Beyzbolu Tutkuyla Yazan Roger Angell, 101 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Amerika’nın ürettiği en iyiler arasında kabul edilen zarif ve düşünceli beyzbol yazarı Roger Angell, Cuma günü Manhattan’daki evinde öldü. 101 yaşındaydı.

Eşi Margaret Moorman, nedeninin konjestif kalp yetmezliği olduğunu söyledi.

Bay Angell’in sesi orijinaldi çünkü bir spor gazetecisinden çok bir hayran gibi yazmış, makalelerini yaratıcı görüntülerle yüklüyordu.

Bay Angell, Boston Red Sox avcısı Carlton Fisk’in çömeldiği yerden çıktığını, “evin saçaklarına uzanan bir alüminyum uzatma merdiveni” gibi yazdı. Baltimore Oriole kabartmalı sürahi Dick Hall, “bir adamın yatağının altında yakasını kaybettiğini hissetdiğini düşündüren garip, yana doğru bir hareketle” eğildi. Bay Angell (telaffuz edilen melek), Willie Mays’in orta sahanın ortasına isabet eden bir topun peşinden koştuğunu “o kadar sert ve o kadar uzağa koşuyor ki top havada durup onu bekliyormuş gibi görünüyor” diye tanımladı.

Beyzbol sezonu, her sonbaharın sonlarında olduğu gibi, Bay Angell uzun bir New Yorker makalesinde çoklu anlamlarını tamamlayana kadar tamamlanmış görünmüyordu. Eserlerinin çoğu, aralarında “Late Innings” (1982) ve “Bir Kez Daha Çevresinde Park” (1991) olmak üzere kitaplarda toplandı.

Ancak sadece takımlar ve oynadıkları oyunlar hakkında yazmadı. Hayran olmanın ne demek olduğunu da düşündü.

“Five Seasons” (1977) adlı kitabında, “Görünüşte, kendimizi profesyonel bir spor takımı olarak bu kadar önemsiz ve açıkça tasarlanmış ve ticari olarak sömürücü olan herhangi bir şeyle ilişkilendirmek aptalca ve çocukça” diye yazmıştı. “Bana öyle geliyor ki, bu hesaplamanın dışında kalan şey, umursamak – derinden ve tutkuyla umursamak, gerçekten ilgili— ki bu neredeyse hayatımızdan çıkmış bir kapasite veya duygudur.”

Bay Angell, Beyzbol Onur Listesi’nin yazarlar için onuru olan JG Taylor Spink Ödülü’nü aldıktan sonra 2014 yılında Cooperstown, NY’de. Kredi… The New York Times için Nathaniel Brooks

Bay Angell için The New Yorker bir dereceye kadar aile dükkanıydı. Annesi Katharine Çavuş Angell White, derginin 1925’te Harold Ross tarafından işe alınan ilk editörleri arasındaydı. Deneme yazarı olan üvey babası EB White, sık sık katkıda bulunan biriydi. Bay Angell, 1944’te dergide kısa bir öykü olan ilk makalesini yayınladı ve 1956’da orada çalışmaya başladı.

Annesi gibi Bay Angell de New Yorklu bir kurgu editörü oldu ve Ann Beattie, Bobbie Ann Mason ve Garrison Keillor gibi yazarları keşfedip besledi. Bir süreliğine annesinin eski ofisini işgal etti – bir görüşmeciye, “dünyadaki en tuhaf şey” olan bir deneyim olduğunu söyledi. Ayrıca Vladimir Nabokov, John Updike, Donald Barthelme, Ruth Jhabvala ve VS Pritchett gibi yazarlarla da yakın çalıştı.

Bay Angell, “Selamlar, Arkadaşlar!” başlıklı yıllık sayfalık tatil şiiriyle de tanınıyordu. Bir New Yorker geleneği olan şiir, 1932’de başladı ve aslen Frank Sullivan tarafından yazıldı. Bay Angell, “Selamlar, Arkadaşlar!” yazdı. 1976’dan 1998’e, ara verdiği ve 2008’de yeniden başladığı zamana kadar. Son yıllarda, şiir Ian Frazier tarafından yazıldı.

Bay Angell, tatil şiirlerinde, o yıl boyunca süzülmüş olan yüksek kültür ve düşük kültürden kalın adları karıştırdı. İşte 1992’den bir kesit:

İşte kalplerin çoğaldığı veya çoğaldığı yer,
Donna Tartt ve Michelle Pfeiffer’in yakınında,
BB King ve Lucille ile,
Ve Dee Dee Myers ve Brian Friel!

