Bao Tong, 90, Öldü; Tiananmen’den Sonra Üst Düzey Çinli Yetkili Hapsedildi

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
1989’da kitlesel katliamla sonuçlanan Tiananmen Meydanı’ndaki demokrasi yanlısı protestolar nedeniyle hapsedilen en üst düzey Çinli yetkili olan ve daha sonra Komünist Parti’nin sert bir dış eleştirmeni haline gelen Bao Tong, 9 Kasım’da Pekin’de öldü. . 90 yaşındaydı.

Oğlu Bao Pu, sebebinin akut lösemi olduğunu söyledi.

Bay Bao, on yıl boyunca, Tiananmen baskısından kısa bir süre önce görevden alınan liberalleştirici parti lideri Zhao Ziyang’ın baş yardımcısıydı. Hapisten çıktıktan sonra Bay Bao, Çin’in otokratik dönüşünü kınamak için makaleler, röportajlar ve Twitter kullandı.

1980’lerin ortalarında, Bay Zhao’nun partinin gücünü dizginlemek ve memurlar üzerindeki kamu denetimini genişletmek için siyasi ıslahat önerilerini tasarlamanın merkezinde yer aldı. Daha sonraki yıllarında, partinin demokratik değişimlerin yolunu yeniden açacağına dair yakın vadede çok az umut gördü, ancak yine de Çin’in sonunda bu yolu seçeceği konusunda iyimserliğini korudu. Ve Bay Bao, bu değişikliğin, askerlerin Pekin’de ve Çin’in diğer şehirlerinde protestocuları vurduğu Haziran 1989 travmalarıyla yüzleşmeyi gerektireceğini söyledi.

Bay Bao bu yıl Radio Free Asia için yazdığı bir makalede, “1989’daki ‘4 Haziran’ öğrenci demokrasi hareketi, hayatımda deneyimlediğim Çin halkının gururuna en layık olan büyük olaydı” diye yazmıştı. Ancak dökülen kan, “devlet gücünün hiçbir kısıtlamanın olmadığı ve yurttaşlık haklarının güvencelerini yitirdiği yeni bir çağ açtı” diye ekledi.

3 Haziran gecesi askerler Tiananmen Meydanı’na doğru ateş etmeye başladıklarında, o zaten gizli gözaltında tutulmuştu. Bay Zhao’nun protestoları güç kullanarak bastırma planlarını engelleme çabalarına karışmıştı ve katı yetkililer onu tutuklamıştı. Bay Bao’yu sıkıyönetim planlarını sızdırmakla suçladı, bu iddiayı şiddetle reddetti. Bay Bao daha sonra baskıların arkasındaki itici gücün, Bay Zhao’yu ve onun liberalleştirici politikalarını raydan çıkarmaya yönelik bir “darbe” olduğunu savundu.

Çin kuvvetleri, Haziran 1989’da protestocularla yüzleşmek için Tiananmen Meydanı’nda toplandı. Kredi… Jacques Langevin/Getty Images

Bay Bao, Komünist Partinin Çin’e geniş demokratik özgürlükler getirebileceği umuduyla ateşlenen idealist öğrenciler olarak Mao Zedong’un devrimine katılan bir grup yetkiliden hayatta kalan birkaç kişiden biriydi.

Bay Bao, Xi Jinping’in otoriter bir dirilişi sağlamlaştıran yeni bir dönemi garantilemesinden iki buçuk hafta sonra öldü.

Kızı Bao Jian’a göre Bay Bao, ölümünden dört gün önce 90. yaş gününü kutlarken “Hepimiz için önemli olan, uğruna çabaladığımız gelecek” dedi. Bugün yapabileceğimiz, yapmamız gereken ve yapmamız gereken şeyi yapmalıyız ve bunu iyi yapmalıyız.”

Bay Bao’nun eşi Jiang Zongcao, 21 Ağustos’ta 90 yaşında öldü. Resmi medya ölümlerden bahsetmese ve sosyal medya siteleri haberleri bastırmaya çalışsa da, Çin’deki arkadaşları ve destekçileri ölümleri için geniş çapta yas tuttu.

Bao Tong, 5 Kasım 1932’de Çin’in doğusundaki Zhejiang Eyaleti, Haining’de altı çocuğun üçüncüsü olarak dünyaya geldi. Bir emaye ürünleri fabrikasında yönetici olan babası Bao Peiren ve ev hanımı olan annesi Wu Heng, çocuklarını öğrenmeye daldırdılar.

Aile, 1938’de Japon işgalinden kaçtı ve o zamanlar Şanghay’ın Fransız kontrolündeki bölümüne yerleşti. Bay Bao, etkili bir liberal dergi olan “The Observer”ı ve “insanların diğer insanlara da insan gibi davranması gerektiğini anlamamı sağlayan” eski Çinli bilge Mencius’u okuduğunu hatırladı.

