çok sesin ve dinleyicilerin algılarının bilimsel temellerine odaklanan etkili bir deneysel besteci olan Alvin Lucier, Çarşamba günü, bir yıl önce yaşadığı Middletown, Conn.’daki evinde öldü. Onlarca yıl Wesleyan Üniversitesi’nde ders verdi. 90 yaşındaydı.

Kızı Amanda Lucier, nedeninin düşme sonrası komplikasyonlar olduğunu söyledi.

İşitsel bir resim çizme, belirli duyguları uyandırma, dramatik bir anlatı yaratma veya dikkatlice planlanmış ritmik etkileşimleri keşfetme hedefi olan bestecilerin aksine, Bay Lucier, eserlerine tahmin edilemez ses manzaraları verebilecek deneyler olarak yaklaşıyor gibiydi.

Bitmiş bir çalışma, uluyan geri bildirim, elektronik çatırtı gibi gelebilir veya – en iyi bilinen parçası “Bir Odada Oturuyorum” (1969) örneğinde olduğu gibi – tekrarlama ile giderek daha fazla çarpıtılan ve yankılanana kadar yankılanan bir sözlü metin gibi gelebilir. dans eden tonların bir senfonisine dönüşür.

Müziğinin kökleri ses fiziğine dayansa da, performans alanının boyutu ve şekli veya bir icracının ürettiği alfa dalga kalıpları gibi değişkenler, eserlerinin bir performanstan diğerine farklı ses çıkarmasını sağladı.

Sn. Lucier, projelerine bir çift kurşun kaleme dokunmak veya beyin dalgalarını algılamak gibi belirli bir süreçten ne tür seslerin çıkacağını merak ederek başladı. Daha sonra değişkenleri tek bir odak haline getirirdi.

Viola Rusche ve Hauke Harder tarafından 2013 yılında çekilmiş bir film portresi olan “No Ideas but in Things”in yapımcılarına “Beste yapmaktaki ana faaliyetim bir parçadaki birçok farklı olasılığı ortadan kaldırmak” dedi. “Başladığımda, parçayı nasıl bir araya getireceğim konusunda çok farklı fikirlerim var ve orada sadece temel bileşenlerin olduğu noktaya gelene kadar çok çalışmam ve çok düşünmem gerekiyor. ”

“Bir Odada Oturuyorum”da, Bay Lucier sessizce ne yaptığını açıklayan kısa bir açıklama okuyarak başladı. Metin, “Şu anda bulunduğunuzdan farklı bir odada oturuyorum” diye başlıyor. “Konuşma sesimin sesini kaydediyorum ve odanın rezonans frekansları kendilerini güçlendirene kadar odaya tekrar tekrar çalacağım, böylece konuşmamın herhangi bir görünümü, belki ritim dışında, yok edilecektir. . ”

Odanın akustiği ve ayrıca bir kaset tekrar tekrar kaydedildiğinde meydana gelen ses bozulmaları, kademeli olarak değişen bir ses verir; bu ses, 10 dakika sonra, konuşulan metnin çınlama ve yüksek tonlara gömülmesine ve anlaşılmaz hale gelmesine neden olur. Son bölümde, yüksek perdeli tonlar birleşerek ürkütücü, yavaş hareket eden melodilere dönüşür.

Diğer eserler alaycı bir mizah anlayışıyla yumuşatılmıştır. “Nothing Is Real”de (1990), Bay Lucier, Beatles’ın “Strawberry Fields Forever” melodisini çalan bir piyaniste şarkının sözlerini piyanonun aralığına dağıtır. Performans kaydedilir ve sesi değiştiren bir rezonans odası olarak çalışan bir çaydanlığın içindeki küçük bir hoparlör aracılığıyla hemen çalınır. Ardından Bay Lucier, kaydın tonunu daha fazla değiştirmek için piyanistin çaydanlığın kapağını açıp kapatmasını sağlıyor.

Sn. Lucier’in en iyi bilinen eseri “Bir Odada Oturuyorum”dur. Tekrarlandıkça giderek bozulan ve dans eden bir senfoniye dönüşene kadar yankılarla kaplanan sözlü bir metindir. Kredi. . . Joyce Dopkeen/The New York Times

Alvin Augustus Lucier Jr., 14 Mayıs 1931’de Nashua, NH’de doğdu. Babası, Alvin 3 yaşındayken Nashua belediye başkanı seçilen bir avukattı. Alvin Sr., geleceği ile tanışmış amatör bir kemancıydı. karısı Kathryn E. Lemery, piyanist olduğu bir dans grubuyla doldurduğunda.

