Öğretmen adımı bile bilmiyorsa karneler ne kadar söylüyor?

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ev
Berlin
Berlin’deki okul: Öğretmen adımı bile bilmiyorsa raporlar ne kadar söylüyor?

Stajyerimiz de bugün sertifikasını aldı. Ancak notların nasıl oluştuğunu gördüğü için bunların adil olduğundan şüphe ediyor.

Bir kız karnesini inceliyor.fototek/imago

Tanıklık günleri insanların kendilerini kıyasladıkları günlerdir. Örneğin şöyle görünüyor: Okul yılı boyunca bir konuda gelişmeye çalıştım, iş için her zamankinden daha fazla şey öğrendim ve sözlü olarak da daha fazla katkıda bulundum. Bence A olmalı. Sonra sınıf öğretmeni sertifikayı verir ve: Geçen sene olduğu gibi B aldım.

Koltuk komşusunun bir tane var. Artık dünyayı anlamıyorum. Ödevi her seferinde kopyaladı, neredeyse tüm ödevlerde ona yardım etmek zorunda kaldım – ve birdenbire daha iyi bir not mu aldı? Sonra bana acıyarak bakıyor ve “Hey, seneye kesinlikle başaracaksın, ben de başardım” diyor.

Görünüşe göre adil okul notları olamaz

Her öğrenci daha ilk sınavdan böyle adaletsiz bir not dağılımıyla karşı karşıya kalıyor. Okuldaki herkes notlarını sürekli olarak arkadaşları ve düşmanlarıyla karşılaştırır. Herkes adil notların olamayacağını anlamalıdır.

Biyoloji öğretmeni ödevimi nispeten sessiz yaptığım ve sınıfı rahatsız etmediğim için işbirliği içinde bana iyi bir not verirken, kimya öğretmeni yeterince sık rapor vermediğim için bana dört verdi. İkinizin de aklında tamamen farklı bir işbirliği tanımı var.

İlan | daha fazlasını okumak için kaydırın

Şimdi bir öğretmenin yaklaşık beş sınıftaki 30 öğrencinin katılımını gözlemlemesi ve bunu sayılarla ifade etmesi gerektiğini düşünürseniz, çoğu öğrenciye sadece ortalama bir sayı verilip verilmediğini merak ediyorum – o kadar da yüksek değil, göze çarpıyor, ama değil o kadar düşük ki kimse bunu sorgulamıyor.

Okulumda geçenlerde okul yılının ortasında bir öğretmen değişikliği oldu. Yeni öğretmenin katılıma yine de not vermesi gerekiyordu ama herkesin adını bile bilmiyordu. Bu adil olamaz.

İş birkaç vicdanlı öğrenciye kalıyor.

Daha da kötüsü, grup çalışmasının derecelendirilmesidir. Gruptaki tek bir kişi katılmaya istekli değilse, zorlaşır, ancak birkaç kişi katılmak istemezse, iş, kendileri iyi bir not almak isteyen birkaç vicdanlı öğrenciye bırakılır. Diğerleri gerçekten iyi notu hak etmiyor.

Ama en azından yazılı notların anlamlı olması gerekiyor, en azından birçok insan böyle düşünüyor. Ancak okulda uygulanması zor olan bir cep telefonu yasağı sayesinde ChatGPT and Co., Almanca çalışmaları cep telefonlarından kopyalamak için mükemmel bir fırsat sunuyor. Tabii ki, yanınızda oturan kişinin denenmiş ve test edilmiş kopyası hala var. Ancak akıllı bir kişinin yanında oturduğunuzdan emin olmalısınız. Şans eseri, öğretmenler bunu genellikle kopyacılar için yaparlar: “Akıllı” olanlar sınıfta onlara yardım ederse öğrencinin gelişeceğini düşünürler. Gerçekte, notlar yalnızca yeniden kopyalanmaya değer olduğu için iyileşir.

Her öğrenci, notların sempatiye göre verildiğini zaten deneyimlemiştir. Öğretmenler bile, özellikle onları başka bir konudan, hatta bir çalışma grubundan tanıyorlarsa, yüzde 100 objektif olamıyorlar.

Bunların hiçbiri karnenin değerini düşürmez, ancak bugün bir karneye sahip olan herkesin, her notun arkasında bir hikaye olduğunu anlaması için bu hikayeleri bilmesi gerekir. Ancak notların bir avantajı vardır: Artık tartışılamayacak sabit bir sonuçtur. İşte siyah ve beyaz. Belki yanımda oturan kişi haklıdır ve seneye başarırım. En azından öğretmenim nihayet adımı hatırlayabilseydi iyi olurdu.