Lakota Kültürünü Korumak İçin Çalışmış Kevin Locke 68 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Flüt şarkıları, çember dansları ve hikayeleriyle geleneksel Kızılderili kültürünü dünyanın her yerindeki dinleyicilerle buluşturan, hem arka formların hem de Lakota dilinin korunmasına yardımcı olan Kevin Locke, 30 Eylül’de Hill City, SD’de hayata gözlerini yumdu.

Oğlu Ohiyesá Locke, nedeninin yakınlardaki Crazy Horse Memorial’da konser verdikten sonra geçirdiği astım krizi olduğunu söyledi.

Bay Locke onlarca yıldır kültürel festivallerde, okullarda ve tiyatrolarda geleneksel tahta flütünü çalan, çember dansları yapan ve eserlerin tarihini ve anlamını anlatan tanıdık bir görüntüydü.

Küçük gruplar için ve New York City’deki Symphony Space gibi daha büyük ortamlarda sahne aldı ve burada Kevin Locke Native Dance Ensemble ile 2008’de “The Drum Is the Thunder, the Flute Is the Wind” başlıklı bir program sundu.

Kelt folk grubu Solas, Fransa’dan Cirque Baroque, Güney Afrikalı grup Ladysmith Black Mambazo, Shanghai Quartet ve the Shanghai Quartet ile faturasını paylaştığı 1996 New Haven Şenlik’te olduğu gibi bazen Kızılderili kültürünü küresel bir bağlamda temsil etti. Pekin Operası’ndan sanatçılar.

Güney Dakota valisi Kristi Noem yaptığı açıklamada, Bay Locke’u “Güney Dakota sanatının canlı bir sesi” olarak nitelendirdi. Başarıları arasında, geleneksel flütün “devletin resmi Yerli müzik aleti” olarak tanınmasını sağlayan bir yasa tasarısının geçmesine yardımcı olduğunu kaydetti. Mart ayında yasaya imza attı.

National Endowment for the Arts tarafından 1990’da National Heritage Fellow unvanını aldığında aktarılan bir röportajda, Bay Locke kendi ülkesinde performanslarıyla neyi başarmayı umduğundan bahsetti.

“Güney Dakota’nın Hintli ve Hintli olmayan kültürleri arasındaki uçurumu kapatma çalışmalarına devam etmek için büyük bir ihtiyaç var” dedi. “Sayısız Hintli ve Hintli olmayan çocuğa şarkı söylemeyi, dans etmeyi, Hint kültürünün çemberinin içinde durmayı öğretebildim ve bu deneyimin devlet içindeki gelecekteki olumlu ırk ilişkileri açısından kalıcı bir etkisi olacağını biliyorum. ”

Kevin Edward Locke, 23 Haziran 1954’te Güney Dakota’daki Standing Rock Reservation’da doğdu ve Standing Rock Sioux Kabilesinden Lakota’nın Hunkpapa topluluğunun bir üyesiydi. Web sitesinde, Lakota’da adının Tokaheya Inajin veya “İlk Yükselen” olduğu yazıyor.

Annesi Patricia (McGillis) Locke, Amerika Birleşik Devletleri’nde nesli tükenmekte olan kabile dillerini kurtarmak için yaptığı çalışmalardan dolayı 1991 yılında bir MacArthur Vakfı bursu aldı. Babası Charles bir müteahhitti.

Bay Locke, Kuzey Dakota Üniversitesi’nde temel eğitim alanında lisans ve Güney Dakota Üniversitesi’nde eğitim yönetimi alanında yüksek lisans derecesi aldı. Kariyerine eğitimci olarak başladı.

Genç bir adamken, sadece Lakotaca konuşan ve ona hem dili hem de kültürel gelenekleri öğretmeye başlayan bir amcasıyla yaşamıştı. Kabile büyükleri, Bay Locke’a tahta flüt yapmayı ve çalmayı gösterdiler ve o, geleneksel flört şarkılarını ve diğer müzikleri korumaya ve canlandırmaya ilgi duydu.

Heritage Fellow röportajında, “Flüt çalma geleneğinin son temsilcisi Richard Fool Bull, bu canlanmaya başladığımda bu hayattan çoktan ayrılmıştı” dedi. “Tek çarem, enstrümantal flüt melodilerinin türetildiği vokal geleneklerini hala hatırlayabilenleri aramaktı.”

2017’de Bay Locke. Genç bir adam olarak, ona Lakota dilini ve kültürel geleneklerini öğreten bir amcasıyla birlikte yaşadı. Kabile büyükleri ona tahta flüt yapmayı ve çalmayı gösterdi. Kredi… Ohiyesá Locke, Associated Press aracılığıyla

1970’lerin sonlarında, tüm insanların eşitliğini ve birliğini vurgulayan Bahai inancının bir taraftarı oldu, yapmaya başladığı Kızılderili çember danslarına çok uygun kavramlar. Kısa süre sonra, eğitimci olarak kariyerinden performans yoluyla eğitim lehine vazgeçti.

1991’de The Tampa Bay Times’a “Gerçekten çok bilinçli bir seçim meselesi değildi” dedi, “ama buna karşı isyan etmeye ve düzenli iş gücündeki konumumu korumaya çalıştıkça, daha fazla yapmam gerektiğini hissettim. gerçekleştirmeye odaklanın”

Bay Locke ayrıca, dili korumayı amaçlayan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Lakota Language Consortium’un uzun süredir yönetim kurulu üyesiydi.

Bu grup yaptığı açıklamada, “Locke geçmişe ve geleceğe baktı” dedi ve “insanları için daha iyi bir gelecek yaratmak için mirasından yararlandı.”

2000 yılında Bay Locke. Geleneksel flütün Güney Dakota’nın “resmi Yerli müzik aleti” olduğunu kabul eden bir yasa tasarısının geçmesine yardım etti. Kredi… Ohiyesá Locke, Associated Press aracılığıyla

Bay Locke’un Dorothy Locke ile evliliği boşanmayla sonuçlandı. Oğluna ek olarak, eşi Ceylan İsgor-Locke tarafından yaşatılmıştır; üç kızı, Kimimila, Waniya ve Patricia Locke; iki kız kardeş, Winona ve Jana Locke; bir erkek kardeş, Charles; ve iki üvey kız kardeş, Connie Zupan ve Carla Peterson.

2013’te YouTube’da yayınlanan bir görüntüde, Bay Locke dans ederken görülüyor ve çemberin sembolizmini açıklarken, şeklinin dünyanın her yerinden insanların toplandığı bir şekil olduğunu belirtiyor.

“Aşkı temsil eder” der, “aileyi temsil eder, birliği temsil eder, güzelliği, barışı ve uyumu temsil eder, sürekliliği temsil eder, birlikteliği temsil eder. Bütün iyi şeyler.”