Pulitzer Ödüllü Şair ve ABD Ödüllü Charles Simic 84 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Melankolik bir eski dünya duyarlılığını şehvetli ve esprili bir çağdaş yaşam anlayışıyla birleştiren ünlü Sırp-Amerikalı şair Charles Simic, Pazartesi günü Dover, NH’deki bir yardımlı yaşam tesisinde öldü. 84 yaşındaydı.

Uzun süredir arkadaşı ve editörü Daniel Halpern, sebebin demansın komplikasyonları olduğunu söyledi.

Bay Simic üretken bir yazardı ve 1990’da düzyazı şiirlerinden oluşan “Dünya Bitmez” kitabıyla Pulitzer Ödülü kazandı. 2007’den 2008’e kadar Amerika Birleşik Devletleri şairi olarak görev yaptı. “Seçilmekten özellikle duygulandım ve onur duydum” dedi o sırada, “çünkü ben 15 yaşıma kadar İngilizce konuşmayan uzun boylu bir göçmenim. ”

Şiirleri basit sınıflandırmaya meydan okudu. Bazıları minimalist ve gerçeküstü, diğerleri kararlı bir şekilde gerçekçi ve şiddetliydi. Neredeyse hepsi ironik mizah ve şaşırtıcı metaforlarla doluydu.

DJR Bruckner, The New York Times’da Bay Simic’in 1990 tarihli bir profilinde, “Yalnızca çok gözüpek bir eleştirmen herhangi bir Simic şiirinin ne hakkında olduğunu söyleyebilir,” diye yazmıştı. “Zengin ayrıntılarla hepsi sıradan nesnelerle dolu, ancak şairin sonsuz bir şeyi bir an için ortaya çıkarmak için günlük yaşamda bir delik açtığı izlenimini bırakma eğilimindeler.”

Bay Simiç’in konusu genellikle 2. Dünya Savaşı dönemindeki Belgrad’daki çocukluğuydu. Örneğin, “Two Dogs” (İki Köpek) başlıklı bir şiirinde, 1944’te ailesinin evinin önünden geçen Alman askerlerini “yer titriyor, ölüm geçiyor” diye anımsıyordu. “Cameo Görünümü” şiirinde şunları yazdı:

Küçük, konuşulmayan bir parçam vardı

Kanlı bir destanda. ben onlardan biriydim

Bombalandı ve insanlıktan kaçtı.

Uzakta büyük liderimiz

Balkondan horoz gibi ötmüş,

Yoksa harika bir aktör müydü?

Büyük liderimizi mi taklit ediyorsunuz?

Oradaki benim, dedim çocuklara.

adamın arasında kaldım

İki bandajlı el kaldırılmış halde

Ve ağzı açık yaşlı kadın

Sanki bize bir diş gösteriyormuş gibi.

Bay Simic, ergenlik çağındayken Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. Hayatının geri kalanında sadece savaş zamanı çocukluğuna değil, Belgrad’daki günlük sirk hayatına da bakacaktı. Şiirleri halk hikayeleri, yankesiciler ve eski kinlerle doluydu. “Dünya Bitmez” de şöyle yazdı: “Çingeneler tarafından çalındım. Ailem beni geri çaldı. / Sonra çingeneler beni yine çaldı. Bu bir süre devam etti.”

Ama Amerikan yaşamını benimsedi. Zalim bir kaderden kaçmış ve bir an bile boşa harcamamaya kararlı bir adam gibi mısralar yazdı. Kibar ve alaycı şiirleri giderek artan bir şekilde seks, felsefe ve blues şarkılarıyla ve gece geç saatlerde yapılan konuşmalarla ve yemek masasında geçirilen zamanla doldu.

Neredeyse kesinlikle Amerika’nın en sadık ve kendinden geçmiş yemek şairiydi. Şiirlerinden birinin başlığı “Karidesi Hakkında Çılgınlık” idi. Bir diğeri, “Café Paradiso”, bütünüyle şöyledir:

Dövülmüş genç bademlerle koyulaştırılmış tavuk çorbam

Kış yeşillikleri karışımım.

Mantarlı, rezeneli, hamsili sevgili tagliatelle,

Domates ve vermut sosu.

Soğan ve kapari ile kızartılmış sevgili maymunbalığı

Ve yeşil zeytin.

Bana dilini beyaz fasulye ve sarımsak tadında ver,

Formaggi ve frutta’nın seksi küçük çeşitleri!

Seninle bir armut gibi kırmızı şarapta boğulmak istiyorum.

Sonra kremalı yabani meyvelerden oluşan bir makedoinde uyuyun.

Bir ikilemler şairi olan eseri, evvel’de birçok açıdan geldi. The New York Sun’da yazan eleştirmen Adam Kirsch, Bay Simic’in etkilerini açığa çıkardı: “Başka hiçbir şeye benzemeyen bir tarz yaratmak için Orta Avrupa’nın karanlık hicivinden, Latin Amerika’nın şehvetli rapsodisinden ve Fransız Sürrealizminin sıkıntılı yan yana getirmelerinden yararlanıyor. Amerikan edebiyatında. Yine de Bay Simic’in mısrası, yalnızca 1940’ların sinema noir’inden fırlamış grenli, katı dokularıyla değil, eklektizminin verdiği güvenle de tanınabilir şekilde Amerikalı olmaya devam ediyor.”

9 Mayıs 1938’de o zamanlar Yugoslavya’nın başkenti olan Belgrad’da Dusan Simic’te doğdu. Savaşın başlaması ve Mihver güçlerinin ülkesini işgal etmesiyle elektrik mühendisi olan babası tutuklandıktan sonra 1944’te İtalya’ya kaçtı. birkaç defa. Baba sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti, ancak ailesi 1954’e kadar orada ona katılamadı. Şair daha sonra, “Seyahat acentelerim Hitler ve Stalin’di” diyecekti.

