Chicago Tiyatrosu’nun en önemli isimlerinden Frank Galati 79 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Chicago’daki çalışmaları, özellikle de “The Grapes of Wrath”ın ünlü uyarlaması, şehrin tiyatrodaki uluslararası itibarını artıran ve uzun özgeçmişinde Broadway hiti “Ragtime”ın yönetmenliğini de içeren yazar, yönetmen ve aktör Frank Galati Pazartesi günü öldü. Sarasota, Florida’da 79 yaşındaydı.

Kocası Peter Amster, sebebin kanser komplikasyonları olduğunu söyledi.

Bay Galati, onlarca yıldır Chicago bölgesi tiyatrosunda yükselen bir figürdü, Goodman ve Steppenwolf tiyatrolarında ve oradaki diğer evlerde çalıştı ve Evanston, Illinois’deki Northwestern Üniversitesi’nde ders verdi. Uyarlamalarda uzmanlaştı ve 1988’de John Steinbeck’in tozunun kendi versiyonu Kase destanı “Gazap Üzümleri” Bozkırkurdu için bir hit oldu.

“Gazap Üzümleri”ni hem yazdı hem de yönetti, ancak Steinbeck’in dul eşi Elaine Steinbeck’i hakları serbest bırakması için ikna etmek çok uğraştı. 1988’de The Chicago Tribune’e, Bay Galati’nin romanla ne yaptığını bir kez gördüğünde, gördüğüne sevindiğini söyledi.

“Senaryoyu benimle yatağa götürdüm” dedi. “Okumaya başlar başlamaz dimdik oturdum. Bu kadar iyi olacağını düşünmemiştim.”

Oyuncu kadrosunun başında Gary Sinise, Terry Kinney ve Lois Smith’in yer aldığı Broadway yolculuğunu yapmak yeterince iyiydi. Mart 1990’da Cort Theatre’da açıldığında, Frank Rich onu The New York Times için inceledi.

“Cort’taki prodüksiyon,” diye yazdı, “yönetmen Frank Galati ve emrindeki Chicago tiyatro topluluğu için destansı bir başarı, Steinbeck’i kitabını güncelleyerek değil, onun zamansız kalbini kazarak yeni bir nesil için yaşatıyor. ”

Yapım, Bay Galati’ye en iyi oyun yönetmenliği ve en iyi oyun dallarında iki Tony Ödülü kazandırdı.

Gary Sinise, solda ve Terry Kinney, Bay Galati’nin John Steinbeck’in “Gazap Üzümleri” uyarlamasında. Yapım 1990’da Broadway’de yayınlandı ve hem senarist hem de yönetmen olarak Bay Galati Tony Ödüllerini kazandı.

1990’ların sonlarında Bay Galati, başka bir yüksek profilli şov olan “Ragtime” müzikalini yönetti. EL Doctorow romanından uyarlanan ve Terrence McNally tarafından uyarlanan, müziği Stephen Flaherty’ye ve sözleri Lynn Ahrens’e ait olan film, Aralık 1996’da Toronto’da açıldı ve Ocak 1998’de Broadway’de iki yıllık bir koşuya yerleşti. Bay Galati, bir müzikalin en iyi yönetmenliği dalında Tony adaylığı aldı.

Bunlar, 1965’te School of Communication’da lisans, 1967’de yüksek lisans ve 1971’de doktora derecesi aldığı Northwestern’deki üniversite günlerine uzanan kariyerinden sadece iki önemli noktaydı. 1973’te Forum Tiyatrosu için. , Chicago köşe yazarı Mike Royko’nun şehrin uzun süredir belediye başkanı olan Richard J. Daley hakkındaki kitabını “Boss”u bir müzikale uyarladı ve sözlerini de kendisi yazdı; en iyi yeni oyun dalında Joseph Jefferson Ödülü (Chicago’nun Tonys versiyonu) kazandı. Bunu diğer Jefferson’lar izledi ve Bay Galati yönetmenlik, senaristlik ve oyunculuk dallarında kazandı.

Uyarlamalar bir uzmanlık alanıydı – “Gazap Üzümleri”ne ek olarak uyarladığı eserler arasında Haruki Murakami’nin “Kıyıda Kafka” ve “depremden sonra” adlı iki kitabı da vardı (Bay Murakami’nin tek talebi, Bay Galati dedi ki: başlığın küçük harflerle yazılmasıydı), ayrıca William Faulkner’ın “As I Lay Dying” ve diğerleri. O ve Lawrence Kasdan, Anne Tyler’ın “The Accidental Tourist” romanını aynı adlı 1988 sinemasına uyarlamak için Oscar adaylığını bile paylaştılar.

Bay Galati, 2014’te Stay Thirsty dergisine “Neredeyse her romanda bir drama gizlidir” dedi. “Bu dramalardan bazılarını ikna etmek çok zor, bazıları kitaptan fırlayıp sahneye çıkıyor. Tabii ki, romancı parlak diyaloglarla oynayan sahneler yaratırsa, bu savaşın yarısıdır. Bu Steinbeck için çok doğru. Kitaplarındaki sahneler tamamen sahneye uygun. Henry James gibi diğer yazarları uyarlamak çok daha zor.”

Bir uyarlama olarak başarılı olduysa, The New Haven Register’a 2006’da New Haven, Conn.’deki Long Wharf Tiyatrosu’nda “depremden sonra” sahnelenirken bunun nedeninin “çoğu parçayı elinde tutmaktan korkmaması” olduğunu söyledi. anlatıcının sesi.”

“Uzun anlatı pasajları beni performansta korkutmuyor” dedi.

