Pilsen kalecisi Hrenák: Bir numaralı mesaj mı? Sağlıklı rekabet bunun bir parçası

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
“Ayrıca birbirimizi tanımaya başladık. Nick harika bir adama benziyor, onunla çalışmayı gerçekten sabırsızlıkla bekliyorum. Umarım ikimiz de deneyimlerimizi aktarırız” diyor Považská Bystrica yerlisi Hrenák.

Geçtiğimiz yıl, alt düzey denizaşırı müsabakalarda geçirdiği yedi yılın ardından Avrupa'ya döndü ve Liberec'te geçirdiği bir sezonun ardından şansını başka bir ekstra lig kulübünde deneyecek.

Sen büyüksün, herhangi bir şekilde belli olacak mı?
Sanki ben bir yağlayıcıyım gibi mi? Ben bunu bu şekilde kabul etmiyorum. (gülüyor) Gerektiğinde ona yardım etmeye çalışacağım ve bunun onun açısından da geçerli olduğuna inanıyorum. Birbirimizi iyi tamamlayacağımızı düşünüyorum.

Ama aynı zamanda Pilsen'in bir numarası olmak için de yarışacaksınız.
Bu bir kavga değil. Elbette herkes mümkün olduğu kadar çok maç yakalamak ister ve sağlıklı bir rekabet de elbette bunun bir parçasıdır. Her kaleci yakalamak ister ama aynı zamanda partneriyle iyi bir ilişkisi olması, birlikte rahat olmaları da önemlidir. Bu takımın ayrılmaz bir parçası.

Hiç tam tersini yaşadınız mı?
Ben vuracağım, şans eseri değil.

NHL için mücadele edecek yurttaşınız Samuel Hlavaj ile Pilsen'e gelmeyi görüştünüz mü?
Birlikte konuştuk. Ve bana sadece olumlu referanslar verdi. Ekstra ligdeki ilk sezonu olduğu düşünülürse oldukça iyi bir sezon geçirdi.

Yurtdışında da denediniz. Bu yedi yıl sana ne kazandırdı?
Esas olarak çok fazla deneyim. Hokey dışında genel bir bakış, bana hayatta çok şey kattı. Harika bir dönemdi ve Avrupa'daki tecrübemi kullanmaya başlayacağıma inanıyorum.

Hala geri dönüp NHL'de bir şans için mücadele etmeyi düşünüyor musun?
İnsan hâlâ başarılı olabileceğini umuyor. Ancak kontrolünüz dışında olan pek çok şey var, bu yüzden ona fazla bağlanmanın bir anlamı yok. Ve ben de bunu istemiyorum. Şimdi önceliğim Pilsen, burada mükemmel bir sezon geçirmek istiyorum, bakalım bundan sonra ne olacak.

Liberec'te geçen bir yılın ardından Çekya Ekstra Ligi'nde kalmayı mı istediniz?
Evet. Bu çok kaliteli bir müsabaka, birçok mükemmel oyuncu burada oynuyor. Takımlar eşit şekilde eşleşiyor; bir oyuncunun kendini çok fazla geliştirebileceği gerçekten zorlu bir rekabet. Gelecek yılın beni tekrar daha yüksek bir seviyeye taşıyacağına inanıyorum.

Pilsen teklifini uzun zamandır mı düşünüyordunuz?
Samuel'in gitmesi bana Pilsen'e giden yolu açtı. Kaleci antrenörü Bay Pejchar ile konuştum. Muhtemelen hızla başımı sallamamın ana nedeni oydu. Karşılıklı işbirliğini dört gözle bekliyorum. Burada altında nasıl kaleciler bulunduğunu, kaç tanesinin elinden geçip yoluna devam ettiğini hepimiz biliyoruz. Ondan mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye çalışacağım.

Liberec'te Martin Láska ile olan işbirliğinizi övdünüz, şimdi Rudolf Pejchar önünüzde. Günümüzde kaleci antrenörünün rolü çok mu önemli?
Biz kaleciler için gerçekten çok önemli bir insan. Toplu sporlarda öyle bireyleriz, öyle ayrı bir grubuz ki diyorlar. Bugün bu giderek daha önemli hale geliyor ve Nick ve ben burada, Pilsen'de böylesine harika bir antrenöre sahip olduğumuz için çok minnettarız.

Antrenmanlarda yarı kaleci antrenmanı, yarı kafa çalışması mı yapılıyor?
Muhtemelen evet. Hokeyde bir kaleci için psikoloji önemlidir ve kesinlikle performansın yüzde 50'sinden fazlasını oynar. Kafa çalışması hazırlığın önemli bir parçasıdır.

Yeni ortama henüz alışamadınız mı?
Takım arkadaşlarımı, çevreyi, şehri tanıyorum. Şu ana kadar çok memnunum. Yaz daha sessiz bir zamandır, herkesi tanımak ve sezona mümkün olduğunca iyi hazırlanabilmek için uyum sağlamak için en iyi zamandır.

Pilsen'de sizi şaşırtan bir şey oldu mu?
Sadece hoş. Biz oyuncular için buradaki tesisler gerçekten mükemmel. Çocuklarla uyum sağlıyorum, koçlar mükemmel. Şu ana kadar hiçbir şeyden şikayet edemiyorum ve sadece hazırlıklarımla ilgili endişeleniyorum.

Buradaki durum Liberec'tekinden farklı mı?
Herhangi bir şeyi yargılamak için henüz çok erken. Pek çok erkek çocuk bireysel eğitim alıyor, yabancılar hâlâ yurt dışında. Hazırlıklar her yerde oldukça benzer. Asıl şey buza gelecek.