Öğretmen açığına karşı beş fikir

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ne zamandır öğretmen açığından şikayet ediyoruz? Bu soruyu cevaplamak için, Berlin’in eğitim politikası tarihine çok eskilere bakmanız gerekir. Kamuoyu tartışmasına henüz iklim değişikliği, korona salgını ve Ukrayna’daki savaşın hakim olmadığı bir zamanda. Kıtlığın eğitimde görünüşte kaçınılmaz bir krizin parçası olarak görüldüğü bir zamanda. Şimdi kriz bir felakete dönüştü.

Yeni öğretim yılında Berlin’de en az 1000 öğretmen eksik olacak. Ama bu sadece başlangıç. Almanya genelinde artan öğrenci sayısı nedeniyle, arz açığı gelecekte daha da artacaktır. Özellikle Berlin’de, yüzde 17 gibi iyi bir oran ile bir ülkedeki en büyük öğrenci artışıyla karşı karşıyayız. Eğitim Bakanları Konferansı’na göre, 2025/26 öğretim yılı için ülke çapında 26.000 öğretmen açığı var, beş yıl sonra 33.000 olması gerekiyor.

Alman Ekonomi Enstitüsü çok daha kötümser bir hesap yapıyor: 2025/2026 öğretim yılında muhtemelen 35.000 ve 2030/31’de 68.000 öğretmen açığı olacak. Uzun vadede, öğretmen açığı, bir bütün olarak toplum için öngörülemeyen sonuçları olan bir eğitim açığı haline gelecektir.

mesele sadece para değil

Bu rakamlar, kariyer değiştiricilerle olan eksikliği geçici olarak aşmanın son umutlarını da yok ediyor. Yıllardır uygulamada olan ilkokul öğretmenlerine daha iyi maaş verilmesi ve memur alımına yönelik talepler çok geç hayata geçirildi. Ve çok geç, Berlin’de meselenin sadece para olmadığının farkına varılıyor.

Neden bu kadar az kişinin öğretmen olmak için okumaya karar verdiği veya neden kısa bir süre sonra okulu bıraktığı sorulduğunda, yakın zamanda öğretmen olmayı düşünen eski bir lise mezunu (2021) şu cevabı verdi: Bu şartlar altında olmaz! Çalışmalarında pratik ilgiden ve okullardaki modern donanımdan yoksundur. “WiFi bağlantısı tekrar kesilirse, tebeşir tahtasına başvurmak zorunda kalmak istemiyorum.”

Kısa ve uzun vadeli önlemler

Bu ifade ampirik olarak kanıtlanamasa da, dramatik rakamlar bağlamında, öğretmen açığını gidermek için kısa vadeli önlemlerin yanı sıra uzun vadeli önlemlerin de alınması gerektiğini göstermektedir. Çözüm ararken iki ilke geçerli olmalıdır. Birincisi, devletin eğitim politikasındaki bu başarısızlığının sorumlusu olmayanların, yani öğretmen ve öğrencilerin sırtına yapılmamalıdır. İkincisi, her teklif incelenmeli ve siyasi olarak uygulanamaz olduğu ölümcül argümanıyla reddedilmemelidir.

Özel

Kişiye

Robert Rauh Lichtenberg’deki bir lisede tarih, politika ve Almanca öğretmeni ve Mitte’de tarih semineri lideridir. 2013 yılında Alman Öğretmenler Ödülü’ne layık görüldü ve o zamandan beri kendini eğitim sisteminde reformlara adadı.

1. Gönüllülük için gerçek teşvikler

Senato, acil ve etkili bir çağrıyla, öğretmenleri şu önerilerle motive etmelidir: zorunlu saatlerin sayısını artırma, yarı zamanlı çalışmayı azaltma (Berlin’deki her dört öğretmenden birini etkiler), emeklilik yaşını yükseltme ve uygun bir okula geçiş umutsuzca personel arıyor (bonus değiştir). Mali teşvikler açıkça fark edilebilir olmalı ve yeni bürokratik engellerle ilişkilendirilmemelidir. Bu yastıklanmalı ve dökülmemelidir. Gerekirse, federal hükümet – dijital anlaşmada olduğu gibi – devleti desteklemek zorunda kalacaktı. Yoksa eğitim bizim için Bundeswehr’den daha mı az değerli?

2. Öğretmenler için rahatlama

Zaten ilk kırmızı-kırmızı-yeşil koalisyon anlaşmasında (2016) “öğretmenlerin aşırı yükünü önemli ölçüde azaltma” sözü verildi. “açık” ne anlama geliyor? Okul yönetimi ve öğretmenler nihayet gereksiz bürokrasiden kurtarılmalıdır. Ayrıca molalar ve sınavlar dış personel tarafından denetlenmelidir. Ayrıca 10. ve 12. sınıflarda son derece zaman alan sunu sınavlarının dersler kapsamında sınıf arkadaşlarının da faydalanacağı düz anlatımlarla değiştirilmesi düşünülebilir. Son olarak, düzeltme gerektiren konuları olan öğretmenler için azaltılmış saatlere sahip olmak mantıklı olacaktır.

