Öncü Çizgi Roman Sanatçısı Lily Renée Phillips 101 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
1940’larda Güney Amerika’da ABD istihbaratı için çalışan şık bir casus olan Señorita Rio’nun çizgi roman maceralarını okuyan çok az insan, onu çizen sanatçının bu canlı görüntülere ne kadar çok şey kattığını takdir etti. Hatta çok azı sanatçının bir kadın olduğunu biliyordu.

Sanatçı Lily Renée Phillips, 2006 yılında çizgi roman sanatçısı ve tarihçi Trina Robbins’e “Señorita Rio benim sahip olamayacağım kıyafetler aldı” dedi. maceralar yaşadı ve çok cüretkar, güzel, seksi ve göz alıcıydı.”

Señorita Rio’nun çizgi roman Nazilerine ve Güney Amerikalı işbirlikçilerine karşı savaşları, bir zamanlar müreffeh ailesiyle birlikte gerçek hayattaki Naziler tarafından Avusturya’dan sürülen ve II. Dünya Savaşı’nı New York’ta geçinmek için mücadele eden Bayan Phillips için kişisel yankı uyandırdı. Şehir.

Tutkulu Señorita Rio imajının “bir tür intikam” olduğunu kabul etti.

Büyük ölçüde erkek bir alanda saygı kazanan Bayan Phillips, 1940’larda çizgi roman kapakları çizen birkaç kadından biriydi – üzücü bir erken yaşama ve iş başında tacize rağmen, 24 Ağustos’ta evinde öldü. Manhattan’da. 101 yaşındaydı.

Oğlu Richard Phillips, ölümünü doğruladı.

Bayan Phillips, son yirmi yılda büyük ölçüde Bayan Robbins’in çabalarıyla yeniden keşfedilene kadar büyük ölçüde tanınmadı. Çizgi roman işinde uzun süre kalmadı, ancak çalışmaları, geleneksel ızgara biçimindeki yaratıcı varyasyonları ve güçlü kadınları ile tanınmaya başladı.

Kızı Nina Phillips 2019’da The Guardian’a “Feminist olarak anılmaya karşı çıktı” dedi, “Çağdaş feminizmin çok ideolojik olduğunu ve çok ileri gittiğini düşündü. Ama bilinçli olsun ya da olmasın, çıktılarının büyük bir kısmı kadın karakterleri geleneksel olarak erkek rollerinde gösterdi.”

Bayan Phillips’in şık casus Senorita Rio’nun yer aldığı 1946 tarihli bir çizgi roman kapağı. Çalışması “L. Renée” ve birçok hayran sanatçının bir erkek olduğunu varsaydı.

Lily Renée Willheim, 12 Mayıs 1921’de Viyana’da doğdu. Babası Rudolf, bir kruvaziyer şirketinde yöneticiydi ve annesi Elsa (Goldstein) Willheim, erken yaşta çizime olan ilgisini teşvik etti. Ancak, Mart 1938’de Alman birliklerinin Avusturya halkının önemli desteğiyle ülkeye girip Avusturya’yı ilhak etmesiyle Willheims ve diğer Yahudi aileleri için hayat kargaşaya atıldı.

Lily okulda İngilizce okuyordu ve ailesi, Kindertransport olarak bilinen operasyonun bir parçası olarak Lily’nin İngiltere’ye gönderilmesine sponsor olmayı kabul eden İngiliz bir mektup arkadaşı vardı. 1939’da Leeds’e geldi, ancak sponsor aile ona bir hizmetçi gibi davrandı ve kısa süre sonra kendi başına dışarı çıktı. Bir anne yardımcısı olarak iş buldu ve ardından hava saldırısı sirenleri çaldığında bebekleri bomba sığınaklarına taşımak da dahil olmak üzere bir hastanede hemşirelik asistanı olarak iş buldu.

Aylarca ailesinin ölü mü sağ mı olduğunu bilmiyordu ama sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ne gittiklerini ve Lily’nin orada kendilerine katılmasını ayarladıklarını haber gönderdiler.

Sinir bozucu bir geziydi. Gemiler güvenlik için konvoylar halinde seyahat etme eğilimindeydi, ancak Bayan Phillips’in daha sonra hikayeyi anlattığı gibi, gemisinde bir denizci demiri kaldırmaya çalışırken denize düştü, bu yüzden kurtarılırken kalkış ertelendi. Gemisi geçişi tek başına yaptı, Alman denizaltılarından kaçınmak için zikzak şeklinde yol aldı.

New York’ta anne ve babasını geçinmek için mücadele ederken buldu, Naziler onların paralarına ve mülklerine el koydu. Babası sonunda bir muhasebeci oldu, ama annesi dikiş işi yapıyordu ve Lily yardım etmek için çeşitli işlerde çalıştı. Bir moda illüstratörü için modellik yaptı ve perakendeci Peck & Peck için mankenler yapmak için başının alçısı kullanıldı.

Alter Ego dergisinin 2009 sayısı için çizgi roman sanatçısı ve tarihçi Jim Amash’a “İnsanlar bana ‘Seni tanıyorum’ derdi ama beni tanımıyorlar” dedi. “Sadece mankenleri biliyorlardı.”

