Oldies but Goodies’i popülerleştiren DJ Arka Laboe, 97 yaşında hayatını kaybetti

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
On yıllardır Batı Yakası hava dalgalarının temel dayanağı olarak müzik seçimleri ve canlı şovları aracılığıyla ırk ayrımları arasında köprü kuran disk jokey Art Laboe, canlı yayınlara adanmışlıklara izin vererek dinleyicilere yeni bir şekilde ulaştı ve “eskiler ama güzellikler” ifadesinin oluşmasına yardımcı oldu. Cuma günü Palm Springs, California’daki evinde öldü. 97 yaşındaydı.

Facebook sayfasındaki bir duyuru, nedenin zatürre olduğunu söyledi.

Bay Laboe neredeyse 80 yıl radyoda çalıştı. 1973’te, The San Francisco Examiner ona “Los Angeles rock ‘n’ roll yayıncılığının dekanı” diyordu ve bundan sonra neredeyse yarım yüzyıl daha yayında olacaktı.

Pomona’da KPMO’ya ve Palm Springs’te KCMJ’ye gitmeden önce, iş hayatına II. Dünya Savaşı sırasında San Francisco istasyonu KSAN’da çalışarak genç yaşta başladı. Ayırt edici bir kişiliğe sahip bir disk jokey fikri henüz radyoda norm haline gelmemişti – bir CBS üyesi olan KCMJ’de, çoğunlukla radyo pembe dizileri arasında istasyon tanımlamaları yapan bir spikerdi – ancak gece bir saat geç saatlerde oldu. müzik çalmasına izin verildi.

Büyük gruplara, crooner’lara ve günün diğer seslerine yer verdi. Ancak zevkler değiştikçe, seçimleri değişti ve bazen evrimin ön sınırındaydı. 1954’te, o zamanlar Los Angeles’ta çalışırken, Bay Laboe “Akorların ‘Sh-Boom’unu (bazen ilk rock ‘n’ roll kaydı olarak anılır) LA No. 1 yapmaktan büyük ölçüde sorumluydu” diye yazdı Harvey Kubernik “Radyoyu Açın! Los Angeles’ta Rock, Pop and Roll, 1956-1972.”

Ayrıca “eskilerin” çekiciliğini pratik olarak yaşlanmadan önce gördü. 1949 civarında Los Angeles’ta KRKD’de çalışmaya, gündüz reklam satmaya ve erken saatlerde müzik çalmaya başlamıştı. Tüm gece açık olan bir restoran olan Scrivener’s Drive-In’in tüm gece süren şovunun reklamıyla ilgilenebileceğini düşündü, bu yüzden bir ziyarette bulundu ve sahibi Paul Scrivener’ı bazı yerleri sattı. Birkaç ay sonra Bay Scrivener bir öneride bulundu.

Bay Laboe, Palm Springs’in Çöl Güneşi ile 2016’da yaptığı bir röportajda, Bay Scrivener’ın “’Biliyorsunuz, bu gösteri oldukça iyi’” dediğini hatırladı. “’Neden benim arabamla o şovu yapamadın?’ Ben de yaptım.'”

Bay Laboe, 1959’da “Oldies but Goodies” derleme albümlerinin ilk cildini yayınladı. Üç yıldan fazla bir süre Billboard listesinde kaldı ve ardından daha birçok cilt geldi. Kredi… JP Roth Koleksiyonu

Restorandan yayın yapacaktı (bu dönemde KLXA’ya ve ardından KPOP’a taşındı), arabalara uğradı ve bina sakinlerinden listeden bir şarkı seçmelerini istedi.

The San Francisco Examiner 1973’te, “Listenin en altında,” diye yazmıştı, “yarım düzine “eski” başlık vardı – o zamanlar en fazla üç yaşında olan şarkılar – ve listenin bu kısmı En ağır eylem, Laboe bunun için bir şey olup olmadığını merak etti.

Kendi plak şirketi Original Sound’u zaten kurmuştu ve 1959’da “Oldies but Goodies, Vol. Five Satins’in “In the Still of the Night”ını, Penguins’in “Earth Angel”ını ve yalnızca single listelerinde yer almış olmalarına rağmen diğer 10 şarkıyı içeren nispeten yeni bir konsept olan 1” bir derleme albüm. birkaç yıl önce, zaten nostaljik bir his kazanmaya başlamıştı. Albüm üç yıldan fazla bir süre Billboard listesinde kaldı ve bunu daha birçok cilt takip etti.

Bay Laboe, kariyerinin başlarında yayında istekler almaya başladı ve dinleyicilerin bir şarkıyı bir arkadaşına, sevgilisine veya başka bir özel kişiye adamasına izin verdi. İmzalarından biri oldu; İlk günlerinde bunu yapan başka disk jokeyleri varsa çok azdı. Bazı arayanlar, hapsedilen sevilen birine bir şarkı adadı. Ve erkenden, Bay Laboe Siyahi ve Meksikalı arayanları memnuniyetle karşıladı, o zaman için engelleri aşan bir şeydi.

