Kız İzcilerin ilerici lideri Frances Hesselbein 107 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
1970’lerde ve 80’lerde bir üyelik düşüşünü durduran ve grubu çağdaş, çeşitlilik içeren bir döneme sokan ABD’li Kız İzciler’in dönüştürücü bir genel müdürü olan Frances Hesselbein, 11 Aralık’ta Easton, PA’daki evinde öldü. 107 idi.

Kız İzciler, web sitelerinde ölümünü duyurdu.

Bayan Hesselbein, gönülsüz bir birlik lideri olarak başlayarak, kar amacı gütmeyen bu grupla çeyrek asırlık bir ilişkiden sonra, 1976’da Kız İzciler’in Manhattan’daki ulusal ofisinin kontrolünü ele geçirdi. Yenilikçi bir lider olarak duruşu, yönetim gurusu Peter F. Drucker’ı 1990’da Businessweek dergisine, büyük bir bürokrasiyi tersine çevirme yeteneği nedeniyle General Motors’un CEO’su olarak emekli olan Roger Smith’in değerli bir halefi olacağını söylemeye sevk etti.

Tanınmış bir liderlik koçu ve Bayan Hesselbein’in bir arkadaşı olan Marshall Goldsmith bir telefon görüşmesinde, “İzci Kızların misyonuna inanılmaz derecede odaklanmıştı,” dedi. “’Geleceği Olan Gelenek’ adlı bir model buldu. Kız İzciler yeni dünyaya hiç taşınmıyorlardı. Kapsayıcılık ve çeşitlilik getirdi, ancak geçmişi asla küçümsemedi veya aşağılamadı.

Kızların en büyük potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmak, Bayan Hesselbein (HESS-el-bine olarak telaffuz edilir) yönetimindeki kuruluşun misyonu olmaya devam etti, ancak aynı zamanda Kız İzcilerin bir makyaja ihtiyacı olduğunu da gördü. Önceki, büyük ölçüde beyaz, orta sınıf üyeliğiyle gelişen şey, 1960’ların sosyal ve politik sarsıntıları ve daha fazla kadın işe başladıkça feminizmin çiçek açmasıyla azaldı.

Bayan Hesselbein üyeliği çeşitlendirmek için yola çıktı. Gönüllüleri ve ücretli personeli için yönetim eğitimini ekledi. Yeni üniformalar tasarlamaları için tasarımcılar Halston ve Bill Blass’ı işe aldı. Matematik, bilim ve teknoloji ile dolu kızlar için aktiviteler ekledi. Ayrıca, Kız İzciler’in ulusal ofisi tarafından yetkilendirilen bağımsız yerel meclislere bilgi akışını hızlandırmak için kuruluşun hiyerarşik yönetim yapısını, onu bir merkezin ortasına yerleştiren bir yapıya yükseltti.

1984’te Bayan Hesselbein, anaokulları ve birinci sınıf öğrencileri için Brownies’in bir seviye altında, yeni ve daha genç bir Kız İzci grubu yarattı: Papatyalar.

The New York Times’a Papatyalar duyurulduğu zaman, “Bizim için mantıklı bir adım ve Amerikan ailesi için kritik öneme sahip görünüyordu” dedi. “Tüm tek ebeveynli evlere baktığınızda, Kız İzciler neredeyse vazgeçilmez olabilir.”

Bakım işe yaradı. Businessweek’e göre üyelik 1990’da 2,3 milyona yükseldi. İşe alma çabaları azınlık üyeliğini yüzde 15,5’e çıkardı. Bayan Hesselbein, izcilerin 95 kadar kariyer fırsatı hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olacak bir proje başlattı ve evde veya birlik toplantılarında yapılmak üzere tasarlanmış telekomünikasyon ve deniz biyolojisi programları başlattı.

Girl Scouts-Arizona’nın eski CEO’su Tamara Woodbury, “Frances’ten önceki çağa ‘Betty Crocker Era’ diyoruz, kızların yapması uygun olan şeylere uymaya yöneldiler ve böylece yemek pişirme rozetleri kazandılar” dedi. Kaktüs-Çam Konseyi, bir telefon görüşmesinde söyledi. Bayan Hesselbein ile genç bir Kız İzciyken tanışan Bayan Woodbury, “İzci Kızların, kızların sosyal normlara uymadan sınırları aşabilecekleri bir yer olmasını istedi” diye ekledi.

Bayan Hesselbein, solda, İzci Kızların ulusal başkanı Gloria Scott, sağda ve First Lady Rosalynn Carter ile yaklaşık 1977’de Beyaz Saray’da. Bill Clinton daha sonra Bayan Hesselbein’e Başkanlık Özgürlük Madalyası takdim etti. Kredi… ABD’nin Kız İzciler

Bayan Hesselbein, 1990 yılında Kız İzciler’den emekli oldu, ancak yönetici yetiştirme konusunda yeni bir kariyere başladı. 1998’de Bill Clinton’dan ülkenin en yüksek sivil onuru olan Başkanlık Özgürlük Madalyası’nı aldı. Alıntı kısmen şöyleydi: “Beceri ve duyarlılıkla, Frances Hesselbein bize kendimizden ve yurttaşlarımızdan en iyiyi nasıl çağıracağımızı gösterdi.”