1942’de annesi, yayıncı Fiction House’un karikatürist aradığını söyleyen ve onu başvurmaya teşvik eden bir isim istedi. Tereddüt ettiğinde annesi ona bir Tarzan ve Jane taslağı çizmesini söyledi ve bunu yaptığı röportajda sundu. Yayıncı ona iki haftalık bir deneme süresi vermeyi kabul etti ve iş tıkandı.

Bayan Phillips tarafından 1940’ların sonlarında bir Kurt Adam Avcısı macerasından resimlenen bir sayfa. Çizgi romanın geleneksel ızgara formatındaki yaratıcı varyasyonlarıyla tanınmaya başladı. Kredi… kurgu evi

Arka planlar çizmeye ve daha deneyimli sanatçıların çalışmalarını temizlemeye, kurşun kalem izlerini silmeye başladı. Personelin neredeyse tamamı erkekti ve cinsiyetçilik baskıcıydı. İşi Bay Amash’a “başka insanların sayfalarını silmek, arka planları çizmek ve erkekler seksten başka bir şey düşünmedikleri için tamamen perişan olmak ve her zaman imalar yapıyorlardı ve sadece bana bakıyorlardı, bu da beni çok rahatsız etti” şeklinde tanımladı. rahatsız.”

Bazen, onları silmenin onun işi olacağını bilerek, müstehcen yorumlar veya görüntüler kaleme alırlardı. Ama onunla kaldı ve kısa süre sonra Jane Martin adında bir kadın pilot hakkında bir dizi ve kimsenin istemediği, can çekişen bir özellik olan Kurt Adam Avcısı’nda uzun metrajlı bir çalışma verildi. Onu bir makyaj yapmak için kendi üzerine aldığını söyledi.

“Kurt çizmek istemedim” dedi. “Yazarla konuştum ve onu, insanların kurt adamlara değil, başka yaratıklara dönüştüğü sihirle ilgili olması gerektiğine ikna ettim. Biz de öyle yaptık ve oldukça popüler oldu.”

Newsweek, 2010 yılındaki bir profilinde “Phillips için mükemmeldi” dedi. “Görüntülere Viyana’nın Arka Nouveau duvar kağıdının sızan desenlerini aşıladı; sahneleri, birlikte büyüdüğü Alman masallarının büyülü gerçekçiliğine daldırdı.”

Kısa süre sonra, ilk olarak Nick Viscardi tarafından çizilen, ancak kendisine teslim edilen ve en iyi bilinen eseri haline gelen bir özellik olan Señorita Rio’yu çiziyordu. Çalışmalarının çoğunu imzaladı “L. Renée,” dedi ve birçok hayran onun erkek olduğunu düşündü. Askerler, “Bay. Renée”, Senorita Rio’nun pinup çizimlerini istiyor.

Bay Amash, e-posta yoluyla, Bayan Phillips’in 1930’larda Will Eisner ve Jerry Iger’in çizgi roman dükkanında tanıtılan üslupsal dokunuşları aldığını ve hem panel ızgarasını değiştirerek hem de karakterlerinin fiziksel görünümünde onlara kendi bükümünü verdiğini söyledi. .

“Hanım. Renée, bu ustaca ev sanatçılarının çoğundan sıyrılan bir zarafet, çekicilik ve anatomik akışkanlık ekledi” dedi. “İnsan anatomisine resimsel yaklaşımı deneyimle geliştikçe, daha doğal, kadınsı kadınlarla dönemin ‘iyi kız’ tarzını iyileştirmeye yardımcı olan göz alıcı bir parlaklık da arttı.”

1940’ların sonunda Fiction House’dan ayrılmış ve ilk kocası Eric Peters adında bir sanatçı ile Abbott ve Costello çizgi romanları, romantizmleri, hatta bir Elsie the Borden Cow çizgi romanı üzerinde çalışmaya başlamıştır. O ve Bay Peters boşandıktan sonra, tekstil tasarımında çalışmak ve çocuk kitapları yazmak ve resimlemek de dahil olmak üzere başka mesleklere geçti. 1953’te Randolph Godfrey Phillips ile evlendi.

Bayan Phillips’in kızı, annesinin gençken çizgi roman kariyeri hakkında konuşmadığını söyledi.

Nina Phillips e-posta ile “40’larda bu stripleri yaparken bir sanatçının standardını bu şekilde düşürmesi büyük bir utançtı” dedi. “Sanki bir balerin yandan soyunma yapıyor gibiydi.”

Annesinin geçmişinin bu kısmını ancak bir gün bir çekmeceyi açıp bazı eskizler bulduğunda öğrendi.

“12 yaşındaydım ve annemin Tarzan ve Jane için yaptığı bir çizimi görünce hayrete düştüm” dedi, “Jane’in sadece yırtık bir hayvan derisi içinde değil, aynı zamanda bacağında bir yılan varken.”

Randolph Phillips 1982’de öldü. İki çocuğuna ek olarak, Bayan Phillips’in dört torunu ve üç torununun torunu var.

2011’de Bayan Robbins, “Lily Renée: Sanatçıdan Kaçış” başlıklı bir grafik roman şeklinde Bayan Phillips’in biyografisini yayınladı. Bir panelde, Bayan Phillips’in patronu ona Señorita Rio’yu çizme şansı sunuyor.

“Bunu severim!” diyor Lily. “Señorita Rio, çizgi romandaki diğer adam gibi uçmuyor ama o da güçlü.”