Preservation Hall’da Jazz’ın Korunmasına Yardımcı Olan Sandra Jaffe, 83 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
1961’de Sandra ve Allan Jaffe, Meksika’daki uzun bir balayından Philadelphia’ya dönerken New Orleans’ta durdu. Fransız Mahallesi’nde etraflarında çalan müziği duydular ve St. Peter Caddesi’ndeki bir sanat galerisine girdiler ve burada bir kombo geleneksel caz çalıyordu.

O zamanlar 20’li yaşlarında olan Jaffe’ler duyduklarıyla değişti. Birkaç gün sonra komboyu tekrar duymak için geri geldiler. Galerinin sahibi Larry Borenstein, yan taraftaki işini taşıdığını söyledi ve çifte mütevazi alanı (31 x 20 fit) ayda 400 dolara kiralamayı teklif etti.

2011’de mezun olduğu Harcum College’ın mezunlar dergisine konuşan Jaffe, “Bunun hakkında ikinci kez düşünmedik bile” dedi. “‘Elbette’ dedik ve bu, Preservation Hall’ın başlangıcı oldu. New Orleans’tan hiç ayrılmadık. ”

Alkol servisi olmayan, kliması olmayan ve 50 kişilik altı bankta oturan Preservation Hall, doğum yeri olarak kabul edilen bir şehirde 60 yıldır cazı kutlamaktadır. 1960’ların başında ayrımcılık yasalarına meydan okudu. Bay Jaffe’nin 1987’deki ölümünden kurtuldu ve Katrina Kasırgası’ndan kurtuldu. Koronavirüs pandemisi onu kapattı, ancak Haziran ayında muzaffer bir şekilde yeniden açıldı.

Ve bazıları Louis Armstrong’la (gitarist Johnny St. Cyr gibi) ve hatta (basçı Papa John Joseph gibi) kornetçi Buddy Bolden ile çalan müzisyenler yetiştirdi. müziğin ilk önemli uygulayıcısı. Birçoğu, rock ‘n’ roll ve diğer daha modern müzik biçimlerinin artan hakimiyeti arasında büyük ölçüde unutulmuştu.

Newport Caz Festivali ve New Orleans Caz ve Miras Festivali’nin yapımcısı George Wein 2011’de Vanity Fair’e verdiği demeçte, “Preservation Hall’ın New Orleans cazını kurtardığına şüphe yok” dedi. Aşağıya inen herkes salona gitti. George Lewis ya da Sweet Emma Barrett gibi insanları dinlemek için bir dolar ödediler ve onları ulusal figürler haline getirdiler. ”

2010 Newport Halk Festivali’nde impresario George Wein ile Jaffe. Bay Wein bir keresinde, “Hiç şüphe yok ki, Preservation Hall New Orleans cazını kurtardı. ” Kredi. . . Douglas Mason/Getty Images

Jaffe Pazartesi günü New Orleans’taki bir hastanede öldü. 83 yaşındaydı.

Preservation Hall’ın yaratıcı direktörü oğlu Ben, ölümü doğruladı.

Jaffe’ler Koruma Salonunda farklı roller oynadılar. Bir pirinç enstrüman olan helicon’u çalan Allan Jaffe, müzisyenlerle bağlantı kurdu ve onları Preservation Hall Jazz Band olarak yola gönderdi. Yönetim görevlerini kocasıyla paylaşan Bayan Jaffe, genellikle salonun ön kapısında, kucağında sepeti, müşterilerden para toplayarak dururdu.

Bir röportajda Ben Jaffe, “Birçok kişi tarafından bu şekilde hatırlandı: insanlarla ilk etkileşime giren kişi olarak” dedi. “Aynı zamanda fiili fedai ve güvenlikti; insanlar uygunsuz davrandığında veya ırkçı bir dil kullandığında devreye girmesi gerekecekti. Annem önce ısırır, sonra durumu değerlendirirdi. ”

Preservation Hall, ırkların karıştırılmasını yasaklayan Jim Crow yasalarının olduğu bir zamanda entegre edildi. Bayan Jaffe, bir zamanlar Kid Thomas Valentine’ın grubuyla birlikte entegrasyon yasağını çiğnediği için orada tutuklandı.