Japonya’nın yenilgisinden sonra, Çin’in iktidardaki Milliyetçi Partisi, Bay Bao’nun Milliyetçilerin yolsuzluğuna ve despotizmine karşı idealist bir alternatif olarak gördüğü Komünist Parti ile ülkenin kontrolü için rekabet etti. Mao’nun Halk Cumhuriyeti’ni ilan etmesinden aylar önce, Nisan 1949’da Komünistlere katıldı.

Bay Bao, özel dolaşımda olan anılarında, “Demokrasi çabam nedeniyle Komünist Partiye katılmaktan çok mutlu oldum” dedi. “O zamanlar, demokrasi arayışı ile Komünist Partinin üstünlüğü arasında bir çelişki olduğuna dair en ufak bir anlayışa sahip değildim.”

Parti teşkilatında yükseldi. 1955’te, İspanyolca uzmanı olan ve daha sonra Gabriel García Márquez’in “Yüzyıllık Yalnızlık” kitabının ortak tercümesini yapan bir memur olan Jiang Zongcao ile evlendi.

Bay Bao sadık bir Komünistti, ancak eğitimli geçmişi ve yasaklanmış liberal geleneklerle bağları onun için sorun yarattı. Mao’nun çalkantılı Kültür Devrimi sırasında, Bay Bao, altı yıldan fazla bir süre kırsal kesimdeki bir okulda beyin yıkama yaparak geçirdi.

Mao öldükten sonra Bay Bao, enerjilerini Çin’in modernleşmesine harcayan bir yetkililer dalgasına katıldı.

2011’de Bay Bao, Tiananmen Meydanı baskısından kısa bir süre önce devrilen liberal lider olan eski patronu Zhao Ziyang’ın fotoğrafına uzanıyordu. Kredi… Getty Images aracılığıyla Goh Chai Hin/AFP

1980 yılında, yenilik konusunda üne sahip bir eyalet lideri olan Zhao Ziyang, Pekin’de merkezi liderliğe terfi ettiğinde, Devlet Bilim ve Teknoloji Komisyonunda çalışıyordu. Bay Bao, sekreteri oldu, ona politika kararları konusunda tavsiyelerde bulundu ve Deng Xiaoping’in piyasa dostu, Mao sonrası döneminin siyasi akımlarında gezinmesine yardım etti.

Daha önce Bay Zhao, Bay Bao’ya üstü kapalı bir uyarıda bulundu: “Bazı insanlar beni ekonomik ıslahatta aydın ve siyasi ıslahatta muhafazakar olarak yargılıyor ve bu oldukça yerinde.” Bay Bao, açıklamayı büyük siyasi değişiklikler için zorlamamaya yönelik bir uyarı olarak aldı.

1980’de Çin’in başbakanı olarak hükümeti yönetmekten sorumlu olan Bay Zhao, “piyasa ekonomisi”nden bahsetmenin pek çok kişi için sapkın olduğu bir zamanda, çiftçiler ve fabrikalar üzerindeki devlet kontrolünü gevşetmeye, yabancı yatırımcıları teşvik etmeye ve özel ticareti beslemeye odaklandı. yetkililer. Deng daha sonra Çin’in ekonomik kazanımlarını yolsuzluk ve verimsizlikten korumak için “siyasi sistem reformunun” gerekli olduğuna karar verdi.

Bay Bao, Zhao’nun siyasi reform planını yaratmanın ayrılmaz bir parçası olan bir araştırma ofisini denetledi. Her iki adam da, önerileri çok ileri giderse Deng’in desteğini geri çekebileceğini biliyordu.

Stanford Üniversitesi’nde Bay Bao’nun ofisine yardımcı olması için işe alınan bir profesör olan Wu Guoguang, “Birlikte çalıştık, birlikte yemek yedik – ilk yıl hafta sonumuz bile yoktu” dedi. Çalışma, personelin diş sorunları, uykusuzluk ve bitkinlik çekmesine neden oldu. “Bao Tong hastalığı” adını verdiler.

Profesör Wu, hem Bay Bao hem de Bay Zhao’nun idealist olduğunu söyledi, ancak “Kültür Devrimi’ni – Mao’nun yıllarını – deneyimleyen ve pek çok tasfiye ve siyasi kampanyadan sağ kurtulan kıdemli politikacılar olarak, aynı zamanda son derece pratik olduklarını düşünüyorum.”

1987’de Deng, partinin liberal fikirli genel sekreteri Hu Yaobang’ı aniden görevden aldı. Bay Zhao, parti lideri olarak Bay Hu’nun yerini aldıktan sonra, o ve Bay Bao, ölçülü siyasi değişim önerilerini Deng onayladığında – ve bir parti kongresi onayladığında – büyük bir zafer kazandı. Oğlu, Bay Bao’nun, Çin’de umutları liberalleştirmek için yüksek bir su işareti olan o kongrenin ana raporunun taslağının hazırlanmasına yardım etmedeki rolünün, onun en gurur verici anlarından biri olduğunu söyledi.

Ekim 1987’de Pekin’deki Büyük Halk Salonunda bir Komünist Parti Kongresi. Kredi… Getty Images aracılığıyla Xinhua/AFP

Yine de, enflasyon ve yolsuzluk halkın öfkesini besliyor ve entelektüeller ile öğrencilerin daha cesur siyasi değişiklikler yapma çağrılarını kışkırtıyordu.

