Bazı şirketler, yetersiz bulunan meslekler için işçileri kendimiz eğiteceğimizi söylüyor

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
tekerlekler şu anda sesi yeni karanlıkla zenginleştiriyor. Çalışmam gereken şey için mezun yeterli malzemeyi sağlıyor ancak iş piyasasının talepleri çok daha yüksek. Ne yazık ki, arabalarda veri aktarımı için modern bir teknolojik sistem üreten MD Elektronik Chotov şirketinin personel editörü ve vekili Petr Bakaj'a göre yurt dışından çalışanlar bile bunu anlatamıyor. Chotov'da yedi, Pilsen'de bir üretim holü bulunan firmanın kendi ihtiyaçlarına yönelik robotik hattı da bulunuyor.

Bakaj şirketin robot yüzünden kimseyi işten çıkarmadığını ancak piyasada eksik olan daha fazla işçiye ihtiyaç duyacağını söyleyene kadar iki kişi kürekten ekskavatöre ve biz de üretim runelerinden robotu çalıştırmaya kadar yürüdük. Bakaje'ye göre her yıl işgücü piyasasından ve tek buçuk kişilik şirketlerden ayrılan kişilerin sayısı 2030 yılına kadar artıyor.

İşçileri robotlaştırmak isteyen bir şirketten Bakaj'a millet olarak yok olacağız, ancak robotu çalıştırmak için yeni bir çalışan dalgasının yaratılması veya makineyi çalıştırmak için işçi mesleğini bırakanların yaratılması gerekiyor.

Robotik hat uzun bir tramvaya benziyor, 12 ve 15 istasyon var, çok sayıda otomatik ve robotik elemanın bulunduğu, çok fazla elektronik var. Bakaj, büyük bir robotun bu şekilde nasıl monte edileceğini öğrenmenin biraz zaman aldığını açıklıyor.

Ona göre modern teknoloji, gürültünün dolduğu zamana göre daha hızlı gelişiyor. Bu nedenle 2.300 kişiye istihdam sağlayan şirket, robot hatları ve operatörleri için üniversiteler, özel eğitim kurumları ve kendi uzmanlarıyla işbirliği yaparak kendi eğitim programını oluşturuyor.

Bakaj piblil, firmanın, biraz teknik bilgisi olan ve öğrenmeye istekli herkesten, makineyi bu şekilde kurup oturtabilecek bir uzman yaratması gerekiyor. Bakaj, garantili bir maaşla başladığınızı, yoğun bir şekilde çalışmanız gerektiğini, altı ayın sonunda yeterliliği alacağınızı ve sonunda brüt 50 ila 60 bin kron kazanacağınızı anlattı. Bu program şirketteki yüzlerce kişiye yardımcı oldu.

Gerresheimer Horovsk Tn şirketi, plastik enjeksiyon kalıplama için makine mühendisliği alanında yeterlilik talebinde bulunuyor. Bu, Plzeň bölgesindeki İstihdam Paktı projesinin yöneticisi Marcel Gondorn tarafından belirtildi. Ona göre şirket sadece kendisi için değil, diğer şirketler için de insanları işe alıyor.

Plzeň şirketi Doosan koda Power, kambiyo senedi ve çekme makinelerinin montajı alanlarında bağımsız olarak uzaktan hizmetler sağlamak istiyor. Bu nedenle şirket, Ulusal Yeterlilik Sisteminde sözde yetkili kişi pozisyonuna başvurmak istedi. O zaman serbest işgücü piyasasından gelecek, makinelerden haberdar olacak kadın işçileri işe alabileceğiz. Bunlardan, yetkili bir kişi önünde testi tamamlama sertifikasına sahip, yüksek kaliteli makineler hazırlayabiliyoruz. Doosan koda Power Mesleki Eğitim Merkezi koordinatörü Lenka Pavlkov, bunun örneğin teknik alanlardan birinde diploması eksik olan kişiler için bir yol olduğunu ve buna göre çalışanların kariyer gelişimi için bir fırsat olduğunu açıkladı. şirket.

Ona göre mühendislik alanlarının teşvik edilmesi gerekiyor. Özellikle küçük yaşlardan itibaren bilgi teknolojisi, sanal gerçeklik ve oyun şeklinde programlama alanındaki bilgi ve deneyimlere ulaşmaları daha kolay oluyor. Pavlkov'la iletişim kurun veya mühendislik gibi diğer alanlarla ilgili bilgilere erişin; biz mühendislik bölgesiyiz. Bu nedenle ona göre iş piyasasında metal işçisi, kambiyo senedi ve seizova tamircisi ile makine ve ekipman tamircisi alanından insan sıkıntısı var.

Çocukların bisiklet konusunda el becerisine de ihtiyacı var

Bu alanın mezunları sözleşmeli üretimde yüksek nitelikli çalışmalar yaparlar, kariyer gelişimi olasılığı ile mühendislik üretimi alanında zirveye ulaşırlar. Personel editörü Richard Kabu'ya göre şirketin yaklaşık bin çalışanı var ve düzinelerce kişiyi daha işe alabilir.

Peki şirket mühendislik alanlarının tanıtımını nasıl hayal edebilir? Stok tekerlekleri üzerinde olması gerekirdi. Orada çocuklar ana teoriyi öğrenir ve el becerisi teşvik edilir. Pavlkov, şirketlere yapılan gezilerin ve tartışmaların yardımcı olacağını söyledi.

Bazı çocuklara göre şirketlerde, bir imalat şirketine katılmanın tek bir yerde on yıl çalışmak olmadığını, ilerleme olanağıyla kendinizi sürekli genişletmenin bir zorluk olduğunu anlayacaklardır. Şirket aynı zamanda ortaöğretim öğrencileri için, şirketin okul ile işbirliği içinde seçtiği öğrenciler için ayrı bir alan olan ve onlara şimdiye kadar olduğu gibi sadece zorunlu okul deneyimi sağlamakla kalmayıp aynı zamanda eğitim veren bir mesleki eğitim merkezi de inşa etti. ayrıca profesyonel destek, burslar ve avantajlar. Bugün, Pilsen'deki Merkezi Makine Mühendisliği Enstitüsü'nde 14 yaşında bir öğrenci olarak görev yapacağı ilk pilot yıl olacak.