Bir tanıdığı ona borç karşılığında meth vermek istemedi, onu sopayla dövdü. Tekrarlayan suçluya 22 yıl hapis

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
“Sanık mahkeme tarafından defalarca cezalandırıldı. Suçunu kabul ettiğini dikkate aldık. Eğer bu olmasaydı, 25 yıldan az ceza verilmesinin tek bir nedeni olmayacaktı. Kınanması gereken sebep, suçu 200 kron karşılığında iki sıra meth kullandığı için işlemiş olmasıdır. Pişmanlık gösterdi ama daha ziyade kendisi için. Suçluluk duygusuna sahip değil,” diye açıkladı cezanın miktarını, Pilsen Bölge Mahkemesi hakimi Jan Hostaš.

Kararın bir bölümünde Horváth'ın hayatta kalanlara 4,5 milyon kron tutarında manevi tazminat ödemesi gerektiği gerçeği de yer alıyor.

2002 yılında, o zamanlar yirmi yedi yaşında olan Bartolomej Horváth, on dört yaşındaki yaşlı bir vatandaşı öldürmeye teşebbüsten şartlı tahliye olmaksızın mahkum edildi. Sokolovska'nın Chodov kentinde 78 yaşındaki bir kadına saldırarak onu boğmak istedi. Kumar makinelerinden para alabilmek için ortağına maddi yardımda bulunan tanıdığı bir emekliye saldırdı.

Kadın ölmüş gibi davranarak kendini kurtardı. O zaman bile uzmanlar, suçlunun yeniden sosyalleşmesinin minimum düzeyde olduğunu belirtti. Horváth'ın hesabında da kredi dolandırıcılığı var.

Bayıldım ve boruyu yakaladım, uydurdum

Geçtiğimiz Şubat ayında, Horváth'ın kendisine borç karşılığında meth vermesini istediği kırk iki yaşındaki kadın, Sokolovská'daki Nové Sedel'deki saldırıdan sağ çıkamadı. Kadın reddettiğinde, adamın daha sonra metal bir çubuk alıp tanıdığının kafasına en az beş kez vurduğunu ileri sürdüler.

Acil ölüm nedeni, beyin hasarı nedeniyle solunum ve dolaşım fonksiyonlarının bozulması sırasında mide içeriğinin solunmasıydı.

Horváth daha sonra kurbanının cep telefonunu ve meth'i çaldı ve kadının sağlık durumunu umursamadan onu yerde yatarken bıraktı, üzerini bir battaniyeyle örttü ve gitti.

Bu yılın Ocak ayında savcıyla bir savunma anlaşması imzaladı ve 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Pilsen'deki bölge mahkemesi, cezanın orantısız derecede hafif olduğunu söyleyerek bu anlaşmayı onaylamadı.

Horváth suçu itiraf etti. Meth satan kadını tanıyordu, ondan pek uzakta oturmuyordu. “Borç için meth istedim. Onu her zaman parayı iade ettiğime ikna ettim. Artık bu tür vızıltılara borç vermeyeceğini söyledi. Bayıldım, oradaki boruyu tuttum ve ona vurmaya başladım. Kaç kez bilmiyorum. Ona vurmaya başladığımda kanepede oturuyordu. İlk darbeden sonra çığlık atmaya başladı. Üstüne atladım ve sopayla kafasına vurdum.” diyen yargıç, ön duruşma sırasında sanığın ifadesinden okudu.

Ona göre kadın daireden çıkarken homurdanıyordu. Horváth daha önce yaptıklarını “Onu çabuk bulabilsinler diye kapıyı kapatmadım” diye açıklamıştı.

“Aslında onu incitmek istemedim. Bana ne olduğunu bilmiyorum, tamamen bu işin dışındaydım” diye bugün mahkemede iddiada bulundu.

Senato cinayete, maksimum güvenlikli bir hapishanede çekilmek üzere 22 yıl gibi istisnai bir hapis cezası verdi. Ancak cezanın bağlayıcılığı yok, sanık olay yerinde temyize gitti, savcı ise temyizden feragat etti.