Google kalifikasyon tekliflerini genişletiyor

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Berlin–Verdi sendikası, Google'dan bir ekip ve iki ticaret ve sanayi odası, Almanya'da ileri eğitimi yeni bir düzeye taşımak için yola çıktı. Berlin'de “Gelecek Taarruzu” girişiminin ilk sonuçları sunuldu; konseptler büyük ölçüde başkentte geliştirildi.

Google gelecekte sürekli eğitim kursları sunacak.Getty Images/Leon Neal

Çalışma Bakanlığı Devlet Sekreteri Björn Böhning, dijitalleşme çağında çalışanların daha fazla nitelik kazanmasının ne kadar önemli olduğunu daha başlangıçta şöyle açıkladı: “Dijitalleşme ilerledikçe, çalışma dünyası derinden ve bazı durumlarda hızla değişecek. . Gelecekte iş genellikle farklı olacaktır; farklı beceri ve nitelikler gerektirecektir. Bu ancak birlikte mümkündür. Gelecek İnisiyatifi bunun güzel bir örneği.”

Teklifler çok çeşitlidir

Eğitim planının odak noktası temel kutudur. İletişim, işbirliği, teknolojinin yanı sıra güvenlik ve hukuk alanlarında dijital temelleri öğreten yaklaşık 20 kursa çevrimiçi olarak www.basisbox.de adresinden ve Google Future Workshop web sitesinden erişilebilir. Geleceğin saldırı ortakları, içeriğin ücretsiz olarak sunulması için eğitim kurumlarıyla birlikte çalışıyor.

Fraunhofer Endüstri Mühendisliği ve Organizasyon Enstitüsü'nün meta araştırmasına dayanarak perakende, lojistik, sigorta ve sağlık sigortası sektörlerindeki yeterlilik ihtiyaçları da analiz edildi. ver.di federal yönetim kurulu üyesi Christoph Schmitz, makine öğrenimi ve hızlı ağ oluşturma ile dijitalleşmenin yeni zorluklara yol açacağını açıkladı. “Bu nedenle yeterlilik için düşük eşikli, yüksek kaliteli tekliflere ihtiyacımız var” dedi. Gelecekte beceri eksikliklerinin bir an önce kapatılmasını umuyor.

Şirket içi eğitim de talep görüyor

Şu ana kadar yalnızca IHK Düsseldorf ve Münih ortak olarak mevcuttu; gelecekte Berlin'deki oda da katılabilir. Proje sunumunda başkentteki IHK inovasyon ofisinde çalışan Meike Al-Habash da hazır bulundu. Kendi bakış açısına göre şirketlerde ileri eğitimin ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak, “Önceki ortaklarımızla yakın temas halindeyiz” dedi. “Amacımız insanları geleceğin zorluklarına hazırlamak olmalı.”

Onların bakış açısına göre, iş piyasası öncelikli olarak bu vasıflı işçileri arıyor olsa ve şirketler onlara iyi para ödese bile bu, gençlerin programcı olması gerektiği anlamına gelmiyor. Al-Habash ayrıca çalışanların güncel eğitim yoluyla yeni beceriler kazanmasını veya halihazırda edindikleri uzmanlık bilgilerini dijital ortamda nasıl uygulayabileceklerini göstermeyi de bir sorumluluk olarak görüyor.