Bağımsız okul nasıl kurtarılır

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Notların bitiminden kısa bir süre önce: bir öğretmen alıştırma kitaplarını düzeltir.imago görüntüleri

Eğitimden Sorumlu Senatör, gelecek öğretim yılında yaklaşık 1000 öğretmenin kayıp olacağını açıkladığında, aynı solukta ders programının azaltılmaması gerektiğini söyledi. Böylece, Almanca, matematik veya tarih gibi konularda önceden kararlaştırılan zorunlu ders sayısı uygulanmaya devam eder ve okullar yalnızca profil dersleri mi yoksa destek dersleri mi kesileceğini değerlendirebilir. Ama şimdi bu konuda hareket var.

Bu duyuru iyi, kapsayıcı ve modern bir okulun nelerden oluştuğu konusunda hararetli bir tartışmayı ateşledi. Berlin CDU ve dilbilgisi okullarının temsilcileri hiçbir koşulda takvime dokunmak istemezken, üç iktidar partisinin kampı sık sık Berlin’in diğer federal eyaletlere kıyasla çok geniş bir programa sahip olduğunu savundu – sert bir korse öğrenciler daha özgür hareket etmekten ve güncel öğrenme için daha fazla alana sahip olmaktan kurtulur.

Berlin solunun içinde yer alan eski öğretmen Philipp Dehne, Berliner Zeitung’da şunları yazdı: “Eğitim senatörünün konumu yankılanıyor: Çok şey çok yardımcı oluyor. Ancak, farklı konularda 45 dakikalık daha fazla eğitim seansı düzenlediğimiz için öğrencilerin daha fazla öğrendiği doğru mu?

SPD’nin eğitim politikası çalışma grubu, geçen hafta profil ve destek saatlerinin basit bir şekilde azaltılması konusunda uyarıda bulundu. Eğitim siyasetçisi Maja Lasiç’in gözünde bunu yapmak, SPD’nin son iki meclisten elde ettiği bazı başarıları yok etmek anlamına geliyor.

Bir yandan sorunlu okulları daha fazla kaynakla donatmak ve dil desteği, kaynaştırma, çift ders ekleme (iki öğretmen aynı anda aynı sınıfla ilgileniyor) için daha fazla fırsat yaratmak için sistematik bir başlangıç yapıldı. Öte yandan, okullar kendi profillerini oluşturmaya, onları öğrenciler ve ebeveynleri için çekici kılan belirli güçleri geliştirmeye teşvik edildi. Profil ve destek saatleri de buna yönelikti.

Profil saatleri ile bir okulu özel yapan şeyleri kısaltırsınız.

Eğitim araştırmasında, profilin bu keskinleştirilmesi, tabiri caizse, başarılı okul gelişiminin temelleridir. Berliner Zeitung’a konuşan Maja Lasiç, “Ve şimdi haftada iki profil saati sunan bir okula bu iki saati kısaltabileceğinizi söylemek şu anlama gelir: tüm profilinizi hemen kesebilirsiniz.”

Temsilciler Meclisi’ndeki SPD parlamento grubunun eğitim politikası sözcüsü Marcel Hopp, “Bu olmamalı, aslında bağımsız okul için daha fazla hareket alanı yaratmak istiyoruz, daha az değil” dedi. Şimdi öneri: Zaman çizelgesinde nazik kesintiler yapmak ve profil geliştirme alanında öğretmenler için serbest bırakılan kapasiteleri kullanmak istiyorsunuz.

Ek olarak, diğer federal eyaletlerdeki okulların zaten iyi deneyimler edindiği “haftalık saat kotaları” denen şeyi tanıtmak istiyoruz. O zaman ülke artık her okulun yedinci sınıfta tam olarak dört saat bilim dersi vermesini değil, en az üç ve en fazla beş saat bilim dersi vermesini şart koşacak.

Sistemik bir çözüm olarak “haftalık saat koşulu”

Bu koridor, okul yönetimine personel sıkıntısı zamanlarında belirli bir esneklik sağlar. Örneğin, şu anda çok sayıda biyoloji öğretmeni ancak az sayıda fizik öğretmeni varsa, fizik kadar çok saat biyoloji öğretmek zorunda bırakılmamalıdırlar. Çünkü o zaman fizik, aksi takdirde sürdürülebilirlik konusunda disiplinler arası bir proje yürütebilecek öğretmenler tarafından farklı bir konuda öğretilmek zorunda kalacaktı.

Lasiç ve Hopp’un önerisi hafta sonu SPD’nin parti konferansında onaylandı ve hazır bulunan eğitim yönetimi temsilcileri açık fikirliydi.

Bir eğitim idaresi sözcüsü, kamuoyu tartışmasında – senatörün konumu ile onu eleştirenlerin sesleri arasında – bir tür “yapay karşıtlık” yaratıldığından şikayet etti. Okullar her zaman zaman çizelgesini bireysel olarak azaltma fırsatına sahip olmuştur.

Marcel Hopp, “Teklifimizin yeni yanı, 827 okul yönetiminin okul denetleme kuruluyla bireysel düzenlemeler yapmasına gerek kalmadan, tüm Berlin okulları için geçerli olan sistemik bir çözüm öneriyor olmamızdır” dedi.

Yeşiller, eksiklik konularını derecelendirilmemiş öğrenme projeleriyle değiştirmek istiyor

Yeşiller ayrıca geçen hafta yeni bir strateji belgesi dağıttı. Devlet Veliler Komitesi gibi, öğretmenler, öğrenciler, okul yönetimi, okul denetleme yetkilileri, sendikalar, bilim ve eğitim yönetimi temsilcileri ile öğretmen eksikliğinin nasıl giderileceğini tartışmak için Temmuz ayında bir yuvarlak masa toplantısı yapılması çağrısında bulunuyorlar. kısa vadede ve kaliteyi koruyarak.

Eski öğretmen Philipp Dehne:

Eski öğretmen Philipp Dehne: “Öğrencilere eğitim modülleri atmayın!”

Temsilciler Meclisi’ndeki Yeşiller’in eğitim politikası sözcüsü Louis Krüger şunları söyledi: “Daha önemli ve daha az önemli konulardan oluşan bir hiyerarşi oluşturmak istemiyoruz – ancak bireysel eksiklik konularını derecelendirilmemiş öğrenme projeleriyle değiştirmeyi pekala hayal edebiliriz. örneğin spor kulüpleri, müzik okulları veya müze eğitimcileri ile çalışın.”

Bireysel öğrenciler ve okul yönetimleri bu öneriye coşkuyla tepki göstermiş, ancak eğitim yönetiminin tepkisi şimdiye kadar oldukça temkinli olmuştu. Bir sözcü, özellikle Corona döneminde “beden eğitiminde de eğitim profesyonelliğine dikkat edilmesinin” şart olduğunu söyledi.