1950’lerde, Bay Laboe, Los Angeles’ın doğusundaki mavi yakalı bir şehir olan El Monte’deki Amerikan Lejyonu Stadyumu’nda canlı müzik gösterilerinde prodüksiyon yapmaya ve sunucu olarak hizmet vermeye başladı. Penguenler, Ritchie Valens ve El Monte gösterilerinde sergilenen diğer sayısız eylem.

Bay Laboe, Jerry Lee Lewis ile 1957’de El Monte, Kaliforniya’daki Amerikan Lejyonu Stadı’nda. Bay Laboe’nin orada yaptığı gösteriler, çektikleri ırksal çeşitlilikteki kalabalıkla tanınıyordu. Kredi… Sanat Laboe Koleksiyonu

“El Monte Legion Stadyumu’ndaki cuma ve cumartesi geceleri ritim ve blues dansları, Los Angeles şehir ve ilçesinin her yerinden 2.000’e yakın Siyah, beyaz, Asyalı Amerikalı ve Meksikalı Amerikalı genci bir araya getirerek 1950’lerin ortalarından itibaren alternatif bir kültür kurumu haline geldi. 1960’ların ortalarına kadar,” diye yazdı bilim adamı Anthony Macias, 2004’te American Quarterly’de.

Bay Laboe, 90’lı yıllarına kadar hala canlı şovlar yapıyordu.

2019’da KQED’e “Konserlerimizden birine gelirseniz” dedi, “Kaliforniya’da sahip olduklarımızın bir karışımını, tam bir karışımını göreceksiniz.”

Ayrıca çeşitli istasyonlarda oturum açtıktan sonra hala radyoda, “Art Laboe Connection” adlı sendikadaydı. 2002 yılında, Bay Laboe’nin uzun süredir çalıştığı Los Angeles’taki KHHT-FM’nin genel müdürü Greg Ashlock, The Los Angeles Times ile yaptığı bir röportajda Bay Laboe’nin itirazını özetledi.

“Topluma onun gibi bağlanan kimse yok” dedi. “İzleyici onu tanıyor ve onu bir aile üyesi gibi seviyor. Neredeyse Arka Amca’ya alışmak gibi.”

Bay Laboe, her nerede dönüyorsa, türleri ve nesilleri karıştırmayı bir nokta haline getirdi.

2008’de Riverside, Kaliforniya’dan The Press-Enterprise’e “Alicia Keys’i duymak isteyen 20 yaşındaki biri, Spinners’a tahammül edebilir” dedi. ”

Bay Laboe 2018’de. Ölene kadar “The Arka Laboe Connection” adlı sendikalı bir radyo programına ev sahipliği yaptı. Kredi… Russell Contreras/Associated Press

Arthur Egonian, 7 Ağustos 1925’te Salt Lake City’de Ermeni göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Radyoya olan tutkusu genç yaşta başladı: Kız kardeşi ona sekizinci doğum gününde ilk radyosunu verdi. The Press-Enterprise ile 2020’de yaptığı bir röportajda, “konuşan kutu” karşısında hayrete düştüğünü hatırladı. Bu deneyim, yeni gelişen radyo sahnesine olan ilgisini ateşledi.

Los Angeles’ta George Washington Lisesi’ne gitti ve bir süre Stanford Üniversitesi’nde mühendislik okudu.

Henüz gençken KSAN’da işe alındı; sesinin henüz kartviziti haline gelen tınıya ulaşmadığını söyledi.

“Radyoda kendim söylediğim ilk sözler, ‘Bu KSAN San Francisco’ dedim ve 1943’teydi” dedi.

İstasyon müdürü adını Amerikanlaştırmasını önerdi ve oradaki bir sekreterin adından “Laboe” aldığı söyleniyor. Dünya Savaşı sırasında Donanma’da görev yaptıktan sonra, ana üssü haline gelen Güney Kaliforniya’ya taşındı.

Hayatta kalanlar hakkında bilgi hemen mevcut değildi.

2015’te, kâr amacı gütmeyen çevrimiçi radyo istasyonu DubLab, canlı yayında çok sayıda özveri için bir kanal olan Bay Laboe’nin durumunu değiştirdi ve hayranlarına onu arama ve ona bir şarkı ithaf etme fırsatı verdi.

Bir arayan, “Sen olmasaydın ne yapardık bilmiyorum” dedi. “Bir arabada radyodan başka bir şey olmadan çok zaman geçirdim ve sen bunu iyi yaptın ve beni bir sürü güzel müzikle tanıştırdın.”