Gençliğindeki tutkulu koleksiyoncu, kızların minerallerle ilgilenemeyeceğini anımsıyor

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Korkarım burada bana yer olmayacak, diye dalga geçiyor metresi Soa. Stba'da ortak evlerinde bir maden müzesi inşa eden kocası, huzurevine yeterince para koydum, ama sağlıklı olduğum için beni orada bırakmayın, diyor. Kocası Petra Soa Osvaldov'a kısaca yatağımda ve yatağımın altında taş var diyor.

Petr Osvald ve eşi Soa, Tachovsk bölgesindeki Stba'daki müzenin önünde yürüyorlardı.

On iki yıl önce Pilsen'den taşındıkları tarihi evde, Petr Osvald'ın 45 yılı aşkın süredir araştırdığı, avladığı ve araştırdığı değerli avcılar hakkında bilgi sahibi olduğum biber ve burun yığınlarının yanı sıra 40.000 eşya var.

Savaştan önce yalnızca bir şişe minerali vardı ama sonra koleksiyonu şişmeye başladı. Bir tren istasyonunda elektrikçi olarak çalışan hevesli bir amatör koleksiyoncu, bunları arkadaşlarımın evinde, garajda, annemin evinde, mutfak tezgahının altında, yatağın altında bulduğumu, kısacası bu bir saçmalık, diye doğruluyor. ayrıca saatlerce vakit geçirebileceği mineraloji okudu. Aynı isimle ilgilenen bir misafirin müzeye ne zaman gireceği ise belli değil.

Hikayelerle dolu taşlar

Bir Pilsner olarak arkadaşlarıyla birlikte Temon ve Hromnice gibi çevredeki ünlü yerlere seyahat ettiği son birkaç yıldan bu yana toplanan mineraller. Kendisine mineraloji üzerine bir kitap hediye edildi. Çantanın bir kusuru vardı, kalitesiz bir fotoğraftı, buna göre mineralojik parçayı bulmak imkansızdı.

İyi ki tren istasyonunda çalışan annem sayesinde seyahat iznim vardı ve her zaman trene binip Prag'daki Ulusal Müze'ye giden ilk kişi Osvald oldu.

Hayır, Ddova Hora'nın popüler bir mineralojik bölge olduğu Hoovicko'ya doğru yola çıktı, burada kahverengimsi kırmızı zinoberit bulmak istedi ve uzun süre müzenin vitrinlerine baktı. O sırada Dr. Jaroslav venk elf mineralojik kümelerinin etrafında dolaşıyor, buraya göz kulak olun, benimle gelin. Ve beni üst kata çıkardı, orada aletler, taşlı kutular vardı, başımın üstünde gözlerim vardı ve gitmek beni heyecanlandırdı, öncelikle hemen hemen her avcının vitrininde bir hikayesi olan Osvald.

Kırmızı-mor eritronyum bir istisna değildir. Yıllarca Marinskch Lzn yakınlarındaki Plan'daki çöplüğe giderdik. biz buradayız, burada onlardan tonlarca var. Ama bir keresinde orada içki içiyorduk ve yandaki bahçecilikten gelen insanlar onları uzaklaştırdı ve her şey taşların üzerindeydi, önce Osvald ve boyalı parçayı işaret ediyordu.

Bir anda eline bir UV lambası alıp uzaktaki penceredeki taşların üzerine ışık tutuyor ve farklı pms'ler sayesinde taşlar bir anda yeşil ve kırmızı renkte parlamaya başlıyor.

Kızlar mineralleri toplayamadı

Ona göre mineralojinin bir dezavantajı vardı. Kızlar ona aşık olamazdı. İki gün boyunca ormanda kazmamızı izleme zahmetine girmediler. Sonra birer birer düştüler, dolayısıyla gitar kenarı paket açısından daha iyi oldu, koleksiyonumun oldukça büyük bir kısmının mikro numuneler şeklinde olduğunu söyleyeyim. Osvald'a göre bir kutuya mikro numune yerleştirmek başlı başına bir sanattır. Mineral bonsai gibi. Torbanın mikro numuneleri tutabilmesi büyük bir avantajdır.

Çok sayıda şubesi var, yeterli paranız olduğunda fetihlerini satın alabilirsiniz. Depozito bir arabadır. Mineraloji müziğe benzer. Bir enstrümanı istediğin kadar satın alabilirsin ama çalamıyorsan hiçbir faydası yok, söyle yeter.

Mineralojide de durum aynıdır. Taş bilgisi dayanılmazdır, kaçınılamaz, avcının onu ovması gerekir, o yüzden gürültü yüzünden zayıf parçalar düşecektir ve biz borsada kuruyan insanlar için daha da akıllıyız, ona yaşlılığında büyük bir endişen olduğunu söyle. Koleksiyonunu kime ya da nasıl kurduğu, boş zamanlarının saatlerini matbaaya ayıran kişi, sonunda adım attı.

Kısaltma bütün kalmaktır, çünkü birisinin onu bir sonraki güne götürebilmesinin tek yolu budur, bu da benim işime yol açar, diye ekledi Osvald, mineralojisi aynı zamanda sık sık pazarda dolaştığı gerçeğiyle de bağlantılı. Ve m eskidir, çoğu mineralog tarafından silinen, terk edilmiş, unutulmuş bölgelere atıfta bulunur.