Aile, Charles’ın – geldikten sonra adını değiştirdiği – İngilizce öğrendiği ve kendini adamış bir okuyucu olduğu Chicago’ya yerleşti. Son yılını Chicago banliyösünde geçirdiği Oak Park Lisesi’ndeki fakülteyi anımsayarak, The Times’tan Bay Bruckner’a şunları söyledi: “Size buranın Ernest Hemingway’in lisesi olduğunu her zaman hatırlatıyorlardı ve bu sizi meraklandırdı. Sen kimdin. Ama senin okumaya ilgi duyduğunu anladıklarında sana kitap vermeye devam ettiler.”

Ailesinin onu üniversiteye göndermeye gücü yetmedi, ancak The Chicago Sun-Times için düzeltmen ve ofis uzunlukları olarak çalışırken Chicago Üniversitesi’nde gece derslerine katıldı. 1958’de New York’a taşındı ve burada geceleri şiir yazarken tuhaf işlerde çalıştı. “Her zaman İngilizce yazdım,” dedi, “çünkü arkadaşlarımın ve aşık olduğum kızların şiirlerimi anlamasını istiyordum.”

Basılan ilk iki şiiri, 21 yaşındayken 1959 kış sayısında The Chicago Review’daydı. 1961’de askere alındı ve Almanya ve Fransa’da askeri polis olarak iki yıl geçirdi. Döndüğünde sesini bulduğunu söyledi.

“Ordudan önce fazla edebiyatçı biri olmuştum, düğmeli, tüvitler içinde, pipo içiyordum, tüm bunlar,” dedi. “Ordudan sonra kendime dair çok daha alçakgönüllü bir görüşüm vardı. Ressam Paul Klee’nin bir sözünü düşünmeye başladım, eğer genç bir adam bir şeyi başaracaksa gerçekten kendisine ait bir şey bulmalıdır. Şey, bir tür minimalist dürtüm vardı ve bu yüzden en basit şeyler hakkında şiirler yazmaya başladım. Ev eşyaları: bıçak, çatal, kaşık, ayakkabılarım.”

1964 yılında moda tasarımcısı Helen Dubin ile evlendi. Kızları Anna Simic ile birlikte ondan sağ kurtulur; oğulları Philip; bir erkek kardeş, Milan Simich; ve iki torun.

Bay Simic, okul ücretini karşılamak için geceleri çalışarak New York Üniversitesi’ne gitti. 1966 yılında lisans derecesini aldı. Ertesi yıl ilk şiir kitabı “Çimler Ne Diyor”u yayımladı.

New Hampshire Üniversitesi, Bay Simic’e 1973’te doçentlik teklif etti ve sonunda otuz yılı aşkın bir süre okulda öğretmenlik yaptı. 1984’te MacArthur Vakfı “dahi hibesi” kazandı.

Bay Simic’in “The Lunatic” (2015) adlı şiir kitabında, yaşlılık ve ölüm fikri onu korkutmuyor gibiydi. Kredi… Patricia Duvarı / The New York Times

Bay Simic 30’dan fazla şiir kitabı yayınladı. Mısrasının kariyerini kapsayan en son baskısı “Yeni ve Seçilmiş Şiirler: 1962-2012” dir. Ayrıca editör, denemeci ve Fransız, Sırp, Hırvat ve diğer şairlerin eserlerinin çevirmeni olarak birçok kitap yayınladı.

The New York Review of Books’a eleştiri ve deneme yazılarıyla düzenli olarak katkıda bulunuyordu. Kurgusal olmayan kitapları arasında “Dime-Store Alchemy: The Arka of Joseph Cornell” (1992) yer alır.

Bay Simic, tüm çalışmalarında sık sık genç yaşta öğrenilen siyasi derslere geri döndü. Bir denemesinde “sözde büyük liderler ve onların uyandırdığı kolektif coşku” olarak adlandırdığı, keskin milliyetçilere ve etnik ayrımlara karşı ömür boyu sürecek bir nefreti vardı.

Yıllarca New Hampshire kırsalında yaşadı, ancak çiftlik hayatını romantikleştirmeyi reddetti. “Haftanın yedi günü sabahtan akşama kadar çalışan ve hâlâ aç olan o muhteşem çayırın ötesindeki çiftçiye ne demeli?” başka bir yazıda yazdı. “Ya kedilere eziyet eden hasta karısı ve uzunlukları?”

Kendi dünyevilik kavramları vardı. “Deneyim olarak doğa – örneğin genç mozzarella peyniri, taze fesleğen yaprağı ve zeytinyağı ile domates salatası yapmak – Doğa hakkındaki herhangi bir fikirden daha iyidir.”

Bay Simic, herhangi bir biçimde gösterişten hoşlanmayan ciddi bir şair ve düşünürdü. Bir Paris Review muhabirine şunları söyledi: “Her büyük teori ve asil duygu önce mutfakta ve sonra elbette yatakta test edilmelidir.”

Geç tarihli bir şiir kitabı olan “The Lunatic”te (2015), yaşlılık ve ölüm fikri onu hiç şaşırtmıyor gibiydi. Bir bahar günü onu o kadar mutlu etti ki, idam mangasıyla yüzleşmek zorunda kalsa bile “Kuaför gibi gülümser / Cameron Diaz’a şampuan vermek” diye yazdı.

Alex Traub raporlamaya katkıda bulundu.