Robert Goolrick 73 yaşında öldü; Geç Yaşta Başarılı Bir Roman Yazarı Oldu

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
50’li yaşlarının başında bir reklam yöneticisi olarak kovulduktan sonra, Güneyli ailesinin sert bir anısını ve posta siparişi gelini umduğu kadına hiç benzemeyen zengin bir dul hakkında çok satan bir roman yazan Robert Goolrick , 29 Nisan’da Lynchburg, Va’da öldü. 73 yaşındaydı.

Kardeşi Chester Goolrick III, nedenin Covid ile ilgili zatürre olduğunu söyledi.

“Bildiğimiz Dünyanın Sonu: Bir Hayattan Sahneler”de (2007), Bay Goolrick, şık ve etkileyici bir düzyazıyla ömür boyu süren sırları ortaya çıkardı. Virginia’da alkolik ebeveynlerle büyümek, cin ve kokaini kötüye kullanmak, erkekler ve kadınlarla seks yapmak için dolaşmak ve kendini ustura ile kesmek hakkında yazdı. 4 yaşındayken babasını kendisine cinsel tacizde bulunmakla suçladı.

Bay Goolrick, reklamcılıktan “baş döndürücü bir şekilde” itildikten sonra, görünüşte sıradan hayatının “korkutucu içini” ortaya çıkarmak için özgür olduğunu söyledi.

“Dünyanın Sonu”nun yayınlandığı sıralarda yayınlanan bir makalesinde, “Hayatım her zaman doğru görünme çabasıydı ve bu çaba beni yormuştu” diye yazmıştı. “Giysilerim tertemizdi, evim büyüleyiciydi ve akşam yemeklerim başarılıydı ama yine de içimde tamamen ölü hissediyordum – hayatım hakkında yazmak, geriye kalanları kurtarmanın bir yoluydu.”

Kuzey Carolina Üniversitesi profesörü David Carr, The News & Observer of Raleigh, NC’de kitabı incelerken şunları yazdı: . Kitabın sonunda tüm perdeler kaldırılır, karanlık tünel aydınlanır ve Goolrick’in zayıf, solgun ebeveynlerinin katı, solgun, çıplak suçları, görmemiz için zarif bir yemek masasına serilir.”

Chester Goolrick, küçük kardeşinin yazdıklarının bir kısmına, özellikle 1991’de ölen babaları tarafından tecavüze uğradığı iddiasına inanmadı.

Bir telefon görüşmesinde, “Okuduğumda tepkim, iki yıl boyunca onunla konuşmadım” dedi. “Kız kardeşim okudu ve kustu. Atlanta’daki arkadaşlarım bu kadar sefil bir çocukluk geçirdiğimi bilmediklerini söylediler. ‘Hayır, pastoraldi’ dedim.”

Ancak Robbie olarak bilinen Robert Goolrick özür dilemedi. Kitabın yayınlanmasından önce, Chapel Hill, NC’deki Algonquin Books’taki editörü Chuck Adams, tecavüz suçlamasını dahil etmek istediğinden emin olup olmadığını sordu.

Bay Adams telefonla hatırladı ve “’Bir kez orada olduğunda, onu geri alamazsınız’ dedim” dedi ve “bu doğru ve orada olmasını istiyorum” dedi.

Robert Cooke Goolrick 4 Ağustos 1948’de Charlottesville, Va.’da doğdu ve yaklaşık 70 mil uzaklıktaki Lexington’da büyüdü. Babası Chester Jr., Virginia Askeri Enstitüsü’nde tarih profesörüydü. Annesi Mary (Cooke) Goolrick bir ev hanımıydı.

1970 yılında Johns Hopkins Üniversitesi’nden İngilizce lisans derecesi ile mezun oldu ve yurtdışında okumak için iki Thomas J. Watson Bursu hibesi aldı, Fransa, İngiltere ve Yunanistan’da zaman geçirdi.

New York’ta bir dizi işten sonra, bir reklam metin yazarı olarak kariyerine başladı, AC&R Advertising ve Gray Advertising’de (şimdi Gray Group) yönetici pozisyonlarına yükseldi ve Mumm Champagne ve Foster’s bira gibi ürünler için kampanyalar üzerinde çalıştı.

