Bisikletini Tercih Eden İrlandalı Seyahat Yazarı Dervla Murphy 90 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
10. doğum günü için Dervla Murphy, ikinci el bir bisiklet ve bir atlas aldı. O gün İrlanda, County Waterford’daki Lismore’daki evinin yakınında bir tepeye çıkarken, yeterince pedal çevirirse Hindistan’a gidebileceğini düşündü.

“Tek başına, bağımsız ve çok az paraya ihtiyaç duyarak gerçekte nasıl seyahat edebileceğimi şimdi gördüm” diye yazdı, “Wheels Within Wheels” (1979). “10 yaşındaki bir çocuğun Hindistan’a bisikletle gitme kararı, birçok yetişkine eğlenceli, çocukça bir kapris gibi görünebilirdi. Ama bana ulaşılabileceğini bildiğim bir şeyi hayal etmem için malzeme vererek, hayallerime her zamanki kaçış fantezilerimden daha sağlıklı bir çıkış sağladı.”

30’lu yaşlarından itibaren Bayan Murphy, çılgın hayallerini gerçeğe dönüştürdü. “Full Tilt: İrlanda’dan Hindistan’a Bisikletle” (1965) adlı kitabında anlattığı en ünlü yolculuğunda, Fransa’nın Dunkirk kentinden Avrupa üzerinden İran, Afganistan, Pakistan ve Hindistan’a gitti.

İngiltere’nin önde gelen seyahat yazarlarından biri, sırt çantasını kalem, defter, hafif ama sıcak tutan bir uyku tulumu ve bir kıyafet değişikliği ile dolduran korkusuz ve meraklı bir yalnız oldu. Ağırlıklı olarak bisikletle değil aynı zamanda yürüyerek, katırla, cip ve otobüslerle seyahat ederek Etiyopya, Peru, Küba, İsrail, Gazze, Madagaskar, Nepal, Tibet, Baltistan, Güney Afrika, Kenya, Zimbabve, Romanya’da aylarca kaldı. ve Kuzey İrlanda.

Bayan Murphy, 22 Mayıs’ta Lismore’daki evinde öldü. 90 yaşındaydı.

Eland Books’taki yayıncısı Barnaby Rogerson ölümü doğruladı.

Dervilla Maria Murphy, 28 Kasım 1931’de Lismore’da doğdu. Babası Fergus, ilçe kütüphanecisiydi. Annesi Kathleen, Dervla 2 yaşındayken yürüyemez hale getiren romatoid artrit hastasıydı.

Bayan Murphy, Roz adını verdiği bir bisikletle yavaş bir hızda dünyayı dolaştı. Kredi… Tara Heinemann/Camera Press Londra

Dervla, 14 yaşındayken annesine tam gün deva yapmak için bir manastır okulundan ayrıldı. Hırsları ve seyahati 16 yıl sonra annesinin ölümüne kadar engellendi. Evvel özgürleşti (“Özgürlüğün gerçekleşmesiyle yüceltildim,” diye yazdı “Wheels Within Wheels”), Hindistan gezisini planladı ve 1963 kışında yola çıktı.

“Full Tilt” yazısında “21 yıllık bir hırsın gerçekleşmesini insanın elinde bulundurması oldukça rahatsız edici olabilir” diye yazdı. “Bu, o kadar sık düşündüğüm bir andı ki, kendimi gerçekten onu yaşarken bulduğumda, bir romandan en sevdiğim sahne inanılmaz bir şekilde canlanmış gibi hissettim.”

İlk yolculuğunda sıfırın altındaki soğuğa, kar fırtınasına ve aşırı çöl sıcağına göğüs gerdi. Bir rüzgârla oluşan kar yığınını temizlemeye çalışan iki adamın, pullukları bir uçurumdan kayarak düşerek ölüme düşüşünü izledi.

Bulgaristan’da bir kurt ona saldırmak üzereyken, onu tabancayla öldürdü; Türkiye’de, “ince giyinmiş” bir Kürt davetsiz misafir kaldığı pansiyon odasında ay ışığında eğildiğinde, tavana bir uyarı ateşi açıp onu kaçmaya gönderdiğini yazdı.

Ancak bu deneyimler onu yıldırmadı.

“Geçtiğimiz haftalarda zaman zaman,” Afganistan hakkında “Full Tilt”de yazdı, “Kendimi o kadar bütün ve huzurlu hissettim ki, Hindu Kush’a yerleşmeyi ciddi ciddi düşünmeye başladım. Orada hiçbir şey yanlış değildir, çünkü insanlar, hayvanlar ve dünya, birbirine sıkı sıkıya bağlı, doğanın ritmik döngüsüne birlikte katılırlar. Bu dünyada birinin küçük, karmaşık karmaşıklıklarını kaybetmesi cennet olurdu – ama kendi mutsuz mirasımızı terk etmeye çalışmanın içerdiği temel yanlışlık nedeniyle imkansız. ”

“Full Tilt”, iki düzine kitabı için bir tür şablon gibiydi: Roz adını verdiği, bisiklete binen sert ve tutkulu bir yalnız, dünyayı yavaş bir hızla dolaşıyor, mutlu bir şekilde (ve onun görüşüne göre, zorunlu olarak) hayatından ayrılıyor. onun dünyası.

