“Bugünün çocukları çok fazla yakınlığa ve rehberliğe ihtiyaç duyuyor”

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Berlin–Alman Okulu Ödülü Çarşamba günü Berlin’de verilecek. Ülkedeki en iyi ve en yenilikçi beş okula ödül verecek olan Federal Şansölye Olaf Scholz’un huzurunda. Aday gösterilen 15 okuldan biri, ana ödülü kazanma şansı yüksek olan Tegel’deki Havelmüller ilkokuludur. Uzun süredir müdür olan Gaby Plachy ile okulunu neyin özel kıldığını konuştuk.

berlin gazetesi: Alman Okul Ödülü jüri üyesi Bayan Plachy, okulunuzda çocuk olmanın güzel olduğunu söyledi. Bu seni memnun etti mi?

Gaby Plachy: Evet çok. Bu cümleyi okul müdürü olarak 18 yıllık çalışmamın bir sonucu olarak hissettim. Son yıllarda ekibimizde başlattığımız pek çok yeniliğin artık iç içe – çocuklarımızın yararına olduğu izlenimine sahibim. Uzun süredir misafir okuluz. Bu, diğer okullardan meslektaşların sürekli olarak nasıl çalıştığımızı görmek için geldiği anlamına geliyor ve birçoğu, okulunuzda çok özel bir atmosfer olduğunu söylüyor.

Klax: Berlin’de başlangıç ruhuna sahip bir okul

Bu atmosfer nasıl oluşturulur?

En önemlisi, artık okulumuzda sadece onu gerçekten isteyen ve konseptimizi tam olarak destekleyen eğitimciler çalışıyor. Büyük bir kalbe sahip ve çocuklara çok bağlı iş arkadaşları. Buradaki bir ekipte bu kadar çok şeyin geliştirilmesinden ve bu yalnız kurt tavrının olmamasından mutlu olan genç meslektaşlar. 2004 yılında okulu devraldığımda çok farklıydı.

İnsan yönetimi konusunda oldukça sistematik davranmışsınız gibi görünüyor? Almanya’daki bir devlet okulunda bu mümkün mü?

Evet, aslında kendi okulunuza kimlerin geleceğini hemen hemen kontrol edebilirsiniz. Hep çok görüşmeler yaptım, çok sistematik personel gelişimi yaptım ve gençleri terfi ettirdim. Bizimle staj yapan öğrencilerin ve kursiyerlerin çoğu eğitimlerini tamamladıktan sonra bize döndüler.

bilgi kutusu resmi

Alman Okulu Ödülü

Alman Okulu Ödülü

Tanınmış eğitim ödülü her yıl Robert Bosch Vakfı, Heidehof Vakfı, ARD ve ZEIT yayın grubu tarafından üstün eğitim uygulamalarına sahip okullara verilmektedir. Değerlendirme için, okulu performans odaklı bir yer olarak gören, aynı zamanda yaşamak ve öğrenmek için demokratik bir yer olarak gören zorlu kriterler kullanılır. Ana ödül 100.000 avro, her biri 30.000 avro olan dört ödül daha, geri kalan adayların her biri 5.000 avroluk takdir ödülü alıyor. 28 Eylül saat 12:30’da başlayacak olan ödül töreni televizyondan yayınlanacak.

Peki, çalışma arkadaşları özeldir, atmosfer, takım ruhu… Peki ya konsept?

Yıllardır çapraz sınıfları kullanıyoruz. Birinci sınıftan üçüncü sınıfa ve dördüncü sınıftan altıncı sınıfa kadar 300 çocuk birlikte eğitim alıyor. Öğrenme grupları, öğretmenler ve eğitimcilerle sözde öğrenme aileleri oluşturur. Dersler her iki meslek tarafından tandem olarak tasarlanmıştır. Ve göz hizasında. Eğitimcilerin çok faydalı bulduğu şey. Tandemler genellikle yıllarca bir arada kalır ve böylece çocuklara bir istikrar ve güvenlik hissi verebilir.