Luciers, oğullarının müziğe olan ilgisini teşvik etti, ancak piyano çalmanın temellerini annesinden almasına rağmen, bateri çalmayı tercih ederek ders almayı reddetti. O zamanlar asıl ilgi alanı cazdı, ancak Arnold Schoenberg’in “Serenat”ının bir kaydını bulduğunda çağdaş klasik müziğe ilgi duymaya başladı. ”

Bay Lucier, NewMusicBox ile 2005’te yaptığı bir röportajda “Satın aldım ve şok ediciydi” dedi. “Hiç bir anlamı yoktu ama onda ilgimi çeken bir şey vardı. O noktada zorlayıcı şeylerle ilgilendiğime karar verdim. ”

Öğretmenleri arasında Howard Boatwright ve Quincy Porter’ın da bulunduğu Yale Üniversitesi’nde kompozisyon ve müzik teorisi okudu. Lisans derecesini 1954 yılında, yüksek lisans derecesini ise 1960 yılında Arthur Berger ve Harold Shapero ile çalıştığı Brandeis Üniversitesi’nde aldı. Bu yıllarda neo-Klasik tarzda besteler yaptı ve bu tercihi, 1958 ve ’59 yazları boyunca Massachusetts’teki Tanglewood Müzik Festivali’nde Aaron Copland ve Lukas Foss ile yaptığı çalışmalarla pekiştirildi.

Bay Lucier’in fikrini değiştirmesi, 1960’dan 1962’ye kadar Fulbright bursiyeri olarak Roma’da iki yıl kaldığı süre boyunca gerçekleşti. Besteciler John Cage ve David Tudor ve koreograf Merce Cunningham’ın Venedik’teki Teatro La Fenice’deki 1960 konserine katılmak, Bay Lucier, Cage ve Tudor’un keşfettiği tesadüfi süreçlere ilk başta öfkelendi. Ancak sonraki günlerde konseri düşündükçe, Cage’in ve Tudor’un geleneksel müzik formatlarını reddetmesini hem önemli hem de gerekli olarak anlamaya başladı.

1997’de The New York Times’a “Bu konuda çok harika ve canlandırıcı bir şey vardı, kendimi buna dahil etmek istediğime karar verdim” dedi. çıkmazda olan birkaç öğretmen. Acı çekiyorlardı ve bir nevi coşkularını kaybediyorlardı. Ve yeni bir şeye hazır olduğum o yaştaydım. Ama ne yapacağımı bilmiyordum. ”

1965 yılında bir beyin dalgası yükselticisi icat eden fizikçi Edmond Dewan ile tanıştığında bir cevap buldu. Bay Lucier o sırada Brandeis fakültesindeydi ve hem Brandeis’te hem de New York’ta Cage, Earl Brown, Christian Wolff ve Terry Riley’nin prömiyerlerini içeren programlara başkanlık ederek yeni müzik çevrelerinde hatırı sayılır bir ilgi görmüştü. Dr. Dewan, buluşunun kullanımını, yeni stili “Music for Solo Performer”da (1965) çığır açıcı eser haline gelen şeyin olanaklarını araştıran Bay Lucier’e teklif etti.

Bu parça için, sanatçı alnına sarılı sensörler, kapalı gözler ve berrak bir zihinle seyircinin önünde oturuyor. Dalgalar güçlendirilir ve titreşen konileri vurmalı çalgıların ses çıkarmasına neden olan hoparlörlere gönderilir.

Beyin dalgası yükselticisi, yerini diğer yüksek teknoloji aygıtlarına bıraktı. Bay Lucier, “Vespers”ı (1968) ekolokasyon cihazlarını (körler ve diğerleri tarafından mesafeleri belirlemek için kullanılan darbe osilatörleri) kullanarak yarattı. Bir boşlukta hareket eden gözleri bağlı sanatçılar tarafından çalıştırılan teçhizatı, duvarlara ve diğer nesnelere yaklaştıkça farklı hızlarda ve yoğunluklarda tıkırdayan cihazlara sahipti.

Sn. Lucier bu yılın başlarında. 1968’den 2011’e kadar Wesleyan Üniversitesi’nde kompozisyon dersleri verdi. Kredi. . . The New York Times için Jillian Freyer

1966’da, Bay Lucier, aralarında Robert Ashley, David Behrman ve Gordon Mumma’nın da bulunduğu, aynı kafada olan bir grup avangardist ile Sonic Arts Union’ı kurdu. Grup, 1976 yılına kadar her bestecinin kendi müziğini icra ettiği Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’yı gezdi. Zaman zaman onlara Bay Lucier’in ilk karısı Mary Lucier de dahil olmak üzere görsel sanatçılar katıldı. Evlilikleri 1972’de boşanmayla sonuçlandı.

Sn. Lucier daha sonra eski bir dansçı ve psikiyatrik ileri uygulama kayıtlı bir hemşire olan Wendy Stokes ile evlendi. Kızları Amanda ile birlikte ondan kurtulur. . Middletown’daki evlerine ek olarak, Bay Lucier ve eşinin Manhattan’da bir stüdyo dairesi vardı.

1968’de Wesleyan fakültesine katıldı ve 2011’de emekli olana kadar orada kompozisyon öğretti. 1980’lerin ortalarından başlayarak, kendini giderek enstrümantal ve topluluk çalışmalarına adadı. The Bang on a Can All-Stars, Alter Ego, Ensemble Pamplemousse ve ICE, kendisinden eser sipariş eden gruplar arasında.

Bay Lucier, NewMusicBox’a “Kendi müziğimi dinlemekten gerçekten hoşlanmıyorum” dedi. “Ama belki de iyi çünkü beni düşündürüyor ve kayıtsız kalmamı engelliyor. ”

Maia Coleman raporlamaya katkıda bulundu.