Öğretmen açığı: Bağımsız okul nasıl kurtarılır?

Öğretmen açığı: Bağımsız okul nasıl kurtarılır?

3. Müfredatı düzene sokarak zaman çizelgesini azaltmak

Eğitim Müdürleri Derneği bunun bir “iflas ilanı” olduğunu söylese bile, öğrenciler için zorunlu haftalık ders saatlerinin sayısında bir azalmadan kaçınılamaz. Çünkü daha az saat otomatik olarak daha az eğitim anlamına gelmez. Önkoşul, müfredattan tutarlı bir şekilde tasfiye edilmesidir. Tüm içerik test edilmelidir.

Öğrenciler antik Atina’daki kölelerin tarihteki rolünü araştırmak, biyolojide sitrik asit döngüsünü açıklamak veya matematikte 5 boyutlu uzayda kesişen iki düzlemin kesişimini hesaplamak zorunda mı? Bu içeriği genel bilgi olarak stilize ettiğimizde kendimize yalan söylüyoruz.

Ve alternatif ne olurdu: derslerin yokluğunu kabul etmeye devam etmek? Veya Yeşiller’in talep ettiği gibi dersleri derecelendirilmemiş öğrenme projeleriyle değiştirmek mi? Zaman çizelgesi, Berlin genelinde eşit şekilde kısaltılmalıdır. Şimdi SPD’nin önerdiği “haftalık saat kotaları”, her okul yönetiminin duruma göre bu saat koridoruna karar vermesi durumunda yine okulların özerkliğini zorlayacaktır. Bu esnekliğin bir konu açığı için kalıcı bir azalmaya dönüşmesi ve özellikle final sınavları açısından öğrencilerin dezavantajlı duruma düşmesi riski vardır.

4. Altı yerine dört yıllık ilkokul

Yapısal reform önerileri tehlikeli bir zeminde ilerliyor. Örneğin, Berlin ve Brandenburg’daki altı yıllık ilkokulu sorgulayan herhangi biri, öncelikle eğitim açısından dezavantajlı geçmişlere sahip çocukları dezavantajlı duruma düşüren seçilimin destekçisi olarak görülüyor. Ancak, altı yıllık ilkokulun dört yıldan daha fazla eşitlik ve daha fazla öğrenme başarısı sağladığına dair net bir bilimsel kanıt yoktur. Ve Berlin’deki okul yapısı, çok erken değişmenin sosyal olarak adaletsiz olduğu ve geç geliştiricileri dezavantajlı duruma düşürdüğü iddiasını da çürütüyor.

İlk olarak, altı yıllık ilkokul, birçok lisans dersi (5. sınıftan spor salonu) tarafından çoktan baltalanmıştır; Bu arada 30’dan fazla lisede böyle bir fırsat sunuluyor. Diğer tüm federal eyaletlerde uzun süredir olduğu gibi, bunu “mükemmel erken destek” olarak görüyorlar. İkincisi, dördüncü sınıftan sonra Gymnasium’a veya Entegre Ortaokula (ISS) geçiş, okul bitirme sertifikası hakkında bir karar vermez.

Kötü Ebeveynler: Bir WhatsApp Mahkemesinin Hikayesi

Kötü Ebeveynler: Bir WhatsApp Mahkemesinin Hikayesi

Çünkü her iki okul türü de Abitur’u sunar: Gymnasium’da 12 yıl sonra, en fazla ISS’de 13 yıl sonra. Ve üçüncüsü, dört yıllık ilkokulla birlikte ciddi bir sorun çözülebilir – oldukça rastlantısal olarak -: ilkokullardaki ciddi öğretmen açığı.

5. Bir okul zirvesi düzenlemek

Berlin’de eğitim siyasi partilere bırakılmamalıdır. Öğretmenlerin memur statüsüyle ilgili uzun tartışmalar, ne Temsilciler Meclisi’ndeki parlamento gruplarının ne de kırmızı-kırmızı-yeşil koalisyonundaki iktidar partilerinin okul sisteminde gerekli reformlar üzerinde hızlı ve ideolojik olarak anlaşamadıklarını göstermiştir.

Bu nedenle – devlet veliler komitesinin zaten talep ettiği gibi – Berlin’in eğitim politikasının sorunlarının (yuvarlak) masaya konulacağı ve pragmatik çözümlerin tartışılacağı bir zirve toplantısı düzenlenmelidir. Yalnızca politikacıların ve eğitim uzmanlarının değil, aynı zamanda “etkilenen” kişilerin, yani öğretmenler, öğrenciler ve velilerin de katıldığı “gerçek” bir okul zirvesi.