2015 yılında Fortune Magazine, dünyanın en büyük 50 lideri listesinde JPMorgan Chase’in CEO’su Jamie Dimon’un önünde 37. sırada yer aldı.

Frances Willard Richards, 1 Kasım 1915’te South Fork, PA’da doğdu ve yakınlardaki Johnstown’da büyüdü. Babası Burgess, Pennsylvania eyalet polisiydi. Annesi Anne (Luke) Richards ev hanımıydı. Frances, Jamestown’daki Pittsburgh Üniversitesi kampüsündeki ortaokula gitti, ancak babası öldüğünde altı hafta sonra işe gitmek için okulu bıraktı.

1930’ların sonlarında John Hesselbein ile evlendi ve Johnstown’da eğitici ve tanıtım filmleri de yapan bir ticari fotoğraf stüdyosu açtılar. 1950’de oğulları John 8 yaşındayken, bir komşu Bayan Hesselbein’e yerel bir Kız İzci birliğinin ayrılan liderini değiştirmesi için baskı yaptı.

2011’de Indiana Üniversitesi’nde bir sözlü tarih projesinde “Küçük kızlar hakkında hiçbir şey bilmediğimi açıkladım” dedi. “Biraz uzunluklarım vardı.”

Altı haftalığına doldurmayı kabul etti, ancak sekiz yıl kaldı.

“Aldığım en büyük liderlik eğitimiydi” diye ekledi. “10 yaşındaki 30 küçük kızdan oluşan bir grupla çalışıp, değerler hakkında konuşup karşılık vermelerini sağlayıp onları yaşayamazsınız.”

Sonraki yirmi yıl boyunca, 1976’da ulusal yönetici direktör seçilene kadar Kız İzci’de çeşitli görevlerde bulundu. (Ünvan daha sonra genel müdür olarak değiştirildi.)

1984’te, kuruluşun kimliği ve mali durumu için çok önemli bir ürün olan İzci Kız kurabiyelerinde toplu iğne bulunduğu bildirildiğinde, bir krizin atlatılmasına yardımcı oldu. FBI 500 şikayeti araştırdı ancak hiçbirini kanıtlayamadı ve FDA kurcalamaya dair hiçbir kanıt bulamadı.

The Times’a konuşan Hesselbein, “Bu ülkede son 48 yıldır güvenle milyarlarca kurabiye sattık ve kurabiye satışlarının devam edeceğinden eminiz” dedi. “Amerikan halkının böyle bir şeyin çerez trafiğini durdurmasına izin vermeyeceğinden eminim.”

Ertesi yıl, çerez satışları ve üyelik biraz azaldı, ancak 1986’da iyi toparlandı ve yükselmeye devam etti, dedi.

1990 yılında Kız İzciler’den emekli olduktan sonra, Bayan Hesselbein ve Bay Drucker, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve şirket yöneticilerini ve subayları önde gelen düşünürler, eğitimciler ve danışmanlarla bir araya getirerek yeniliği besleyen Peter F. Drucker Kâr Amacı Gütmeyen Yönetim Vakfı’nı kurdu. Adı daha sonra Liderden Lidere Enstitüsü ve ardından Frances Hesselbein Liderlik Enstitüsü olarak değiştirildi.

Enstitü 2017’de Pittsburgh Üniversitesi’ne taşındı ve bir konferans dizisi ve yönetici koçluğu programı sunan Francis Hesselbein Liderlik Forumu oldu.

Sloganı “hizmet etmek yaşamaktır” olan Bayan Hesselbein, özellikle forumun yayını Leader to Leader’ın baş editörü olarak forumda aktif kaldı. En son sayısında, o ve diğer baş editör Sarah McArthur, bölünmüş siyasi zamanlarda liderlik üzerine düşündüler.

“Sonuçta, ekiplerimizin, kuruluşlarımızın ve hatta ülkelerimizin performansını ve sonuçlarını belirleyecek olanın liderler olarak kalitemiz ve karakterimiz olduğuna inanıyoruz” diye yazdılar. Liderler için en iyi uygulamaları listelediler, aralarında: “Tüm insanlara saygı gösterin” ve “Bir lider olarak düşünün, eğer kendimizi kontrol edemiyorsak, diğer insanları nasıl kontrol etmemiz beklenebilir?”

Bayan Hesselbein, “Hesselbein on Leadership” (2002) ve “My Life in Leadership” (2011) dahil olmak üzere birçok kitap yazdı ve editörlüğünü yaptı.

Bir torun, üç büyük torun ve üç büyük torun tarafından hayatta kaldı. Oğlu John 2011’de öldü.

Liderlik koçu Bay Goldsmith, 2006 yılında emekli olan CEO’lar için bir program yürüttüğünü hatırladı.

“Bazıları ‘Ben ne yapacağım? Ben mühlet değilim ilginç bir şeyler bulurum” diye telefon görüşmesinde söyledi. “Ve Frances, ‘Belki de kendin yerine başkalarına hizmet etmeyi düşünsen, yapacak çok işin olur’ dedi. Sızlanma sesi yükseldi.