Tekerlemelerinden bazıları yaramazca okunabilir. “Ya! Noel Baba adam, biraz gökyüzü tut,” diye yazdı 1992’de, “Ve Robert Bly’ye bir çorap bırak.”

The New Yorker’ın editörü David Remnick, “Ben mühlet değilim, HL Mencken’in The American Mercury’yi yönettiği günlerden beri bir dergide, her şeyden önce, bu kadar güçlü ve bu kadar önemli bir editör olmamıştı” dedi. Bu ölüm ilanı için röportaj. “Roger güçlü bir editördü ve geniş zevkleri olan bir zekaydı.”

Bay Angell, tesadüfen bir beyzbol yazarı oldu. 1962’de Salon için bir röportajcıya, derginin editörü William Shawn tarafından “ilkbahar eğitimine git ve ne bulduğunu gör” istendiğinde zaten bir hayranıydı.

Genç bir beyzbol yazarı olmak için uğurlu bir yıldı: New York Mets’in ilk sezonu. Angell, “New York’un kalbine aldığı bu müthiş kaybedenlerdi” dedi.

Onun beyzbol yazısının tonunun, 1960’da Ted Williams’ın Boston’daki Fenway Park’taki son maçı hakkında yazılmış, artık kanonik bir John Updike makalesinden ilham aldığını söyledi. Angell, “’Hub Fans Bid Kid Adieu’yu ilk okuduğumda kendi beyzbol yazımın üzerinden iki yıl geçmişti” diye yazdı. ayrıca beni arada sırada iyi bir cümle kurmaya davet ediyor gibi görünüyor.”

Bay Angell bazen beyzbolun ödüllü şairi olarak anılırdı ve bu unvanı reddetti. Kendine muhabir diyordu. “Yazımdaki tek fark,” dedi, “neredeyse en başından beri kendim hakkında da yazabiliyor olmam.”

Sporla ilgili duygusallıktan hoşlanmazdı. “Beyzbol ve Amerikan hayatı arasındaki bağlantıyla ilgili şeyler, ‘Rüyalar Alanı’ olayı bana acı veriyor,” dedi önce. “O filmden nefret ettim.”

Bununla birlikte, beyzbolun yüzeyinin altındaki “nüans ve ders ve birikmiş deneyimin alt katmanları” olarak adlandırdığı şeye karşı tetikteydi. Ve mizahı tüm bunların üzerinde parladı.

Daha önce Ron Darling’den “Mets’e yeni başlayanlar arasında en iyi sağ elini kullanan yarı Çin Yale tarihi uzmanı” olarak bahsetmişti. Carl Yastrzemski’nin “pek çok büyük vurucu gibi, tuhaf bir şekilde çıkıntılı gözleri olduğunu” yazdı. Ve sıska bir Houston Astros ekibi hakkında, “bazen bir Balkan corps de bale tarafından tasvir edilen bir ceylan grubunu önerdiklerini” kaydetti.

19 Eylül 1920’de Manhattan’da doğdu. Babası Ernest Angell, Harvard Hukuk Fakültesi mezunu, Birinci Dünya Savaşı gazisi ve 1950’de Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin ulusal başkanı olan eski bir yarı profesyonel atıcıydı. Ebeveynleri boşandıktan sonra, Bay Angell babasıyla Manhattan’da yaşamaya devam etti.

Bay Angell, 12 yaşında, 1932’de, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin ulusal başkanı olan eski bir yarı profesyonel atıcı olan babası Ernest ile birlikte. Kredi… Roger Angell aracılığıyla

1942’de Harvard’dan mezun oldu ve ardından Ordu Hava Kuvvetleri için bir dergi editörü olarak çalıştı. Terhis olduktan sonra Holiday dergisinde yazarlık yaptı ve işe alınmadan önce The New Yorker için sık sık yazdı.

Dergideki bazı kişiler onun işe alınmasına direndi. “Personel, Beyazlardan bıktığını hissetti,” dedi. “Ama Shawn bana geldi ve bana bir teklifte bulundu.”

Dergi için yazdığı ilk yazıların çoğu kurguydu. 1960 yılında “The Stone Arbor” adlı kısa öykülerinden oluşan bir koleksiyon yayınlandı.

