Japon Milyarder: İnsanlara Uzaydan Para Dağıtmak İstiyorum

Don kishot

New member
Son vakit içinderda dünyanın en varlıklı insanları içinde devam eden ‘uzay yarışını’ duymayan yoktur. Elon Musk, Jeff Bezos üzere milyarderler uzaya ticari uçuşlar gerçekleştirerek ‘uzay turizmi’ olarak isimlendirdiğimiz şeye yönelik adımlar gerçekleştiriyor. Hatta Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin, bu hususta yeni bir adımı dün attı ve altı kişilik bir mürettebatı dün uzaya gönderdi.

Japonya’nın en güçlü insanlarından biri olan ünlü iş insanı Yusaku Maezawa da uzay maceralarına pek ilgili olan milyarderler içinde yer alıyor. Ünlü moda teşebbüsçüsü, geçtiğimiz Çarşamba günü bir Rus Soyuz roketi ile Milletlerarası Uzay İstasyonu’na (ISS) istasyonuna gönderildi ve hayalini kurduğu turistik uzay seyahatine başladı. ISS’te 12 gün geçirecek olan Maezawa, artık de seyahati ile ilgili enteresan açıklamalarda bulundu.

Uzaydan para dağıtacak:

1.9 milyar dolar servete
sahip olan Japon milyarder, istasyona olan ziyareti ile ilgili yaptığı açıklamalarda, “Uzayda hayatın nasıl olduğunu fazlaca merak ediyorum. Bu yüzden de kendime bir YouTube kanalı açıp keşiflerimi buradan paylaşmayı planlıyorum” tabirlerine yer verdi. Japon milyarder, yörüngede bulunduğu müddet boyunca yeryüzündekilere para dağıtacağını belirtti.

Maezawa’nın niye bu biçimde bir şey planladığı ve bu parayı kimlere vereceği bilinmiyor. Ünlü milyarder, daha evvel de Twitter üzerinden 1.000 takipçisine yaklaşık 9.000 dolar vermiş ve ‘hayır işi’ olarak nitelendirilebilecek bir şey yapmıştı. Fakat şimdiki planını nasıl gerçekleştireceği, uzaydan nasıl para transferi yapacağı ise merak konusu olmuş durumda.

Ayrıyeten, Maezewa’nın bu stil öteki çılgın planlarının olduğunu da belirtmek gerek. ISS’teki birinci uzay turisti olan iş insanı, geçtiğimiz aylarda verdiği bir demeçte Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda badminton oynamak istediğini belirterek enteresan açıklamalarda bulunmuştu. Bunun yanı sıra Maezewa, geçtiğimiz günlerde yaptığı öbür bir açıklamada da Ay’a giden birinci uzay turisti olmayı hedeflediğini tabir etmişti. Maezawa’nın bu açıklamaları ‘çılgın’ olarak görülebilse de bu kadar güçlü bir insanın gereksinimi olanlara para vermek istemesinin beğenilen bir hareket olduğunu söylemek yanlış olmaz.