Çocuklar geleceğe hazır değil

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Berlin–Gunter Dueck sahnede hareketsiz duruyor, yarım saattir nokta ve virgül olmadan konuşuyor, şimdi sözlerinin gücünün tadını çıkarıyor gibi görünüyor. Karşısında eğitim sektöründen uzmanlar oturuyor. Mevcut eğitim yöntemleri hakkında iyi bir şey bulamadı. Konuşmasını iki cümleyle özetlemek gerekirse şu cümle olurdu: Okul sistemi bir felaket. Gelecekte gençler mevcut öğretim yöntemleriyle baş edemeyecekler.

İş süreçleri her zaman aynı düzeni takip ederse, bilgisayarların yakında görevleri devralma riski vardır. Getty/Henrik Sorensen

“Evde damlayan başka bir şey var mı?”

Felsefeye meraklı kitap yazarı ve matematikçi, çocukların okulda tabletle öğrenip öğrenmemesiyle ilgilenmiyordu; öğretim yaklaşımında köklü bir değişiklik yapılmasıyla ilgileniyordu. Hedefleri arasında yaratıcılığı, özgünlüğü ve yapıcı, neşeli bir iradeyi sıraladı. Ve eskisi gibi değil: davranış, işbirliği ve sıkı çalışma. Bu neden gerekli olacak? Dueck, makine öğreniminin şirketler ve yetkililerdeki süreçleri nasıl kontrol edeceğinden bahsetti. İnsanların her gün aynı işi yaptığı, kalıpların tanınabildiği her yerde, algoritmalar yakında görevleri devralacak. Daha sonra makinelerin sonuçlarını kontrol etme görevi insanlara bırakılır. Daha fazla değil. Dueck, “Bu çok saçma” dedi.

Ona göre, dijitalleşme sonrası toplum, insanlar ve makineler arasındaki arayüzlerde aracılık edebilmek için yaratıcı olmakla ilgilidir. Bu da özgüvenli görünmek ve çalışma hayatınızı olumlu bir tavırla şekillendirmekle ilgilidir. Örnek olarak, tuvalet sızıntısı nedeniyle çağrılan bir tesisatçının görünüşünü gösterdi. Kural olarak, usta neredeyse selam vermeden eve girer ve yedek parça almak için tekrar ortadan kaybolur. Hasarı onardıktan sonra tek kelime etmeden ortadan kaybolur. Dueck, “Bu aslında bilgisayar olan bir kişi” dedi.

Bu aslında bilgisayar olan bir kişidir.
Günter Dueck

Alternatif: Kendini kısa bir mesajla duyuran bir usta, yanında gerekli yedek parçaların bulunması için fotoğraf ister, hasarı onarır ve kibarca sorar: “Evde başka bir şey damlayan var mı?” Dueck'in örneğinde birkaç kişi daha Sızıntı vardı ve ısıtıcı sonunda değiştirildi. Maliyet: 20.000 euro – Dueck'in vardığı sonuç “ama herkes mutluydu”. Açıkçası, çalışma dünyasındaki insanların soğuk makinelere dayanabilmesi için sıcaklık ve yaratıcı düşünceyle ilgileniyordu. Bu özelliklerin öğretilmesi okulda öğretilmelidir. Dueck, öğretim yöntemlerini gelecek nesillerin ihtiyaçlarına göre açan ve uyarlayan öğretmenler hakkında şunları söyledi.

Eski IBM yöneticisi, Pazartesi akşamı Ticaret ve Sanayi Odası ve Ver.di sendikası temsilcilerinin Berlin'deki Google genel merkezinde “Gelecek Saldırısı” girişimlerini sunmalarının ardından konuşmasını yaptı. Eğitim planının odak noktası, www.basisbox.de adresinde çevrimiçi olarak ücretsiz olarak bulunabilen Basisbox'tır. İletişim, işbirliği, teknolojinin yanı sıra güvenlik ve hukuk alanlarında dijital temelleri öğreten yaklaşık 20 kursa buradan ulaşılabilir. Ver.di federal yönetim kurulu üyesi Christoph Schmitz, sigorta endüstrisini kullanma açısından eğitimin ne kadar önemli olduğunu açıkça belirtti. Buradaki çalışanlar genellikle 45 yaşın biraz üzerinde ve 17,9 yıldır şirkette çalışıyorlar. Schmitz, “Yıllardır aynı şeyi yapıyorlar” dedi. Ancak gelecekte de durum böyle olacak mı? Schmitz, “Belirsizlik yayılıyor” diye yanıtladı.

Şu ana kadar yalnızca IHK Düsseldorf ve Münih ortak olarak mevcuttu; gelecekte Berlin'deki oda da katılabilir. Proje sunumunda başkentteki IHK inovasyon ofisinde çalışan Meike Al-Habash da hazır bulundu. Önceki ortaklarımızla yakın temas halindeyiz” dedi. “Amacımız insanları geleceğin zorluklarına hazırlamak olmalı.” Yeni beceriler kazanın, aynı zamanda edindiğiniz uzmanlık bilgilerini dijital ortamda uygulayın.

Piyanistin uyarısı

Akşam ise rol model olarak “Sally's World” ile Almanya'nın en başarılı YouTube kanallarından birini yöneten YouTuber Saliha “Sally” Özcan tanıtıldı. Nasıl öğretmen olmak istediğini anlattı ve ardından yemek pişirme ve pastacılıkla ilgili Haberlar yayınladı. Bol miktarda inisiyatif ve kararlılıkla hareketli görüntüler dünyasında kendini göstermeyi öğrendiğini söyledi. Şu anda 50 çalışanı var ve gelecek yıl 200'den fazla çalışanı olacak çünkü artık mutfak için ürünler de geliştirip satıyor.

Sonunda piyanist Joja Wendt'ten bir uyarı geldi. Steinway kuyruklu piyanosuna bir iPad bağlanarak enstrümanın insan müdahalesi olmadan çalınması mümkün olabiliyor. Ama en büyük alkışı piyanoda virtüöz doğaçlama yaptığında aldı. En azından bir teselli.