Arka Dünya’nın Kamera Arkası Gücü Virginia Dwan, 90 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Los Angeles ve New York’taki galerileri ve kişisel finansal desteği aracılığıyla 1960’ların ve sonrasındaki sanatsal yenilik patlamasını körüklemeye yardımcı olan ve daha sonra Ulusal Arka Galeri’nin ve diğer kurumların koleksiyonlarını ABD’den gelen kapsamlı bağışlarla zenginleştiren Virginia Dwan. kişisel koleksiyonu, 5 Eylül’de Santa Fe, NM’deki evinde öldü. 90 yaşındaydı.

Kızı Candace Dwan, sebebinin kanser olduğunu söyledi.

Bayan Dwan, 3M olan Minnesota Madencilik ve İmalat Şirketi’nin kurucusu John Dwan’ın torunuydu ve bu aile servetinin mirasçılarından biriydi. 20’li yaşlarından başlayarak, kaynaklarını Robert Rauschenberg, Charles Ross, Carl Andre, Sol LeWitt, Michael Heizer ve savaş sonrası yıllarda bazen kelimenin tam anlamıyla çığır açan birçok kişiyi sergilemek ve desteklemek için kullandı.

Bayan Dwan, 2016 yılında Manhattan’daki dairesinde bir Sol LeWitt tablosunun önünde, galeri sahibi ve sanatçı avukatı olarak çalıştığı yıl National Gallery veya Arka’da bir sergiye konu oldu. Kredi… Alex Wroblewski/The New York Times

İlk galerisini 1959’da Los Angeles’ın Westwood bölümünde açtı, Fransa’dan Nouveau Réalisme örneklerini sergiledi ve 1962’de Bay Rauschenberg’e ilk Los Angeles teşhirini yaptığı yenilikçi “kombine” çalışmalarını, resim ve üçünü birleştiren melezleri gösterdiğinde verdi. -boyutlu nesneler.

1965’te Manhattan’da ikinci bir galeri açtı.

2014’te Columbia Sözlü Tarih Araştırmaları Merkezi için bir kayıtta “New York’ta gerçekten aradığımı buldum” dedi.

Bu galeriyi, özenli montajlarıyla tanınmaya başlayan Edward Kienholz’un bir sergisiyle açtı, ancak çok geçmeden Bay LeWitt ve Bay Andre gibi Minimalistleri ve ayrıca Kavramsalcılığı savunmasıyla ün kazandı.

Ardından, 1968’de, bazıları devasa olan araziyi kullanan, arka’yı kutlayan bir sergi olan “Earthworks”ü sahneledi. Bu alana olan ilgisi, Bay Heizer’ın Nevada Çölü’ndeki “Double Negative” (1969) ve Robert Smithson’ın Utah’daki “Spiral Jetty” (1970) gibi çalışmalarını finanse etmeye kadar uzandı.

Bayan Dwan, 1969’da, çalışmalarına sponsor olduğu Land Arka’nın birkaç yaratıcısından biri olan Robert Smithson ile birlikte. Kredi… Roger Prigent, Virginia Dwan Arşivi aracılığıyla

Yarım yüzyıl boyunca Bay Ross’a, New Mexico’daki iddialı “Yıldız Ekseni” projesi de dahil olmak üzere mali destek sağladı. İlk olarak 1970’lerin başında tasarladığı ve o zamandan beri üzerinde çalıştığı devasa bir açık hava gözlemevi.

Bay Ross bir telefon görüşmesinde, “Virginia ile ilgili harika olan şey, arkada yer aldığında gerçekten de dahil olmasıydı” dedi. Sanatçılarla çalışmalarının arkasındaki fikirler hakkında konuşmayı severdi.

Onu yıllardır tanıyan Los Angeles County Arka Müzesi müdürü Michael Govan, Bayan Dwan’ın arka’da patlayıcı bir zamanın kalbinde olduğunu ve her şeyi özümsediğini söyledi.

Bir telefon görüşmesinde “İnovasyon her yerdeydi” dedi. “Bence yaptığı şeylerden biri kendini çok açık fikirli bir şekilde olayların ortasına koymaktı.”

Los Angeles galerisi 1960’ların sonunda, New York galerisi 1971’de kapandı ama Bay Ross, Minimalizmin yanı sıra kavramsal arka ve dil arka gibi türlerin de New’de yer aldığını söyledi. York uzayı.

“Her şey onun galerisinde başladı,” dedi. “Bu oldukça etkileyici bir liste.”

Bayan Dwan, bir galeri yönetmenin pratik tarafında başarılı olmadığını kabul etti ve sonunda buna boğuldu.

Michael Kimmelman 2003’te The New York Times’a “Arka ticaret kâr getiren bir iş olduğu ölçüde sefil bir şekilde başarısız oldu” diye yazmıştı. “Ama arka ticaret, en iyi haliyle, sadece bir iş değil ve onu fakir bir iş kadını yapan şey, onu efsanevi bir satıcı, avangardın görkemli kızı ya da kısaca onun bir parçası yaptı.”

Bayan Dwan, arka satışta başarılı olamadıysa da, onu almakta oldukça iyiydi ve yıllar içinde Greensboro’daki North Carolina Üniversitesi’ndeki Weatherspoon Arka Müzesi de dahil olmak üzere çok sayıda müzeye eser bağışladı.

