Büyük zorlukların yılı

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ev
Eğitim
Okul başlangıcı: Büyük zorlukların yılı

Corona kısa bir süreliğine etkisini gevşetiyor ama daha yeni eğitim yılının başında sorunlar birikiyor. Karmaşık bir yıl olacak.

Eva Corino

Eğitim Senatörü Astrid-Sabine Busse (SPD), bir Alman-Ukrayna karşılama sınıfını ziyaret ediyor.

Eğitim Senatörü Astrid-Sabine Busse (SPD), bir Alman-Ukrayna karşılama sınıfını ziyaret ediyor.dpa

Berlin–Okul yeniden başladı. Ve her şeyden önce, tüm öğretmenler ve öğrenciler mutlu olabilir: şu anda son iki buçuk yıldır hayatı onlar için zorlaştıran Corona önlemleri olmadan yaşayabiliyorlar. Öğrenciler henüz maske takmak zorunda değiller, arkadaşlarının güldüğünü görebilirler ve öğretmenlerin boğulma hissine sürekli olarak değinmek zorunda kalmıyorlar.

Sabahın erken saatlerinde sakince burnunuzu karıştırdığınız test etme ritüeli artık geçmişte kaldı. Ve sınıf öğretmenleri sabahları güne hemen başlayabilirler.

Yeni öğretmenler için kırmızı halı nerede?  Kariyerini değiştiren üç Berlinli, hikayelerini anlatıyor

Yeni öğretmenler için kırmızı halı nerede? Kariyerini değiştiren üç Berlinli, hikayelerini anlatıyor

Ancak bu basitleştirmeler, Berlin eğitim sisteminin 2022/2023 öğretim yılında yine büyük zorluklarla karşı karşıya olduğu gerçeğini gizlememelidir. Çünkü çocukların ve gençlerin büyük çoğunluğu hala pandeminin sonuçlarından ağır şekilde mustarip. En son Vera sonuçları, zayıf Berlinli okul çocuklarının okuma ve aritmetik becerilerinin bir kez daha önemli ölçüde azaldığını göstermiştir. Ve birçok insan için zihinsel kargaşa sona ermiş olmaktan çok uzak.

5000 mülteci, yeterli okul yeri yok, yeterli öğretmen yok

Buna ek olarak, Berlin’deki okullar yaklaşık 5.000 Ukraynalı mülteci çocuğu entegre etmek ve onlara sürgünün ortasında ve anavatanlarındaki çaresiz durumun bilincinde bir istikrar duygusu vermekle meşgul. Zaten hızla artan başkentteki öğrenci sayısı, savaşın başlamasından bu yana yeniden fırladı. Eğitim-öğretim yılının başında herkese bir yer sunabilmemiz, sınıfların giderek daralmasından da kaynaklanmaktadır.

Birçok okul da her gün öğretmen açığıyla mücadele etmek zorunda – bu yıl yaklaşık 875 tam zamanlı pozisyon eksik. Bu istisnai durumda eğitimin içinde yer alan herkes, öğretmenler, veliler, okul yönetimi ve eğitim idaresi bir arada durmalı ve sorunları çözmek için büyük bir sabırsızlıkla işe koyulmalıdır.