Bir yıl önce dört yeni öğrenim evi kurdunuz: yaratıcı ev, keşif evi, araştırma evi ve spor evi. Okula başlamadan önce çocuklar ve ebeveynleri evlerden birini seçebilirler. Daha sonra bu evlerde her gün iki saat müfredatlar arası proje dersleri verilmektedir. Geçen yılki başarılı projelerden örnekler verebilir misiniz?

Yaratıcı evde çocuklar bir oyun geliştirdiler, setler kurdular ve onunla birlikte gelen her şeyi yaptılar. Discovery House’da market konusunda bir proje vardı. Çocuklar önce kendi ürünlerini tasarladılar, çanta diktiler ya da ürettikleri manavları daha sonra stantlarında sattılar. Kazandıkları parayı da birbirlerinin dükkânlarından alışveriş yapmak için kullandılar. Tabii ki, çok fazla hesaplama ve sayma vardı. Ve bu şekilde matematiği eylem odaklı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Havelmüller Okulu'nun Tegel Süd'deki girişi.

Tegel Süd’deki Havelmüller Okulu’nun girişi. Volkmar Otto

Eğitimciler bu karmaşık projeleri günlük yaşamda hazırlamayı başarıyorlar mı?

“Havelseminer” kurduk: on pedagoga her hafta iki saat ara veriliyor, burada okul gelişimi konularında yoğun bir şekilde ve birlikte çalışıyorlar. Şu anda asıl görevi öğrenme evleri için projeler hazırlamak.

Okulunuz nasıl kapsayıcı bir okul?

Okulumuzda tüm çocukların yüzde onunun özel eğitime ihtiyacı vardır ve çocukların yüzde altmışı göçmen kökenlidir. Çoğu Berlin’de doğdu ve çok iyi Almanca konuşuyor. Genç bir öğretmen olarak, birçok kaynaştırma ve kaynaştırma çalışmasının yapılması gereken bir okuldaydım. Büyük bir zorluk çünkü bunu eğitimim sırasında öğrenmemiştim. Aynı zamanda bu dönem beni modern bir okulun her zaman kapsayıcı bir okul olması gerektiğine ikna etti. Dolayısıyla, yalnızca engelli çocuklarla başa çıkmanın iyi bir yolunu bulmamız gerektiği gibi sınırlı anlamda değil, aynı zamanda tüm çocukların artan heterojenliğine yanıt vermemiz açısından. Dolayısıyla sloganımız: Farklı olmamız normaldir.

Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar “Vaha” ve “Sihirli Ada”ya gider – orada ne olur?

Zaman çizelgesine paralel olarak günde iki saat gerçekleşen geçici öğrenme grupları dediğimiz şey budur. Çünkü öğretmenler sınıfta davranış sorunları olan çocuklarla bireysel olarak ilgilendiklerinde genellikle kapsamın ötesine geçer. Ve tam tersi, bu çocukların sınıfta her zaman gücenmesi zordur. Öğrenme gruplarında sosyal beceri eğitimi ve okul köpeklerimizle iletişim için yeterli zaman ve alan vardır.

Okul köpeklerin var mı?

Evet, bunlar öğrencilerimiz üzerinde çok sakinleştirici etkisi olan, çoğunlukla labrador olan eğitimli terapi köpekleridir. Ve en büyük zihinsel zorlukları yaşayan çocuklara sezgisel olarak katılmalarını her zaman şaşırtıcı buluyorum.

Corona ve sonuçları: 2021'dekinden daha fazla davranış sorunu olan öğrenci

Corona ve sonuçları: 2021’dekinden daha fazla davranış sorunu olan öğrenci

Daha önce aileleri öğrenmekten bahsetmiştiniz … çünkü bugünün ilkokulları çocuklara ikinci bir ev sunmak zorunda mı?

Evet, ben böyle görüyorum, günümüz çocuklarının çok fazla ilgiye ve ilgiye ihtiyacı var. Dinlenmeye ihtiyaçları var, kare bir cihazın önünde tekrar yalnız oturmama şansına ihtiyaçları var.

