Gençler eşitlik istemiyor

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Berlin–Kızım oyuncak bebeğiyle oynamayı çok seviyor. Onu arabada itiyor, kollarında taşıyor, sırtını okşuyor, ona ninni söylüyor. Ve onları izlemek çok dokunaklı. Onun küçük bir kız olduğunu ve küçük kızların oyuncak bebek tercihinin gelecekteki kariyerlerinin göstergesi olmadığını biliyorum.

Sabine Rennefanz, küçük bir kızın oyuncak bebek tercihinin mesleki geleceği hakkında hiçbir şey söylemediğini biliyor. Ama yine de endişeleniyor.

Ama yine de aklıma şöyle bir fikir geliyor, biraz utanıyorum ama vazgeçemiyorum: Peki ya büyüyünce sadece ev hanımı ve anne olmak isterse? Bu muhtemelen bana, doğum sonrası yatağında yeniden şarkı sözleri yazan annesine karşı en büyük isyan olurdu. Kabul ederdim ama zor olurdu.

Birkaç gün sonra, biraz düşündükten sonra yeni Shell Gençlik Araştırması'na rastladım. 1953 yılından bu yana her dört yılda bir yaşları 12 ile 25 arasında değişen binin üzerinde gence değerleri, hayalleri, umutları ve tutumları soruluyor. Bu yıl ilk kez, gençlerin 30 yaşında olmaları ve iki yaşında bir çocukları olması durumunda çalışma saatlerini partnerleriyle nasıl paylaşacakları sorusu soruldu.

Gençlerin yüzde onu erkek tek sağlayıcı modelini destekliyor

Gençlerin yüzde 54'ü, babanın haftada otuz ila kırk saat çalışarak hane gelirinin aslan payına katkıda bulunduğu ve annenin yalnızca günde en fazla yirmi saat olmak üzere fazladan bir şeyler kazandığı “erkek geçim modeli”nden yanaydı. hafta. Erkekler ve kızlar bunu bu şekilde görüyor; kızlar için ise partnerlerinin çalışması görünüşe göre daha da önemli. Gençlerin yalnızca yüzde 10'u, annenin evde kaldığı erkek tek geçim idealini destekliyor.

Ancak yalnızca üçte biri, her ikisinin de tam zamanlı çalıştığı veya her ikisinin de daha az saat çalıştığı ideal modelleri buluyor. Bu sonuçları okudum ve depresyona girdim. Bu kadar kendine güvenen, güçlü ve aydınlanmış görünen bu genç kadınlar, yarı zamanlı anneler olarak yaşamanın hayalini mi kuruyorlar?

Bu, ücret farkları, #MeToo ve baba katılımı konusundaki tartışmaların sonucu mu? Aile Bakanı Franziska Giffey çalışmayı sunarken, “Bu kadar çok gencin yeniden gelenekselleşme yoluna girmesi bizim için çok şaşırtıcı ve aynı zamanda şaşırtıcı bir gelişme” dedi.

Belki gençlere her gün gördükleri şeyler rehberlik ediyor: evde, sokakta ve sosyal medyada. Babam tam zamanlı çalışıyor, annem ekstra para kazanıyor ama ücretsiz bir aile yöneticisi.

Doğu Alman gençleri için eşitlik daha önemli

Bu durum özellikle Almanya'nın kalabalık batı eyaletlerinde geçerli ancak doğuda işler geleneksel olarak biraz farklı işliyor. Araştırmaya göre, Doğu'da kızların ve genç kadınların yarısından fazlası, küçük bir çocukla bile haftada 30 saat veya daha fazla çalışmayı hayal edebiliyorken, Batı'da bu oran yalnızca yüzde 26.

Eşitlik, Doğu Alman gençliği için Batı Alman gençliğinden çok daha önemli. Fikirler için en önemli rol modeli kişinin kendi ebeveynleridir ve araştırmacılar bu bağlantının altını çizmektedir.

Akşam kızımı yavrusuyla birlikte izledim. Onları bebeğin arabasına koydu, elinde bir kalem ve not defteriyle masaya oturdu: “Çalışıyorum.”

Sabine Rennefanz 22 Ocak 2020, saat 20.00'de Pfefferberg Tiyatrosu'ndaki yeni sütunlardan okunuyor. Daha fazla bilgi:literatur-live-berlin.de