Broadway’de Sahne Arkası Fikstürü Seymour Press, 98 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
60 yıldan fazla bir süredir onlarca Broadway ve Off Broadway gösterisinde, önce çukur orkestralarının bir üyesi olarak ve daha sonra bu orkestraları bir araya getiren kişi olarak, izleyiciler tarafından büyük ölçüde farkedilmemesine rağmen önemli bir rol oynayan Seymour Press öldü. Pazartesi günü Hackettstown, NJ’deki bir yardımlı yaşam tesisinde 98 yaşındaydı.

Kızı Gwynn Press Anidjar, nedeninin bir kemik iliği kanseri olan ileri miyelofibroz olduğunu söyledi.

Gençliğinde kızıl saçları olduğu için Kızıl olarak bilinen Bay Press, saksafon da dahil olmak üzere birçok enstrüman çalıyordu; İlk olarak 1958 müzikali “The Body Beautiful” için bir Broadway çukurunda oturdu, müziği Jerry Bock’a ve sözleri Sheldon Harnick’e ait olan ilk programlardan biri. 1970’lerin ortalarında, 2000’li yıllara kadar orkestralarda çalmaya devam etmesine rağmen, zorlu müzik koordinatörü (müzik yüklenicisi olarak da adlandırılır) işini üstlenmeye başladı.

Koordinatör olarak birincil görevi, gösteriler için orkestra kiralamaktı. Ama aynı zamanda provalar planladı, mühlet müzisyenlerine ücret ödetti, sendika ve yönetim arasındaki sorunları ele aldı ve her türlü sorunu çözdü.

“Kolunu sallayan adam müziktir” dedi, “Perdenin Arkasında: Broadway’in Yaşayan Efsaneleri” podcast’inin 2018 bölümünde şefe atıfta bulundu. “Orkestra ile ilgili diğer her şey benim.”

28 yıl boyunca Encores için bu rolü doldurdu! New York City Center’da canlanma serisi; emekliliğini ancak bu bahar açıkladı. Ayrıca birkaç ay öncesine kadar Broadway’de çalışıyordu ve hepsi bu yıl vizyona giren “The Music Man”, “Funny Girl” ve “Into the Woods”un şu anki yapımlarında koordinatör kredisi alıyordu.

2007’de, geleneksel Tony Ödülü kategorisinde kalifiye olmayanların tiyatrodaki üstün başarısını tanıyan Tiyatroda Mükemmellik için Tony Onur Ödülü aldı.

2016’da Bay Press. Encores’un müzik koordinatörüydü! Bu yıl emekli olduğunu açıklamadan önce 28 yıl boyunca New York City Center’da dizi. Kredi… Walter McBride/Getty Images

Seymour Press, 26 Şubat 1924’te Bronx’ta doğdu. Annesi Rose (Guttman) Press bir ev hanımıydı ve babası Arthur, Seymour Press’in podcast’te belirttiği gibi bir satıcı ve “hayal kırıklığına uğramış bir müzisyen” idi. Babasının kuzeninin saksafon çaldığını ve onu enstrümanla tanıştırdığını söyledi; Bay Press daha sonra cephaneliğine flüt, klarnet, pikolo ve diğerlerini ekledi.

Bay Press, Bronx’taki DeWitt Clinton Lisesi’nden mezun oldu. New York Şehir Üniversitesi’ndeki ikinci yılında orduya katıldı. Askere alınmayı beklediğini söyledi, bu yüzden Ordu bandosu için bir poster gördüğünde ısırdı.

Hizmetini Newport News, Va’dan gönderilen birlikler için oynayarak geçirdi. Bunun hem güvenli bir görev hem de iyi bir müzik eğitimi olduğunu söyledi.

Podcast’te “Amatör bir saksafoncuya gittim” dedi. “Profesyonel olarak çıktım.”

1946’da bir araya geldikten sonra, önceleri küçük gruplarla, daha sonra da Tommy Dorsey ve Benny Goodman’dan oluşan çeşitli gruplarla turneye çıktı. Ancak 1950’lerin ortalarına gelindiğinde büyük grup müziği solmaya başladı; “Hayatım boyunca süreceğini düşündüğüm müzik tarzı gitmişti” dedi. 1957’de Nona Gwynn Holcomb ile evlendi ve yoldaki hayatı en azından biraz daha istikrarlı bir şeyle takas etmeye başladı.

“The Body Beautiful” uzun sürmedi, ancak 1959’da Bay Press kendisini “Gypsy”nin orijinal prodüksiyonu olan bir şov için çukurda buldu.

“Sadece sahip olduğum ilk hit şov değildi” dedi, aynı zamanda “kendime bakıp ‘Yılda 52 hafta çalışacağım’ diyebildiğim ilk seferdi, ki bu büyük bir başarıydı. şey.”

Bay Press’in karısı 2021’de öldü. Kızına ek olarak, bir üvey oğlu Edward Finkenberg ve iki torun tarafından hayatta kaldı.

Pit oyuncusu ve müzik koordinatörü olarak geçirdiği on yıllarda, Bay Press birçok değişiklik gördü: orkestra boyutları ve enstrümantasyon değişti, pitler taşındı (genellikle daha fazla koltuk oluşturmak için) ve ses mühendisliği daha karmaşık hale geldi. O da tuhaf isteklerden payını aldı. Podcast’te, bir prodüksiyon için bir üçlüyü işe almasının istendiğini hatırladı: çello, keman, piyano. Ancak yönetmen ona, herhangi bir oyuncunun bunu yapmayacağını söyledi.

Bay Press, “Birinin uzun ve zayıf, birinin fazla kilolu ve birinin çok kısa olmasını istedi” dedi. “Bu bir sorundu.”

Bay Press, sayısız gösteri hakkında içeriden bir görüş edindi, ancak zevkleri yanılmaz değildi. 1977 yapımı “Annie”nin devamı olan “Annie 2: Bayan Hannigan’ın İntikamı” üzerinde çalıştığını hatırladı. İlk önce bir destekçi seçmelerinde duydu.

“Bunu bıraktım ve karımı aradım ve ‘Dev bir hit olacak’ dedim” dedi.

1990’da Washington’daki Broadway öncesi seçmelerinde izleyiciler aynı fikirde değildi.

“Gitmelerini izledim – sadece dört kişi değil, sadece beş kişi değil, kalabalığın içinde” diye hatırlıyor, “Washington’da açtık ve Washington’da kapattık” diye ekledi.