Kadın Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin koçu Billie Moore, 79 yaşında hayatını kaybetti.

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
İki farklı okulu ulusal şampiyonalara götüren ilk kişi olan Hall of Fame kadın kolej basketbol koçu Billie Moore Perşembe günü öldü. 79 yaşındaydı.

Ölümü, UCLA Atletizm web sitesinde yapılan açıklamada açıklandı. Açıklamada evinde öldüğü belirtilirken nerede yaşadığı belirtilmedi veya bir neden belirtilmedi.

Moore, 1969’da California Eyaleti-Fullerton kadın basketbol takımının baş koçu seçildiğinde, kadınlar maçı üniversite basketbol sahnesinde sadece bir sinyal olduğunda sadece 26 yaşındaydı. Cal-Fullerton’da anında başarı elde etti ve finalde West Chester State College of Pennsylvania’yı yenerek CIAW’nin (Kadınlar için Üniversitelerarası Atletizm Komisyonu) 1970 şampiyonasına koçluk yaptı.

Moore, Olimpiyatlarda yarışan ilk Amerika Birleşik Devletleri kadın basketbol takımının baş antrenörüydü ve kadroyu Montreal’deki 1976 Oyunlarında gümüş madalyaya taşıdı. Ekibinde yıldız oyuncular Nancy Lieberman, Ann Meyers ve daha sonra Hall of Fame koçu Pat Summitt olan Pat Head vardı.

Moore, Kongre’nin federal olarak finanse edilen okulların ve diğer eğitim kurumlarının öğrencilere ve personele karşı ayrımcılık yapmasını yasaklayan Başlık IX olarak bilinen şeyi kabul etmesinden beş yıl sonra, 1977-78 sezonunda söz alan UCLA’nın ilk kadın basketbol takımının baş koçu oldu. sekse dayalı.

İlk Bruins takımı 27-3’lük bir rekor yayınladı ve Bruins’in kendi sahasında Pauley Pavilion’da Maryland’i 90-74 mağlup ederek 1971’de kurulan AIAW (Üniversiteler Arası Kadınlar için Atletizm Derneği) şampiyonluğu için Bruins’in ilk takımı oldu. CIAW’nin halefi

Bruins’in – 20 sayı, 10 ribaund ve 8 top çalma ile dört kez All-Amerikan olan Ann Meyers tarafından ateşlenen zaferi – iki küçük okulun, Delta State of Mississippi ve Immaculata of Pennsylvania’nın kadın basketbolundaki hakimiyetini sona erdirdi. önceki altı ulusal şampiyonluğu sırayla kazanmıştı ve bu, kadın oyunu için büyük bütçelerin geliştirilmesini sağladı.

Ancak NCAA, kadın basketbolunu 1982’ye kadar himayesine almamıştı.

Moore için de oynayan Meyers ve Denise Curry, Hall of Famers oldu. Moore’un UCLA’daki 16 sezonunda takımları 296-191 kazandı. Kadın basketbol tarihinde 436-196’lık bir rekor kırarak 400 galibiyet sınırına ulaşan sekizinci koç oldu.

1999’da Naismith Basketbol Onur Listesi’ne ve Kadın Basketbol Onur Listesi’ne alındı.

Moore aynı zamanda Moskova’daki 1973 Dünya Üniversite Oyunlarında ve Mexico City’deki 1975 Pan Amerikan Oyunlarında yarışan Amerikan kadın takımlarının koç yardımcısıydı. Bruins’in 13-14’lük bir rekora sahip olduğu UCLA’nın 1992-93 sezonundan sonra koçluktan emekli oldu.

Billie Jean Moore, 5 Mayıs 1943’te eyaletin orta-batı kesiminde küçük bir şehir olan Humansville, Mo’da doğdu. O gençken ailesi Kansas’a taşındı.

Babası erkek ve kız basketbol koçluğu yapmıştı, ancak Topeka’da okuduğu küçük lisenin atletik takımları yoktu, bu yüzden bir et şirketinin sponsor olduğu bir takımda oynadı. Cal-Fullerton’da baş antrenör olarak işe alınmadan önce Güney Illinois Üniversitesi’nde yardımcı koçtu.

Hayatta kalanlar hakkında bilgi hemen mevcut değildi.

2020’de Hoops HD web sitesiyle yapılan bir röportajda Moore’a, başka bir koçun iki farklı okulu ulusal basketbol şampiyonluklarına götürme rekorunu yakalayıp yakalayamayacağı soruldu.

Gelecekte başka birinin yapacağını düşünüyorum” dedi. “Unvan IX’un gelişiyle, büyük konferansların kadın basketboluna hakim olmaya başlamasının an meselesi olduğunu düşündüm. Başlık IX’un bir etki yaratması biraz zaman aldı. Ondan önce Immaculata/Delta State gibi küçük okullardı, ama şimdi sadece güç konferansı ekipleri.”

Koçluktan emekli olduktan sonra Moore, çeşitli kolej basketbol takımları ve kampları için danışman veya eğitmendi.

Tennessee programında yaklaşık 27 yıl geçirdim ve tüm NCAA turnuvalarına katıldım” dedi. “Sadece son zamanlarda gerçekten bir seyirci oldum.”

Maia Coleman raporlamaya katkıda bulundu.