Nedenmiş? Pek çok aile dış baskı altında çöktüğü için – çocuklar için giderek daha fazla boşanma, ayrılık, alt üst oluş yaşanıyor mu? Ve her iki ebeveynin de yoğun mesleki faaliyetlerinden dolayı çocuk yetiştirmek için neredeyse hiç zaman veya huzur kalmadığı için mi?

bilgi kutusu resmi

Fotoğraf: Volkmar Otto

Kişiye

1958’de Hamburg’da doğan Gaby Plachy, başlangıçta bir dedektifti ve ardından 2004 yılında Berlin-Tegel’deki Havelmüller ilkokulunun yönetimini devralmadan önce on iki yıl Berlin-Hermsdorf’ta öğretmen olarak çalıştı. Sabırlı ve ileri görüşlü çalışmaları sayesinde burası gerçek bir işaret okulu haline geldi. Bu yılın Temmuz ayında, Gaby Plachy 68 yaşında emekli oldu ve o zamandan beri daha da gelişmek isteyen diğer ilkokullara danışmanlık yapıyor. Plachy evli ve üç çocuk annesidir.

Bu gelişmeleri yargılamak istemiyorum ama bir başöğretmen olarak sonuçlarına katlanmak zorundayım. Çocukların zihinsel engelli oldukları ve çok fazla yakınlığa ve rehberliğe ihtiyaçları olduğu.

Matematik ve Almanca ana derslerinde, günümüzün eğitim dünyasında moda bir kelime olan yüksek düzeyde bireyselleştirilmiş öğrenmeye güveniyorsunuz. Ama, bu tam olarak ne demek oluyor? Her çocuğa anlama düzeyine ve öğrenme hızına göre farklı görevler veren haftalık planlarla mı çalışıyorsunuz?

Evet, haftalık planlardan bahsetmiyoruz, öğrenme yollarından bahsediyoruz ama prensip aynı. Odada çocukların öğrenme yollarına göre seçebilecekleri çeşitli materyaller bulunur.

Çocuklarımdan ikisi ilkokulda haftalık planlarla çalıştı. Ve ne yazık ki bundan sıklıkla ortaya çıkan şey, bir tür solipsist ve tıkanmış öğrenmedir. Altı yaşında küçük bir çocuk olarak, çalışma sayfalarınızın önünde saatlerce yalnız oturur ve sıkılırsınız. Ne yazık ki, cepheden öğretimin artık kötü bir ünü var, ancak böylesine canlı bir öğretmenin dersi ve ardından gelen sorular, çocuklarım için haftalık programlı çorak araziye kıyasla saf bir rahatlama oldu.

Tüm okulların tatile ihtiyacı var mı Bayan Rasfeld?

Tüm okulların tatile ihtiyacı var mı Bayan Rasfeld?

Orada önemli bir noktaya temas ettiğinizi düşünüyorum. Bunun olmaması için, öğretmenlerin ve öğrencilerin gerçekten etkileşime girdiği gün içinde yeterince derse ihtiyacınız var. Ve çocuklar kendileri için çalışırken ilginç materyallere dikkat etmeniz gerekiyor. Eski güzel çalışma sayfalarından başka ortamlara ihtiyacınız var: örneğin, kısa filmler veya daha sonra üç veya dört öğrencinin birlikte oynadığı oyunlar. O zaman öğretmen olmadan öğrenmek çok daha eğlenceli!

Neyi nasıl öğrenmek istediğine kendisi karar veren olgun çocuk güzel bir idealdir. Ama bu kadar küçük bir birinci sınıf öğrencisini, kendi kendine örgütlenmeye yönelik bu muazzam talep ve onun için şu anda neyin en iyi olduğuna dair kendi kararınız ile bunaltmıyor musunuz?

Bu nedenle, özellikle birinci sınıf öğrencileri, bir şeylere alışabilmeleri ve burada işlerin nasıl yürüdüğünü anlayabilmeleri için çok fazla rehberlik alıyorlar. Her zaman derim: küçükleri unutmayın! İyi adamları unutma, anneleri de unutma! Çünkü bireyselleştirilmiş öğrenmede mutasyona uğramadan yardımcı öğretmene dönüşmemeliler!

(Sohbeti Eva Corino yönetti.)

sldhfls

sldhflsAlman Okulu Ödülü