Bayan Murphy, en ünlü yolculuğunu ilk kez 1965’te yayınlanan “Full Tilt”te anlattı.

1986’da Amerika Birleşik Devletleri’nde “Full Tilt” yayınlandığında, Andrew Harvey The New York Times’daki incelemesinde bunun “kırpılmış veya komik anekdotlardan oluşan bir kebap olmadığını; en unutulmazı, Sovyetlerin ele geçirmesinden önceki Afganistan hakkındaki harikulade sayfalarda, eski ama tehdit altındaki bir dünyaya bir övgüdür.”

“Eight Feet in the Andes: Travels With a Mule in Unknown Peru” (1983) için, Bayan Murphy, o zamanlar 9 yaşında olan kızı Rachel ile birlikte And Dağları’nda Cajamarca’dan Cuzco’ya 1.300 mil seyahat etti. Rachel diğer gezilerde de annesine eşlik etti.

Murphy, 2018’de The Guardian’a, “Ülkenin yolları, hastaneleri ve hizmetleri olmayan bir kısmına yalnızca temel malzemelerle yola çıkmamızın delilik olduğunu düşünüyorlar” dedi. “Ama bu yüzden oradaydık. ilk yer.”

Bayan Murphy gezilerini yara almadan bitirmedi. Dokuz kaburgasını kırdı. Afganistan’da bir akrep tarafından ısırıldı. Amipli dizanteri, bruselloz, gut, hepatit ve kene ısırığı hastalığına yakalandı. Filistin’de düştükten sonra kuyruk sokumunu kırdı, ayağını kırdı ve yeni bir kalçaya ihtiyacı oldu.

The Guardian’a “Kamerun’daki üçlü diş apsesi hepsinden daha acı vericiydi” dedi. “Çıldıracağımı sandım.”

Bayan Murphy evde, eski bir sığır pazarının parçası olan küçük bir taş evde yaşıyordu. Bir sürü kitabı vardı ama arabası, kaloriferi, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ya da televizyonu yoktu.

Bay Rogerson bir e-postada, “Bir kitap kulübesi, bir misafir kulübesi, inek ahırı (uyuduğu yer) denen bir şey ve eski arabaların paslandığı ve soba için odunların kuru tutulduğu kapalı bir alan vardı” dedi.

Bay Rogerson, Bayan Murphy’nin, Ürdün’deki bir Filistinli mülteci kampındaki zamanı hakkında, Afrika gibi sıcak noktalara seyahat etme arzusunun bir yansıması olan, yayınlanmamış bir kitabı geride bıraktığını söyledi (“Ukimwi Yolu”, AIDS’ten etkilenen insanlarla ilgiliydi) , İsrail ve Filistin (“Nehir ve Deniz Arasında”) ve 1970’lerdeki Sorunlar sırasında Kuzey İrlanda (“A Place Apart”).

Bay Rogerson bir telefon görüşmesinde, “Daha politik hale geldikçe ve bazı tepkiler aldıkça bazı sadık okuyucuları test etti” dedi. “Ama asla bir şampanya sosyalisti olmadı. İlkelerini yaşadı. Uluslararası meselelerle ciddi şekilde ilgilenen bir vatansever.”

Seyahat yazarlığı ve belgeselci olmaya devam eden Monty Python’dan Michael Palin, 2021’de olağanüstü gezi yazıları nedeniyle Edward Stanford Ödülü’nü aldığında, ona bir görüntüde şunları söyledi: korkusuzluk. Herhangi birine bir şey soracaksınız ve onlar açılacak ve sizinle konuşacaklar ve konuştuğunuz insanlara kendinizi verebilme yeteneğiniz büyük ifşaatlar sağlıyor.”

Ayrıca 2010 yılında “Dervla Murphy Kimdir?” adlı bir belgesele konu olmuştur.

Rachel Murphy’ye ek olarak, kızı Bayan Murphy, üç torunu tarafından hayatta kaldı. Hiç evlenmedi. Kızının babası The Irish Times’da evli bir editördü; ondan çocuğuna babalık yapmasını istemişti ama ikisinin bir ilişkisi yoktu.

Bir keresinde, İran’da ıssız bir yolda, kavurucu sıcak bir günde, Amerikalı bir mühendis, Bayan Murphy’yi gezdirmek için cipinde durdu.

“Full Tilt” de “Bu parkur bir deve için uygun değil” dediğini hatırladı.

“Bir Jeep yerine bisiklete bindiğinizde, kızartma tavası gibi gelmiyor” diye yanıtladı.

Sonra, yardımını kabul etmeyi reddetmesinden dolayı hüsrana uğrayarak bağırdı, “Sen vardırkahrolası bir ceviz vakası!”

Olayı anlatırken, “Ben, sadece Roz ve ben, gökyüzü ve yeryüzü ile bu tür bir yaşamı saf mutluluk olarak görüyorum” diye yazdı.