1997’de The Atlantic Monthly’de Bay Keillor, Bay Angell’in “eski moda bir editörün senyörü” olduğunu, övgüleriyle son derece cömert ve eleştirileri için özür dileyen ve bir ay onsuz geçse kim olduğunu belirtti. Benden gelen gönderiler, en harika cesaret verici mektupları yazardı.”

Ben Yagoda’nın The New Yorker tarihi, “Hakkında Kasaba” (2000), 1970’lerin başında Bay Angell’den Bayan Beattie’ye 22 ay boyunca uzanan bir dizi ret mektubunu yeniden bastı. 1974’te “Platoncu Bir İlişki” başlıklı bir makale sunana kadar tavsiye ve cesaretle her hikayeyi geri çevirdi. Bay Angell, “Ah sevinç” yazarak yanıt verdi.

Bay Angell’in eleştirmenleri vardı, bazıları The New Yorker’ın onun gözetimi altındaki kurgusunun tecrit olduğunu hissetti. 2006’da The New York Times Book Review’da Bay Angell’in “Bitirmeme İzin Ver” adlı anısını inceleyen İngiliz eleştirmen James Campbell şunları yazdı: Hamptons), yoksulluk yok, suç yok ve politika yok. Ama zekâ, çekicilik ve bazen de bilgelik vardır.”

Üvey babası EB White gibi, Bay Angell de, Brooklin’deki Eggemoggin Reach’te bir evinin olduğu kıyı Maine’de oldukça fazla zaman geçirdi. Ayrıca üvey babası gibi Bay Angell de hevesli bir martini tüketicisiydi. Bazılarının konuyla ilgili en iyi olduğunu düşündüğü “Kuru Martini” adlı bir makale yazdı. İçinde, votka “daha az tartışmacı” olduğu için nihayetinde cin votkaya geçtiğini itiraf etti.

Tel saçlı tilki teriyerlerini severdi ve yıllar içinde birkaç tanesine sahipti. En büyük zevklerinden biri köpeğini Yukarı Doğu Yakası’nda yaşadığı Madison Avenue mahallesinde gezdirmekti.

Bay Angell, uzun zamandır bir evi olduğu Manhattan’ın Yukarı Doğu Yakası’ndaki Park Bulvarı’nı geçiyor. Kredi… Todd Heisler/The New York Times

90’lı yıllara kadar iyi yazdı. 2014’te Beyzbol Onur Listesi’nin yazarlar için onuru olan JG Taylor Spink Ödülü’ne layık görüldü. 2015 yılında, 94 yaşındayken “Bu Yaşlı Adam” başlıklı yaşlanma hakkında bir makale koleksiyonu yayınladı.

O kitapta “Birkaç darbeye dayandım ama daha kötüsünü kaçırdım” diye yazmıştı. “Ne kadar şanslı olduğumu biliyorum ve gizlice wood’a rap yapıyorum, günü selamlıyorum ve uzun ihtimallerle hayatta kalmamdan sinsi bir zevk alıyorum. Acılar ve hakaretler katlanılabilir.”

Son yıllarına kadar, Bay Angell yılda 40’a yakın beyzbol maçına katılarak Mets, Giants, Red Sox, A’s ve hatta bazen Yankees’i destekledi.

İlk eşi 1963’te boşandığı Evelyn Baker’dı. Ertesi yıl Manhattan’daki özel Brearley School’da okuma dersi veren ve 2012’de ölen Carol Rogge ile evlendi. 2014’te yazar Bayan Moorman ile evlendi ve emekli oldu. öğretmen.

Ona ek olarak, Bay Angell ve ikinci karısı Carol’ın evlat edindiği bir oğlu John Henry tarafından hayatta kaldı; üvey kızı Emma Quaytman, Bayan Moorman ile evliliğinden; bir erkek kardeş, Christopher; bir kız kardeş, Abigail Angell Canfield; üç torun; ve iki büyük torunu. İlk evliliğinden olan kızı Callie Angell, 2010 yılında intihar ederek öldü. Bu evlilikten bir başka kızı olan Alice Angell, 2019 yılında kanserden öldü.

Beyzbol “yazarlar için harika bir oyun çünkü tam doğru tempo” dedi Bay Angell önce. “Maçı izleyebilir, skor tutabilir, etrafa bakabilir ve not alabilirsiniz. Ara sıra bir fikir için bile zamanınız oluyor.”

Ve, “beyzbol onu sana yapıştıracak; kalbini kırmak demektir.”

Alex Traub raporlamaya katkıda bulundu.