William Anastasi’nin ses ve yerleştirme parçası olan arka’ya ilk hediyesi 1968’de oldu ve 1980’ler boyunca 20. yüzyılın önemli sanatçılarının önemli eserlerini bağışlamaya devam etti: Robert Rauschenberg, Louise Nevelson, Jim Dine, Larry Rivers, Philip Guston ve diğerleri,” diyor e-posta ile küratör ve koleksiyon ve tesislerin başkanı Elaine D. Gustafson. “Hediyelerinin kalıcı bir etkisi oldu ve müzenin UNC Greensboro topluluğu içinde ve ötesinde öğretme ve öğrenmeyi desteklemesini sağladı.”

Bu hediyelerin birçoğu küçük bir tantanayla yapıldı, ancak bir tanesi arka dünya çapında manşetlere çıktı: 2013’te Washington’daki Ulusal Arka Galeri’ye 250 eser sözü verdi.

2016 yılında Ulusal Galeri, onun onuruna, Bay Govan’ın müzesini de ziyaret eden “Los Angeles’tan New York’a: Dwan Galerisi, 1959-1971” adlı bir sergi düzenledi. Govan Bey, sanatçıları ve onların fikirlerini dinlemeye olan hevesinin bu sergiye layık arka ve trendleri tespit etme yeteneğinin bir kanıtı olduğunu söyledi.

“Gözleri kadar kulağı da vardı” dedi.

Virginia Ann Dwan, 18 Ekim 1931’de Minneapolis’te Charles ve Laura (İsrail) Dwan’ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Büyürken, Columbia Üniversitesi’nin sözlü tarih kaydında “Annemin zevki çok iyiydi” demişti, “ama resimlere kadar uzanmadı” diyen arka ile pek ilgilenmedi ama gençken Minneapolis’teki Walker Arka Center’ı ziyaret etti. Orada Joseph Stella ve John Marin’in eserlerinden etkilendi.

Kısa bir süre UCLA’da arka okudu ama ilk kocası Paul Henry Fischer’dan Candace Dwan adında bir çocukları olunca ayrıldı. Evlilik, Vadim Kondratief’in ikinci evliliği gibi kısa süre sonra boşanmayla sona erdi, ancak Bay Kondratief’in onu sık sık dile getirdiği bir galeri açma arzusunu yerine getirmeye teşvik etmesinden önce değil.

Bayan Dwan’ın bazen ona önem verdiği bir galerisi olan ünlü bir satıcı olan Frank Perls daha az cesaret vericiydi. Bir gün onunla kendi umutlarından bahsetti.

Sözlü tarihte “’Şey, ben de bir galerim olsun istiyorum’ dedim” diye hatırlıyor. “’Gerçekten bir galeri istiyorum.’ Ve ‘Ah, ne kadar para kaybetmek istersiniz?’ dedi.”

“Ve elbette,” diye ekledi, “sonuç böyle oldu – kâr elde etmek şöyle dursun, başa baş bile oldukça zordu, çünkü inandığım ve sevdiğim arkayı gösteriyordum ve bu zorunlu değildi. satılabilir.”

Bayan Dwan’ın galerileri finansal bir başarı değilse, sanatsal faaliyetlerin merkez üssü, sanatçıların buluştuğu ve fikirlerin çapraz tozlaşmasının gerçekleştiği yerlerdi. Candace Dwan, gençliğinde okuldan sonra sık sık New York galerisine uğradığını söyledi.

“Oraya giderdim ve kanepede sıralanmış tüm sanatçıları konuşurken bulurdum” dedi. “Neredeyse oraya gittiği bir kuaför gibi.”

Bay Ross, Bayan Dwan’ın grubunda o kadar çok sanatçı olduğunu söyledi ki, 1967’de Bay LeWitt onu görmeye gitmesini önerdiğinde, neredeyse geri çevrildi.

“Artık bakamıyorum bile dedi; Kafam dolu,” diye hatırlıyor o sırada prizmalarda çalışan Bay Ross. “Ben de ‘Eh, büyük prizmalar yapıyorum’ dedim. ‘Yarın gelebilir miyim?’ dedi.

Ms. Dwan 2003 yılında Beacon, NY’deki Dia: Beacon Museum’da Fred Sandback’in “Untitled (Cilt Vertical Constructions’dan)” adlı eserinin yanındadır. Kredi… New York Times için Chris Ramirez

Bu doyumsuz merak, Land Arka’ya olan ilgisini körüklemek de dahil olmak üzere on yıllar boyunca onu yönlendirmeye devam etti. 1985’te Bay Heizer’ın iki uzun, derin hendekten oluşan kara heykeli “Double Negative”i Los Angeles’taki Museum of Contemporary Arka’ya bağışlayarak sanat dünyasının haberlerine yer verdi. Bu çalışmanın cazibesini 1985’te The Times ile yaptığı röportajda açıkladı.

“Arka’nın sadece bir müzeyi süsleyecek taşınabilir bir şey olmadığını ima ediyor” dedi. “’Çifte Olumsuz’ dünyaya dikkat çeken bir şey. Hem malzeme hem de gezegen olarak dikkatimizi Batı’ya ve dünyaya çekiyor.”

Kızına ek olarak, Bayan Dwan, iki torun ve iki büyük torun tarafından hayatta kaldı.