Okullar sosyal dezavantajları azaltamıyor

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Berlin–Pisa çalışmasının sonuçları ışığında, Eğitim ve Bilim Birliği (GEW), Almanya'da eğitim ile sosyal altyapı arasındaki yakın bağlantıyı kınadı ve federal ve eyalet hükümetlerine ortak çaba çağrısında bulundu.

GEW'den İlka Hoffmann, okullardaki sosyal eşitsizlikle mücadele etmek için federal, eyalet ve yerel yönetimlere ortak çaba gösterilmesi çağrısında bulunuyor.GEW/Kay Herschelmann

GEW okul sektörü yönetim kurulu üyesi Ilka Hoffmann, Almanya Editoryal Ağı'na (Haberler) şunları söyledi: “Eğitim başarısının öğrencilerin sosyal geçmişine büyük ölçüde bağımlı olması, Alman okul sisteminin Aşil topuğu olmayı sürdürüyor.” “Pisa şokunun üzerinden neredeyse 20 yıl geçmesine rağmen okullar hâlâ çocukların ebeveynlerinin evinden yanlarında getirdikleri dezavantajları önemli ölçüde azaltamıyor” diye ekledi. “Tam tersine, öğretmen açığı sorunu daha da kötüleştiriyor.”

Hoffmann şunları söyledi: “Boşluk genişlemeye devam ediyor.” Öğretmenler sendikası şunu talep etti: “Almanya'nın daha fazla fırsat eşitliği elde etmek amacıyla eyaletler arası çabalar sarf etmek için federal, eyalet ve yerel yönetimlerin güçlerini birleştirmesine ihtiyacı var.”