Alman eğitim sistemi iki hayati soruyla karşı karşıya

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ev
Eğitim
Eğitim raporu: Alman eğitim sistemi iki hayati soruyla karşı karşıya

Milli Eğitim Raporu’nda öğretmen açığı ve göçmen çocukların topluma kazandırılamaması çağımızın sorunları olarak belirtilmektedir. Bu taraftan iyi!

Eva Corino

Önemli olan şudur: Göçmen kökenli çocuklar dil desteğinden mümkün olduğunca erken yararlanabilmelidir.

Önemli olan şudur: Göçmen kökenli çocuklar dil desteğinden mümkün olduğunca erken yararlanabilmelidir.imago

Alman eğitim sistemi için dokuzuncu ulusal eğitim raporunun sunumundan sonra fazlasıyla netleşen iki hayati soru var. İlk soru şudur: Göçmen kökenli çocukların bu sistemden daha fazla yararlanmasını nasıl sağlayabiliriz? İkincisi: Kreşlerde ve okullarda vasıflı işçi kıtlığı karşısında siyaset neden bu kadar hayal gücünden yoksun hareket ediyor?

İşte Profesör Kai Maaz’ın bilim ekibinin eğitim raporu için derlediği birkaç provokatif rakam: Bugün altı yaşın altındaki çocukların yüzde 40’ı göçmen geçmişine sahip. Bu, gelecekte kreş ve ilkokul sınıflarının büyük ve giderek artan oranda evde Almanca konuşmayan çocuklardan oluşacağı anlamına gelir.

Aynı zamanda, göçmen kökenli çocukların eğitim sistemimizde başarılı olamama ve göç geçmişi olmayan çocuklara göre yalnızca daha düşük nitelikler elde etme riskini taşıdıkları da açıktır. Özellikle ebeveynleri fakir, işsiz ve düşük vasıflı olduğunda. Göçmen çocukların eğitim isteklerinin çoğu zaman yüksek olduğu, ancak bunları uygulamaya koymada nadiren başarılı oldukları da kanıtlanmıştır.

Erken destek ve hepsinden önemlisi, Almanca’nın erken ve kapsamlı bir şekilde öğrenilmesi, daha sonraki eğitim başarısı için önemli ön koşullardır. Bu nedenle, yüksek vasıflı ebeveynlerin çocuklarının yüzde 38’i üç yaşından önce bir kreşe gittiğinde, ancak düşük vasıflı ebeveynlerin çocuklarının yalnızca yüzde 18’i, politikacıların iki kez düşünmesi gerekiyor.

Son on yılda gündüz bakımevlerindeki personel sayısında büyük bir artış, yani yüzde 75’lik bir artış oldu. Bununla birlikte, kreşteki çocukların sayısı neredeyse orantılı bir şekilde büyümüştür, bu nedenle niceliksel genişleme ilerlemiştir, ancak niteliksel genişleme uzun zaman almaktadır. Aynı durum, eğitim adaletsizliğini azaltmak söz konusu olduğunda pek çok siyasi umudun bağlandığı ilkokulda tüm gün eğitimin genişletilmesi için de geçerlidir. Ancak kalitede önemli bir artış olmadan bu umutlar boşa çıkacaktır.

Şaşırtıcı: Öğretmenler hakkında neredeyse hiç veri olmaması

Kaliteyi artırmak için yeterli sayıda pedagojik uzmanın olması şarttır. Ancak tahminler ürkütücü: 2025 yılına kadar kreşlerde 72.500 vasıflı işçi, 2030 yılına kadar tam zamanlı 65.600 vasıflı işçi ve genel okullarda 17.300 vasıflı işçi açığı olacak.

Şu anda öğrencilerin eğitim biyografileri ve yeterlilikleri hakkında çok fazla veri olması, ancak öğretmenlerinkiler hakkında çok az veri olması ilginçtir. Kai Maaz’ın zarif bir şekilde ifade ettiği gibi, harika bir “veri gereksinimi” vardır.

Neden bu kadar çok öğretmen adayı üniversiteyi bırakıyor? Neden bu kadar çok öğretmen mesleğini bırakıyor? Ve neden alanın dışından insanlar başlangıçta onu zorladı? Ayrıca, bu kez “işe alma” konusuna odaklanan milli eğitim raporunda, kariyer değiştirenleri yetiştirmek için son zamanlarda oluşturulan kurumların değerlerini kanıtlayıp kanıtlamadıkları sorusuna ilişkin henüz bir veri yok.

KMK ve federal eyaletler neden denetimde başarısız oldu?

Eğitimci Maaz, nahoş gerçekleri o kadar dikkat çekmeden formüle etme sanatında ustadır ki, siyaset ve yönetimdeki müşterileri üzerlerine basıldığını hissetmezler. Örneğin şöyle cümleler kuruyor: “Bilim son yıllarda siyasi kontrol için çok fazla bilgi biriktirdi, şimdi muhtemelen siyasi kontrol hakkında daha fazla bilgi biriktirmek zorundalar.”

Çok doğru. Çünkü özellikle öğretmen açığıyla ilgili olarak, Eğitim Bakanları Konferansı ve federal eyaletlerin kontrolünde çok şey ters gitti. Bugüne kadar ortak bir tahmin ve ortak bir kapasite planlaması yoktur. Çoğu ülke kendi ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar öğretmen yetiştirememektedir. Son 20 yılda Almanya, talebin yüzde 40’a kadar altında antrenman yaptı. Eski Berlin Devlet Bakanı Mark Rackles yaptığı bir çalışmada bu dengeyi çiziyor.

Neden öğretmen eksiğimiz var, Bay Rackles?

Neden öğretmen eksiğimiz var, Bay Rackles?

Önerilen çözüm şudur: Federal eyaletler, sonunda eyalet antlaşması ile öğretim kadrosunun en az yüzde dört ila beşini eğitmeyi taahhüt etmelidir. Şu anda Berlin’de toplanan tüm eğitim bakanları yeni eğitim raporunu ve Rackles’ın çalışmasını okumalı.