1990’da Foster’s için yaptığı bir reklamda, fütüristik giysiler ve plastik maskeler giyen bir grup adam yer aldı. Bir robot barmen onlara Foster’a hizmet ettiğinde, başları dönüyor ve kostümleri havada uçuşuyor, gerçekçi adamlar ortaya çıkıyor.

The Sydney Morning Herald’a konuşan Bay Goolrick, “Araştırmamız, Foster’ı içen insanların kendilerini kalabalığın bir parçası olarak değil, sıra dışı gördüklerini gösterdi” dedi. “Uzakta bir şeyler yapmak zorundaydık.”

Reklam ona ekonomik yazmayı öğretti ama onu tatmin etmedi.

2013’te bir görüşmeciye şunları söyledi: “Reklamcılık yeteneği olan ancak belirli bir hırsı olmayan insanları alır ve yeteneklerini belirli şekillerde kullanır” dedi. herhangi bir yönü yok.”

Gray 2002’de onu kovduğunda, Bay Goolrick kendini bir yazar olarak yeniden keşfetti.

Kısa süre sonra, 1907’de kırsal Wisconsin’de geçen erotik bir hikaye olan ilk romanı “A Reliable Wife” üzerinde çalışmaya başladı. Zengin bir işadamı, bir eş için reklam veriyor – “romantik değil, pratik nedenlerle” – ancak yanıt veren kadın güzel, beklediği gibi sade değil ve sonunda kendini aldatıcı ve tehlikeli olarak ortaya koyuyor.

Bay Goolrick’in ilk romanı bir milyondan fazla sattı ve New York Times’ın ticari ciltsiz en çok satanlar listesinde üç hafta 1 numarada kaldı. Kredi… .

Bay Goolrick 2009’da Publishers Weekly’ye “Uzun süre ‘A Reliable Wife’ üzerinde çalıştım ve bitirdiğimde yazmayı bırakamayacağımı anladım” dedi. “Böylece anı kitabının ilk bölümünü yazdım — ve devam etti.”

İlk önce romanı tamamlamasına rağmen, Bay Goolrick’in anıları Algonquin tarafından edinilen ve yayınlanan ilk kitaptı. Başarısından sonra (yaklaşık 40.000 ciltli, ciltsiz ve e-kitap sattı), Algonquin bir milyondan fazla kopya satarak gişe rekorları kıran “A Reliable Wife”ı satın aldı. 2010 ve 2011’de New York Times’ın ticari ciltsiz en çok satanlar listesinde, üç hafta 1 numara olmak üzere yaklaşık bir yıl geçirdi.

The Washington Post’ta yazan eleştirmen Ron Charles, “Güvenilir Bir Eş” olarak adlandırdı ve “soğuk bir duşta okunması gereken böylesine için için yanan bir arzunun Gotik bir hikayesi” ve “bir dizi sepya tablosu olarak sunulan nefis kötü ve ciltse, kesintiye uğradı. parlak kırmızı şiddetin parlamalarıyla.”

Bay Goolrick üç roman daha yayınladı – “Harikalara Çıkmak” (2012), “Prenslerin Düşüşü” (2015) ve “Işığın Ölmesi” (2018) – ancak neredeyse “A” kadar satmadılar. Güvenilir Eş.”

Columbia Pictures, 2009’da “A Reliable Wife”ı seçti, ancak bugüne kadar sinema yapılmadı.

Erkek kardeşine ek olarak, Bay Goolrick, kız kardeşi Lindlay Maitland Ford tarafından hayatta kaldı.

Bay Goolrick, “Bildiğimiz Dünyanın Sonu”na ailesinin alkolizmiyle ilgili bir bildiriyle başladı.

“Babam çok içtiği için öldü” diye yazdı. “Altı yıl önce annem çok içtiği için ölmüştü. Ben çok içtim. Elma ağaçtan çok uzağa düşmez.”

Cenazenin olduğu günü, babasının mezarını kazdığı günü anlatmaya devam etti: “Önceki gece çok fazla cin içtiğim için domuz gibi ağlayıp terliyordu.”