Sayısız aktör, Galati Bey’in bir yönetmen olarak dokunuşunu biliyordu ve birçoğu onun öldüğünü öğrenince övgüler yağdırdı.

Steppenwolf üyesi Molly Regan yaptığı açıklamada, “Frank beni bekledi dediğimde her oyuncu ne demek istediğimi anlayacaktır” dedi. “Beni bekledi. Sana rol verdi ve sonra sana güvendi. Bazen beni bir aktör olarak benim kendimi tanıdığımdan daha iyi tanıyordu.”

Geçen yıl, Sayın Galati, Tiyatro Onur Listesi’ne alındığında, bu tür iltifatlara karşılık verdi.

Kabul konuşmasında “Onur duydum, alçakgönüllüyüm, minnettarım” dedi, “ama bu onuru kendim için kabul edemem. Bunun yerine, bu onuru öğrencilerime ve ilham aldığım ve onlardan bir şeyler öğrendiğim her oyuncuya adıyorum. Prova salonu hayatımın en mutlu saatlerini geçirdiğim yer.”

Broadway yapımı “Ragtime”dan bir sahne. Bay Galati’nin gösteriyi yönetmesi ona Tony adaylığı kazandırdı. Kredi… Sara Krulwich/The New York Times

Frank Joseph Galati, 29 Kasım 1943’te Chicago’nun kuzeyindeki Highland Park, Illinois’de doğdu. Frank adlı babası bir köpek eğitmeni ve pansiyoncusuydu ve annesi Virginia (Cassel) Galati, büyük mağaza Marshall Field’da pazarlamacıydı.

Northbrook, Illinois’de büyüdü ve ilk farklarından birinin 1964’te bir fakülte ve öğrenci yetenek yarışmasına katılmasından kaynaklandığı Northwestern’e kaydoldu.

Chicago Tribune, “Doğuştan komedyen, Northbrook’tan konuşma okulunda bir genç olan Frank Galati sekiz kez sahneye çıktı” diye yazdı. “Birinde, sınıfına ne kadar geride olduğunu anlatmak için o kadar çok zaman harcayan ve ders programını asla yakalayamayan bir profesörü canlandırdı.”

Bay Galati, Gertrude Stein’a karşı ömür boyu sürecek bir hayranlığa sahipti ve bunu 1970’lerin ortalarından itibaren tiyatro hayatına dahil etti ve onun “Mary’ye Saldırdılar mı? Kıkırdadı.” – bir Stein çalışmasından ödünç alınan bir başlık. 1976’da Chicago Opera Tiyatrosu için, librettosunu Bayan Stein’ın yazdığı Virgil Thomson operası “Hepimizin Annesi”ni yönetti.

1987’de Goodman’da, Bayan Stein’ın sözlerini ve Pablo Picasso’nun eserlerini içeren, belki de Stein’dan ilham alan en iddialı eseri “She Always Said, Pablo”yu sahneledi. bakış açımızı değiştiren sanatçı. The Tribune için inceleyen Richard Christiansen, bunu “bir yorum sanatçısı olarak Galati’nin çalışmalarının doruk noktası” olarak nitelendirdi. Prodüksiyon daha sonra Washington’daki Kennedy Center’da görüldü.

Bay Galati, Bayan Stein’ın mesajlarını büyüleyici bulduğunu söyledi.

1987’de The Tribune’e “Dinlemesi çok güzel,” dedi. “Dörtnala gidiyorlar, zıplıyorlar, zıplıyorlar ve kulaklarımızda çınlıyorlar.”

52 yıldır birlikte olan ve 2017’de evlenen Bay Galati ve Bay Amster, 2000’li yılların ortalarında, Bay Galati’nin Northwestern’de emekli statüsünü aldığı sırada Florida’ya taşındı. Öldüğünde, zamanlarını Sarasota’daki evlerle Michigan’daki Beaver Adası’ndaki evler arasında bölüyorlardı.

Her ikisi de Sarasota’nın Asolo Repertuar Tiyatrosu’nda aktif olmuştur. Bay Amster, 11 Ocak’ta gösterime girecek olan “Ken Ludwig’in Üç Silahşörler” prodüksiyonunu yönetiyor. Geçen yıl Bay Galati, Bayan Ahrens ve Bay Flaherty ile yeniden bir araya gelerek, orada “Knoxville” adlı yeni bir müzikalin galasını yönetti. ” James Agee’nin otobiyografik romanı “A Death in the Family”den uyarlanmıştır. Uyarlamayı tabii ki Galati Bey yaptı.

Bay Amster’a ek olarak, Franny Clarkson adında bir kız kardeşi hayatta kaldı.

Theatre Hall of Fame girişinde Bay Galati, Chicago bölgesi tiyatrosu Northlight’ın sanat yönetmeni BJ Jones tarafından takdim edildi. Bay Jones, Bay Galati’nin uzun kariyerinde “insanlığının derinliğini” gösterdiğini söylediği bir anı seçti: birkaç yıldır araba çarptığından beri tekerlekli sandalyede olan genç aktris Susan Nussbaum’un bu konuda ısrar etmesi. daha önce, “She Always Said, Pablo”nun galasında Gertrude Stein rolünü oynayacaktı.

Engelli hakları savunucusu olan ve geçen yıl ölen Bayan Nussbaum, sık sık Bay Galati’nin desteğini kaza sonrası hayatında çok önemli olarak gösterdi. 1994’te Kennedy Center’da Stein rolünü oynadığı bir röportajda, “her zaman diğer insanların gördüğü vizyonun ötesine geçtiğini” söyledi.