Bay Bao, anılarında, “O zamanki koşullar altında, büyük çaplı bir sosyal olayın patlak vermesinin mümkün olduğunu düşündüm,” diye yazmıştı. Ekibine, anahtarın partinin eski, acımasız yöntemlerine başvurmaktan çok kaçınmak ve bunun yerine anlaşmazlığı müzakere yoluyla çözmek olduğunu söyledi.

Bay Bao’nun korkuları ertesi yıl, devrilen parti lideri Bay Hu’nun ani ölümü, demokratik değişiklikler talep eden öğrenci protestolarını ateşlediğinde gerçek oldu. Katı yetkililer sert bir tepkiden yanaydı.

17 Mayıs 1989 gecesi, Bay Zhao, Bay Bao’yu ofisine çağırdı ve Bay Zhao’nun istifa mektubunu hazırlamasını söyledi.

On bir gün sonra, Bay Bao, polis plakalı bir arabanın onu üst düzey güvenlikli Qincheng Hapishanesine götürmek için beklediği parti genel merkezine çağrıldı. O, sıkıyönetimin yaklaşmakta olduğu haberini sızdırmakla suçlanmış, bu suçlamayı şiddetle reddetmişti.

Bay Bao, anılarında, “Bundan böyle, 8901 olarak anılacaksınız,” dedi baş koruması. “Bir su damlası gibi buharlaşıp ailemden, arkadaşlarımdan, resmi çevrelerden kayboldum.”

Bay Zhao’ya düşman olmayı reddetti. Gizlice yapılan duruşmasında, savcılar, Bay Bao’yu, Bay Zhao’nun istifasını yaymakla suçlayarak suçlamaları gözden geçirdiler; bu, onun da mücadele ettiği bir iddiaydı.

Bay Zhao’ya “Ben bir sır tutabilirim,” dediğini hatırladı.

1992’de partiden ihraç edildi ve yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1989’daki karışıklıklarla ilgili olarak hüküm giymiş en üst düzey yetkiliydi. (Bay Zhao gibi diğer devrik yetkililer gözaltına alındı, ancak hiçbir zaman mahkum edilmedi.)

1997 yılında gayri resmi gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakılan Bay Bao, kıdemli bir parti yardımcısı olarak kendisinden istenen suskunluğu bir kenara bırakarak konuşmaya başladı.

Partinin 1989 protestolarına yönelik kınamasını geri çekmesini talep eden röportajlar verdi ve mektuplar yayınladı ve Çin’i siyasi liberalleşmeyi yeniden başlatmaya çağırdı. Pekin’deki toplantılara geldiğinde, gelişini bir heyecan hışırtısı karşıladı. Sık sık sivil güvenlik polisleri tarafından takip edildi.

Bay Bao, 2014 yılında. Hapishaneden sonra, kendisini “Çin vatandaşı” olarak tanımladığı Twitter’ı kullanmak için Çin’in sansür duvarını atladı. Kredi… Ng Han Guan/İlişkili Basın

“Geçmişte komünizme inanıyordum; 2012’de yabancı bir muhabire güvenlik görevlilerinin baktığı sırada, artık inanmaya değer olduğunu düşünmüyorum” dedi. “Şimdi sadece Marx’ın bazı kaç fikirleri olduğunu düşünüyorum. Fakirlerin yardıma değer olduğunu söyledi.”

Bay Bao’nun Çinli liderlerle ilgili hayal kırıklığı, Bay Xi’nin 2012’de iktidara gelmesi ve Çin’in birçok kazanımını tersine çevirmesinden sonra yoğunlaştı.

Oğlu, Bay Bao’nun klasik Çince metinlerden Anne Rice’ın “The Vampire Chronicles”ına kadar çok kitap okuduğunu söyledi. Kendisini “Çin vatandaşı” olarak tanımladığı Twitter’ı kullanmak için Çin’in sansür duvarını da aştı. Mihail Gorbaçov’un bu yılki ölümünden sonra tweet attı: “Bao Tong saygıyla eğiliyor.”

1980’lerde Bay Bao’nun yardımcılarından biri olan Wu Wei, onun hakkında şunları söyledi: “Onun hâlâ eski tarz bir Çinli entelektüelin ruhunu taşıdığını hissettim. Her zaman olduğu gibi, hemen hemen aynı kişi olarak kaldı.”

Oğlu ve kızı, hayatta kalan tek yakınları.

Bay Bao’nun 1989’dan sonra Bay Zhao ile görüşmesine asla izin verilmedi. Ancak 2019’da yetkililer, Bay Zhao ve Bay Zhao’nun karısının mezarını ziyaret etmesine izin verdi.

O sırada Bay Bao, “Sonunda özgürler ve barış içindeler,” diye yazmıştı. Tüm Çin halkının bu dünyada özgür ve barışa sahip olmasını diliyorum” dedi.

Joy Dong tarafından ek raporlama