Öğrenciler yeni uygulamayla öğretmenleri anonim olarak derecelendirebilecek

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Berlin–Berlinli öğrenciler artık öğretmenlerini anonim olarak ve çevrimiçi olarak yeniden değerlendirme fırsatına sahip. Çünkü cuma günü Viyanalı 17 yaşındaki öğrenci Benjamin Hadrigan, geliştirdiği “Lernsieg” uygulamasını yayınladı. Uygulamanın prensibi: Almanca konuşulan ülkelerdeki öğrenciler, okulların yanı sıra bireysel öğretmenler için profiller oluşturabilir, onları kategoriler halinde derecelendirebilir ve onlara bir ila beş yıldız verebilir.

Öğretmenler genellikle çalışmaları için çok az geri bildirim alırlar. Fotoğraf: Imago Images/Lukas Beck

Öğretmenler için bu kategoriler örneğin şunlardır: öğretme, adalet, saygı, sabır, iddialılık, dakiklik. Derecelendirme anonim olarak yapılabilir; ilgilenenlerin önceden uygulamadaki telefon numaralarını doğrulamaları yeterlidir. Bu, söz konusu okula gitmeyen veya öğretmenlerini tanımayan yabancıların bile onları yargılayabileceği anlamına geliyor. Benzer isimsiz teklifler geçmişte de büyük sorunlarla karşılaşmıştı.

Spickmich platformu, 2007'den 2014'e kadar öğretmen derecelendirme portalı olarak son derece başarılıydı. Üç Köln öğrencisi tarafından kurulan web sitesinin kısa sürede 1,6 milyon kullanıcısı oldu. Öğretmenler, kişisel haklarının ihlali ve veri koruma ihlali de dahil olmak üzere birçok kez dava açtı. Federal Adalet Divanı 2009 yılında isimsiz öğretmen değerlendirmelerinin ifade özgürlüğü kapsamına girdiğine karar verdi.

Öğretmenler değerlendirme yoluyla motive edilmelidir

Spickmich'in resmi olarak devam etmesine izin verildi. 2014 yılında herhangi bir resmi gerekçe olmaksızın faaliyetler durdurulmuştur. Sonunun bir nedeninin çok sayıda sinir bozucu eleştiri, aşağılayıcı ve kaba yorum olduğu varsayılıyor. Kurucu Hadrigan, yeni “Lernsieg” uygulamasıyla farklı hedeflerin peşinde olduğunu söylüyor.

17 yaşındaki çocuk, Berliner Zeitung'a “Okulumda inanılmaz derecede başarılı olan, kendini adamış öğretmenler var” dedi. Ancak çalışmaları için asla geri bildirim alamayacaklardı. Aksine, “yaş piramidine göre ücretlendirme” kendini adamış genç öğretmenlerin dezavantajlı duruma düşmesi sonucunu doğurmaktadır.

Ben bir yıkım platformu inşa etmedim, niyetim bu değil.
Benjamin Hadrigan, uygulama geliştiricisi

Hadrigan artık uygulamasıyla öğretmenleri yeniden motive etmek istiyor. “Pozitif ya da negatif olsun, doğrudan geri bildirim aldığınızda daha iyi performans gösterdiğiniz bilimsel olarak kanıtlanmıştır.”

Artık kendisi okula gitmiyor. O bir externisttir; Avusturya'da öğrencilerin ev dersleriyle sınavlara hazırlandıkları özel bir öğrenme konseptidir. Bana okulu reddetmediğine dair güvence veriyor. Daha pek çok projesi var: Mart ayında “Lernsieg” adında bir kitap yayımladı. Daha önce disleksi ve DEHB tanısı konan Hadrigan, bu kitapta YouTube, Instagram, Twitter ve Co. gibi sosyal medyaları kullanarak nasıl başarılı bir öğrenci haline geldiğini anlatıyor.

Berlin Senato Yönetimi uygulamayı eleştiriyor

Ayrıca bir moda markası kurdu. Uygulama onun en son projesi ve en azından iş dünyasından hızla son derece olumlu geri bildirimler aldı: Kendi açıklamasına göre, uygulamanın geliştirilmesi için yatırımcılardan “altı haneli bir meblağ” topladı. Berlin Senatosu Eğitim Bakanlığı uygulamayı eleştiriyor. Önem ve kullanışlılık düşüktür çünkü görünüşe göre her kullanıcı “ruh haline göre” yıldızları ödüllendirebilir.

Açık bir diyalog ve geri bildirim kültürünü savunuyorlar; Berlin'deki öğretmenlerin öğrenci topluluğu tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Ancak bu, “okul topluluğu içinde olumlu ve takdir edici bir tavırla” yapılmalıdır. Harici bir uygulamanın “objektif olmayan incelemeleri” teşvik etme riski vardır. “Bu muhtemelen değerlendirme süreçlerinin öğretmenler tarafından genel kabulüne zarar verecektir” diyor.