Eğitime Eşit Erişimin Şampiyonu Norm Fruchter 85 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Kariyerini ırkına, etnik kökenine, sınıfına veya gelirine bakılmaksızın tüm öğrencilerin sağlam bir temel eğitim almasını garanti etmeye adamış bir sivil haklar aktivisti, belgeselci ve romancı olan Norm Fruchter, 4 Ocak’ta Brooklyn’de öldü. 85 yaşındaydı.

Eşi Heather Lewis, hastanedeki ölümüne, 22 Aralık’ta ilçenin Bay Ridge bölümündeki evinin yakınında karşıdan karşıya geçerken bir arabanın çarpması sonucu meydana gelen yaralanmaların komplikasyonlarından kaynaklandığını söyledi.

Ömür boyu eğitimci olan Bay Fruchter, 1970 yılında Newark’ta Bağımsızlık Lisesi’nin açılmasına onay verilmesine yardımcı oldu. Zor durumdaki öğrencilere yönelik olan okul, ülke genelinde alternatif ortaokullar için bir prototip haline geldi.

Albany’nin New York City okul sistemini finanse ettiği formüle karşı uzun bir meşru meydan okuma başlatan bir sivil grup olan Campaign for Fiscal Equity’nin arkasındaki itici güçtü.

2003 yılında bir temyiz mahkemesi, eyaletin eğitim yardımı dağıtma yönteminin anayasaya aykırı olduğuna ve New York City’nin hükümetin temel eğitim sağlamak için kanuni gerekliliklerini karşılamak için yetersiz fon aldığına karar verdi. Karar, şehrin okul sistemi için her yıl milyonlarca dolara daha yol açtı.

New York Eyalet Mütevelli Heyeti şansölyesi Lester Young yaptığı açıklamada, “New York City’deki her önemli, büyük eğitim girişimi, Norm bunun bir parçasıydı ve çok kasıtlı ama çok sessiz şekillerde.”

2022’de Bay Fruchter. Bir kişi, “New York City’deki her önemli, büyük eğitim girişimi Norm, bunun bir parçasıydı” dedi. Kredi… Ella Shatz

Bay Fruchter, New York Üniversitesi Eğitim ve Sosyal Politika Enstitüsü’nün kurucusu ve yöneticisiydi, Providence, RI’deki Brown Üniversitesi’ndeki Annenberg Okul Islahat Enstitüsü’nde Eğitim ve Toplum Merkezi’ni kurup yönetti ve Ford Vakfı’nın başkanlığını yaptı. ulusal Terk Önleme Programı.

Demokratik Bir Toplum İçin Öğrenciler aktivist grubunun kararlı bir üyesiydi. 1964’te, New York City okullarında ayrı ve eşit olmayan eğitimi protesto ettiği için New York Dünya Fuarı’nda tutuklandı. Sadakat yemini etmeyi reddettiği için New Jersey’deki Rutgers Üniversitesi’nde sinema dersi verdiği bir iş için reddedildi.

Ancak daha radikal çağdaşlarının çoğunun aksine, Bay Fruchter bir ideolog değildi.

Bir literatür olan Paul Lauter, “Öğrenci merkezli, daha az otoriter ve bürokratik olan eğitimsel değişimle ilgili 60’ların ‘hareket’ fikirlerini, genellikle New York ve Newark’taki ana akım siyasi akım tarafından benimsenen pratik politikalara dönüştürmede önemli bir güçtü” dedi. Hartford, Conn.’deki Trinity College’da profesör ve “Our Sixties: An Activist’s History” (2020) kitabının yazarı bir e-postada söyledi.

Profesör Lauter, “Özellikle,” diye ekledi, “topluluk temelli okulların neler başarabileceği konusunda yeni fikirler sağladı ve marjinal öğrencilere, genellikle fakir renkli çocuklara yenilikçi eğitim sağlamak için mücadele eden siperlerdeki insanlara destekleyici bağlantılar önerdi. gerekli.”

NYU’nun Metropolitan Eşitlik ve Okulların Dönüşümü Üzerine Araştırma Merkezi yaptığı açıklamada, Bay Fruchter’ı “devlet okulu ebeveynlerinin ve gençlerinin, “devlet okulu ebeveynlerinin ve gençlerinin, özellikle marjinal topluluklardan gelenler, eğitim politikasının öncüsü olmalıdır.”

Norman David Fruchter, 11 Ağustos 1937’de Camden, NJ’de doğdu. Babası Louis, bir elektronik fabrikasında çalışıyordu. Annesi Betty (Levin) Fruchter bir muhasebeciydi.

Newark Lisesi’nden mezun olduktan sonra, 1959’da Rutgers’tan İngilizce lisans derecesi aldı.

Bay Fruchter üniversiteden sonra Fulbright bursuyla İngiltere’deki lise öğrencilerine öğretmenlik yaptı ve ardından lisede öğretmenlik yapmak üzere Tom Hayden ve Students for a Demoracic Society’den diğer siyasi örgütleyicilere katılmak üzere Newark’a döndü. Daha sonra Newark Community Union Project’i kurdu ve Robert Machover ile birlikte, bazı eleştirmenlerin devrimci olarak tanımladığı, Newark’taki sivil eylem hakkında bir belgesel sinema olan “Troublemakers”ı filme aldı.

Bay Fruchter iki roman yayınladı: “Coat Upon a Stick” (1963) ve “Single File” (1970), “genç bir sosyal yardım çalışanı, lisansüstü okuldan soğuk bir kaçak, ölü evliliğinden endişe duyduğunu” anlatan bir New York masalı. ve Nora Sayre’nin The New York Times Book Review’da olumlu bir şekilde tanımladığı gibi, davalarından birinin cinayetini araştırıyor.

Brooklyn’de Bay Fruchter, 1983’ten 1994’e kadar Park Slope’u da içeren 15. Bölge’de Community School Board’un seçilmiş bir üyesiydi.

Bir biyokimyacı olan ilk karısı Rachel Gillett Fruchter, 1997’de bir minibüsün bisikletine çarpması sonucu bir kazada öldü.

Brooklyn’deki Pratt Enstitüsünde arka ve tasarım eğitimi profesörü olan eşi Bayan Lewis’e ek olarak, Lev adında bir oğlu ve ilk evliliğinden olan Chenda Fruchter adında bir kızı hayatta kaldı; üvey çocukları Jesse, Alina, Shayna ve Joshua Lewis; dört torun; ve dört üvey torun.