Pisa şokundan 18 yıl sonra

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Berlin –Pisa çalışması olarak adlandırılan araştırmadan daha büyük bir uluslararası okul karşılaştırma testi yoktur. Bu aslında farklı ülkelerdeki okullar arasındaki tüm performans karşılaştırmalarının anasıdır. Bu Salı günü, en son çalışmanın sonuçları Berlin'de sunulacak.

Pisa, Alman eğitim sisteminin tanıklığı anlamına geliyor.dpa/Armin Weigel

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından yürütülen çalışma, öğrencilerin üç alandaki becerilerini test ediyor: okuma, matematik ve fen. Çalışmanın her baskısı farklı bir odak noktasını belirliyor.

Bu yıl çalışma yedinci kez sunuluyor; Üçüncü kez, ilk çalışmada olduğu gibi öğrencilerin okuma becerilerine odaklanılıyor.

2000 yılında yürütülen ve 2001 yılında sunulan Pisa çalışmasının ilk baskısı, Almanya'da uluslararası düzeyde rekabetçi bir okul sistemine sahip olma fikrini birdenbire yok etti.

Yıllardır kamuoyunda “Pisa şoku” kentin yerini eğik kuleye bırakmıştı. Pisa'nın anlamı: iyi okuyamayan ve matematik ve doğa bilimlerinde zayıf performans gösteren öğrenciler. Avrupalı öğrencilerle karşılaştırıldığında Almanya'daki öğrenciler: vasat bile değil.

O andan itibaren federal eyaletler, eğitim reformları yoluyla Alman okul sisteminin standartlarını ve becerilerini geliştirmek için neredeyse sürekli çaba gösterdi. Aynı zamanda federal eyalet düzeyinde ayrı okul karşılaştırma testleri uygulamaya konuldu.

Böger: “Önce neler olup bittiğini bilmelisin.”

Dönemin Eğitim Senatörü Klaus Böger'in (SPD) en sevdiği sözü efsaneleşti: “Önce ne olduğunu bilmelisiniz.” Okula erken kayıt, yıl boyu eğitim, topluluk okullarının başlatılması, daha uzun ortak öğrenme, daha hızlı eğitim – bunların hepsi, Pisa'nın ayıltıcı sonuçlarına verilen tepkilerdi. Başkentteki tartışma, Pisa çalışmasının özel bir değerlendirmesine dayanan sözde ülke raporları ile daha da şiddetlendi. Bunlar federal eyaletleri karşılaştırılabilir hale getirdi. Berlin genellikle en alçak yerlerden birindeydi. Bu durum çoğu zaman öğrencileri ve öğretmenleri bunaltıyor ve Berlin'deki bazı reformlar halihazırda geri çekilmiş ya da sulandırılmış durumda.

Tüm PISA araştırmalarının özellikle iç karartıcı ve tüm federal eyaletler için geçerli olan sonucu değişmedi: Almanya'da eğitim başarısı hâlâ önemli ölçüde ebeveynlerin cüzdanlarıyla bağlantılı.

Mevcut PISA çalışması için, 2018 yılında Almanya'da rastgele seçilen 220 okulda 15 yaşında rastgele seçilmiş 5.500 öğrenci teste tabi tutuldu. 37 AGİT ülkesinin tamamından ve dünya çapındaki 42 ülkeden akranlarıyla karşılaştırılıyorlar. Toplamda 600.000 civarında katılımcının yer aldığı “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) türünün en büyük çalışması.

Dijital ortamda okuma

Araştırmayı Almanya'da yürüten Münih Teknik Üniversitesi'ne göre, okuma becerilerini test etmek amacıyla çalışma revize edilerek günümüzün gereksinimlerine uyarlandı. Bu nedenle testler, “metin içeriğini depolamak ve iletmek için dijital medya kullanımına eşlik eden değişen okuma uygulamalarını” özellikle dikkate aldı.

Çalışma liderlerine göre, bu çalışmanın amacı aynı zamanda 15 yaşındakilerin metinlerin güvenilirliğini ne kadar iyi değerlendirebildiklerini ve “birden fazla metin kaynağından gelen potansiyel olarak çelişkili bilgileri karşılaştırıp tartabildiklerini” incelemekti. Gençlerin küresel yeterliliği de ilk kez test edildi. Ancak sonuçlar gelecek yıla kadar açıklanmayacak.

Pisa şokundan sonra Almanya'nın araştırmada istikrarlı bir ilerleme kaydettiği görüldü. “Pisa” kelimesinin Alman eğitim politikacılarının yüzlerinden kan aktığı yıllar çoktan geride kaldı. Ancak yine de bu durum biraz tedirginlik yaratıyor: 2016 yılında Almanya genel sıralamada 13. sıraya yükseldi (2001'de 20. sıradaydı), ancak 2013'e kıyasla herhangi bir gelişme kaydedemedi.

O dönemde çalışmanın uluslararası koordinatörü Andreas Schleicher, Singapur, Kanada ve Finlandiya gibi PISA'nın önde gelen ülkelerini yakalayabilmek için “yeni bir kuantum sıçraması” çağrısında bulunmuştu.

“Eğitim sistemimizi uluslararası sıralamada üst sıralara taşımayı başaramazsak çocuklarımızın refahını tehlikeye atmış oluruz.”
Ekonomik Araştırma Enstitüsü'nden Ludger Wößmann

Salı günü yayınlanacak olan 2018 sonuçları bu nedenle heyecanla bekleniyor ve tartışma için materyal sağlayacak. Çalışmanın mevcut baskısına ilişkin tahminler oldukça olumsuz. Ekonomik Araştırma Enstitüsü'nden (Ifo) Ludger Wößmann şu uyarıda bulundu: “Eğitim sistemimizi uluslararası sıralamada üst sıralara taşımayı başaramazsak, çocuklarımızın refahını tehlikeye atmış oluruz.”