Keder baktığınız bir ayna gibidir

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Berlin–Son birkaç hafta bizim için zor geçti, yanımızdaki yakınlarımız için de zor olmadı ama günler bize de damgasını vurdu. Gençler vardı, çok gençler vardı, dolandırıcılar vardı, en absürt kazalar yaşandı.

Bir cenaze yöneticisi olarak her gün acı ve ölümün yanı sıra yakınlık ve sevgiyle de karşı karşıya kalıyorsunuz. imago görselleri / Panthermedia

Özellikle hepimizi normal sınırların ötesine taşıyan durumlarda ekip olarak ve her şeyden önce insan olarak kendimizi sürekli ayarlamamız gerekiyor. Bütün bunları neden yapıyorum, ailem için en iyisini mi yaptım ve neden bu olay beni diğerlerinden daha çok etkiledi? Bu iyi mi yoksa kötü mü? Peki: Cenazeci olmanın anlamı nedir? “İnsanlar her zaman ölür” diye fısıldıyorlar. Kalça tokatlayıcı.

İlk birkaç yıldan sonra arkadaşlarımın bahse girerek çok fazla içki kazandığı, üçüncü şahısların geçimimi sağlamak için ne yaptığımı tahmin etmelerine izin verildiği durumlar her zaman oldu, şimdi inanılmaz derecede keyif aldığım bir şey sızdı: normallik. Ben bir cenazeci ve yas danışmanıyım.

Yakınlığa izin vermek önemlidir

Elbette, artık günlük olarak keder ve ölümle uğraşmayı dünyadaki en normal şey haline getirmek bir şekilde haddini bilmezlik olur. Ancak mesleğe başlamadan önce bu konu bana ne kadar yabancı gelse de çevremdekiler için artık normal hale geldi. Cenazeci olmayı sevmemin nedenlerinden biri de kesinlikle bu: her zaman her şeye normal bir şeyler vermekle ilgili, ama aynı zamanda insanların ölüme daha iyi yaklaşabilmesi için.

Ama vakalar kalbime çok yaklaştığında, arkadaş mı yoksa ortak etkilenen biri mi olduğumu artık ayırt edemez hale geldiğimde ne yapacağım ve neden hala bunu yapmaktan hoşlanıyorum? Yakınlığa izin vermenin önemli olduğunu düşünüyorum. Ve yaşadığım her kayıptan etkilendiğimi söyleyebilirim ama diğerlerinden daha fazla yankı uyandıran durumlar da var.

Acının baktığınız bir aynaya benzediğini bilmelisiniz. Kendimi en çok tanıdığım ve temel korkularımın çarptığı yer; hiç etkilenmememe rağmen acı hissettiğim yer burası. Bu nedenle üçüncü şahıslar, çocukların kaybına 92 yaşındaki bir kişinin ölümünden daha çok üzülüyor. Ama her zaman başarılı olamasam da, kızım olabilecek 17 yaşındaki kızla yaşlı adam arasında ayrım yapamıyorum ve yapmak istemiyorum.

Sadece ölüm ve üzüntü değil

Kişisel olarak yakınlık işimin dışında özlediğim bir şey. Elbette aileme ve arkadaşlarıma yakınım ama daha geniş alanda yakınlık insanların kaçınmaktan çok mutlu oldukları bir şey. Demek istediğim, dürüstlük anlamındaki yakınlık, olmadığın bir şey olmak için maske takmamak anlamındaki yakınlık. Belki kendim olmayı böyle sevdiğimdendir: açığa çıkmamış.

Bazen başkalarının acı çektiği bir zamanda yakınlık bulmayı sinir bozucu buluyorum. Ama ailelere en iyi şekilde destek olabilmek için tam olarak bu yakınlığa ihtiyacım var. İnsanların bu yakınlığı üzüntünün ötesinde de sürdürmelerini ne sıklıkla diliyorum. Kulağa bir takvim sözü gibi geliyor ama keder tam da bu gücü geliştirebilir.

Her şeyin asla eskisi kadar iyi olmayacağını herkese anlatmaya çalışıyorum. Ancak işler farklı bir şekilde yeniden iyi olacak. Ve acı, yakınlık, dürüstlük ve aynı zamanda önemsiz şeyleri sağlıklı bir şekilde umursamak; bunların hepsi bu yeni iyiliğin temel bir parçası olabilir.

Acı kalacak, hayat devam edecek

Bunun olmasına izin verme isteğinin, gelecekte hayatınıza yeniden yön vermeniz için en önemli yapı taşlarından biri olduğuna inanıyorum. Acı kalacak, hayat devam edecek.

Ve ben? Bazen acı katalizörü gerektirse de insanlarda ne kadar yakınlık ve sevgi olduğunu görmek hoşuma gidiyor. Kızımı alıyorum, meslektaşlarımı dehşete düşürerek telefonumu kapatıyorum ve onunla birlikte yelken açmaya çıkıyorum. İnsanların genellikle bir kenara ittikleri her şeyin ne kadar önemli olduğunu bana anlatmak için bir ölümü beklemek istemiyorum.