Ben Jaffe, ailesinin ona söylediklerini hatırlayarak, “Yargıç tokmağını vurdu ve ‘New Orleans’ta kahvemizi ve kremamızı karıştırmayı sevmiyoruz’ dedi” dedi. “Kahkahalar saçarak, ‘Bu çok komik, New Orleans’taki en popüler şey café au lait’ dedi. ‘”

Jaffe, Covid kilitlenmesinden sonra Haziran ayında Preservation Hall yeniden açıldığında tromboncu Freddie Lonzo’nun söylediği gibi izledi ve dinledi. Kredi. . . Chris Granger/The Times-Picayune/The Advocate/Associated Press

Sandra Smolen, 10 Mart 1938’de Philadelphia’da doğdu. Ailesi, Ukrayna’dan gelen Yahudi göçmenlerdi. Babası Jacob, benzin istasyonu ve tuvalet işletmeciliği de dahil olmak üzere çeşitli işlerde çalıştı; annesi Lena (Kaplan) Smolen bir ev hanımıydı.

Sandra, Bryn Mawr’daki Harcum’da gazetecilik ve halkla ilişkiler okudu. , Pa. , ve 1958’de lisans derecesi ile mezun oldu. İki yıl boyunca bir reklam ajansında çalıştı ve 1960 Noel Günü’nde kocasıyla evlendi. Meksika’da balayından sonra, kardeşlik kardeşlerinden birinin yaşadığı New Orleans’a gittiler; Bay Jaffe, şehri askerlik hizmeti sırasında tanımıştı.

Sanat galerisindeki ilk müzikal karşılaşmalarından sonra Jaffe’ler, onları büyüleyen kombo tekrar ortaya çıkana kadar üç gün daha kalmaya karar verdi.

Harcum dergisine “Anne babamız bizi her gün Philadelphia’da bekliyordu” dedi, “ama biraz daha kalmamız gerekiyordu. ”

Galeri için kiralama anlaşmasını yaptıktan sonra Jaffe’ler, müzisyenlere yer vermek üzere New Orleans Geleneksel Cazın Korunması Derneği’ni kurmak için diğer jam session hayranlarıyla birleşti; birkaç ay sonra çift salonu açtı. İlk yıl ya da öylesine, New Orleans’ta buldukları işleri, Bayan Jaffe’yi bir dizgi işinde ve Bay Jaffe’yi bir mağazada tuttular.

İlk başta giriş ücreti almadılar. Bunun yerine müşteriler, Bayan Jaffe’nin etrafta dolaştırdığı bir sepete para attılar; Katkıda bulunmak istemeyen biri olursa onu sallardı. Sonunda 1 dolar almaya başladılar (bugün, biletler 25 ila 50 dolar arasındaydı).

Jaffe genellikle Preservation Hall’un ön kapısında bir sepetle konuşlanmış ve müşterilerden para toplamıştı. Kredi. . . Jaffe Ailesi aracılığıyla

İş, NBC’nin “Huntley-Brinkley Raporunda” Bay Jaffe’nin yer aldığı ancak Bayan Jaffe’nin değil, Preservation Hall hakkında iki buçuk dakikalık övgü dolu bir parça tarafından erkenden harekete geçirildi. ”

Sn. Jaffe, 1963’te müzisyenleri turneye göndermeye başladı ve Preservation Hall Jazz Band’in çeşitli versiyonları o zamandan beri dünya çapında çalıyor ve kayıt yapıyor. Grup üyeleri arasında piyanist Sweet Emma Barrett, Willie ve Percy Humphrey (klarnet ve trompet çalan) kardeşler ve karı koca Billie ve De Pierce (piyano çalıp şarkı söyledi, trompet ve kornet çaldı) vardı. Ben Jaffe şu anda grupta sousaphone çalıyor.

Bayan Jaffe’nin uzun yıllar Salon’da çalışan kız kardeşlerinden Resa Lambert bir röportajda, “Grubu uzun yıllar turneye çıkardım” dedi. “Ben bir yol arkadaşıydım. Yedi adam için. Harikaydı. ”

Oğlu Ben ve kız kardeşine ek olarak, Bayan Jaffe’den başka bir oğlu Russell vardır; dört torun; ve başka bir kız kardeş, Brenda Epstein.

Preservation Hall Jazz Band, 2006 yılında Başkan George W. Bush’tan Ulusal Sanat Madalyası aldı. Topluluk, “New Orleans’ın kırılmaz ruhunu sergilemek ve New Orleans cazının coşkusunu hepimizle paylaşmakla” anıldı. ”

Ödülü oğlu Ben ile birlikte alan Bayan Jaffe, artık bir rolü olmamasına rağmen, yakın zamana kadar Salon’da yer aldı.

Ben Jaffe, “Her gün arayıp bilet satışları ve turlarla ilgili sorular sorardı” dedi. “Her zaman kendini meşgul hissetti ve fiziksel olarak orada olmadığı zamanlarda bile her zaman nişanlıydı. Yakın zamana kadar, bir süpürge alıp öndeki kaldırımı süpüreceğini söyledi.