Zaman mı, para mı yoksa hiçbir şey mi?

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ev
Eğitim
Berlinli öğretmenlere ödeme yapmak: zaman mı para mı yoksa hiç mi?

Devlet memuru olmayan öğretmenlerin dezavantajlı durumlarının tazminine ilişkin tartışma: hüsrana uğramış bir nesil mi doğuyor?

Eva Corino

Sınıfta bir öğretmen: çalışan seçeneği artık çekici değil.

Sınıfta bir öğretmen: çalışan seçeneği artık çekici değil.imago/Cavan Görselleri

Berlin–Önümüzdeki iki hafta içinde, Belediye Başkanı Franziska Giffey, Maliye Senatörü Daniel Wesener ve Eğitim Senatörü Astrid-Sabine Busse’nin şu anda müzakere ettikleri şey duyurulacak: devlet memurları için yaş sınırını geçici olarak yükseltmenin gerçekten mümkün olup olmayacağı. 52 yıl

Finans senatörü için bu artış, önemli bir ek mali harcama anlamına geliyor. Ancak şimdiye kadar Giffey ve Busse, olabildiğince çok Berlinli öğretmenin memur olmasının önünü açmak için zam sözü vermişlerdi. Ancak 2019’daki SPD parti konferansında Raed Saleh, memur olmak istemeyen veya olamayan herkesin iki veya üç saatlik yardım alacağına da söz verdi. Ve bu argümanla milletvekillerini Berlinli öğretmenlerin memur olmasına ikna etmişti.

Aldatılan kariyer değiştirici:

Aldatılan kariyer değiştirici: “Bütün bu stresin sonunda beni çağıran şey ne!”

Ama şimdi bu ciddi zaman rahatlamasıyla bunun o kadar kolay olmadığı ortaya çıktı. Çünkü mevcut dramatik öğretmen açığında daha fazla saatin kaybedilmesine yol açacaktır. Ve çünkü ülkeler tarife topluluğu (TDL), daha fazla uzatmadan bir zaman indirimi konusunda anlaşmak istemiyor. Dolayısıyla toplu sözleşme ile istihdam edilen öğretmenlere maddi tazminat ödenmesinin yolu aranıyor.

Yeşiller’in eğitim politikası sözcüsü Louis Krüger, “Bunun Sakson modeline ineceğini varsayıyoruz” dedi. “Bu, toplu sözleşmeler kapsamında istihdam edilen öğretmenlerin ek 200 veya 280 avro alacağı anlamına gelir.” Ancak, kamu hizmetiyle ilgili büyük mali avantajlar göz önüne alındığında, bu meblağ önemli bir tazminat olarak algılanmıyor.

Berlin'de 18 yıl sonra öğretmenler yeniden memur olarak istihdam ediliyor

Berlin’de 18 yıl sonra öğretmenler yeniden memur olarak istihdam ediliyor

Ve hepsinden önemlisi, bu, şimdiye kadar Berlin’de toplu pazarlığı cazip hale getirmek için ödenenlerin yalnızca bir kısmı. 13 yıl boyunca, yeni işe alınan tüm öğretmenler hemen A13 kategorisine, deneyim seviyesi beşe yerleştirildi. Birinci seviye ile beşinci seviye arasındaki fark ayda yaklaşık 1600 Euro’dur. Ama bu özel düzenleme yıl sonunda mutlaka sona erecek.

Çalışan seçeneği artık çekici değil

2009’da TDL özel kuralı kabul etti çünkü Berlin memur teklif edemiyordu ve yeni öğretmenleri başka yollarla çekmek ve elinde tutmak zorundaydı. Kamu hizmeti karşılığında, bu cazibe, başladıklarında 5700 avroluk standart bir maaş bekleyen daha yaşlı kariyer değiştirenlerin büyük sıkıntısına gitti.

Louis Krüger, “Maalesef, eğitim yönetimi bunu oldukça kötü bir şekilde iletti,” dedi. “Eğitim siyasetçileri olarak bunun olacağını uzun zamandır biliyorduk. Ancak bu, etkilenenler için o kadar net değildi. Bu yüzden öğretmenlerin hayal kırıklığını anlayabiliyorum.”

Neredeyse boş mu gidiyorlar?  Resmi olmayan öğretmenlerin kaderi

Neredeyse boş mu gidiyorlar? Resmi olmayan öğretmenlerin kaderi

Mevcut düzenleme ile çalışan statüsünü bir seçenek olarak tutmak isteyenler kaybetti. Sayı sayabilen tüm öğretmenler, bir çalışan olmanın daha büyük esnekliğini takdir etseler bile, artık kadroya geçecekler. Memurlar, çalışanlar ve kolektiften sorumlu yönetim kurulu departmanı başkanı Udo Mertens, “Örneğin, bir yıl izin alma veya başka bir mesleği icra etme fırsatı … Bu olasılık, kamu hizmeti yasasının dar çerçevesi içinde mevcut değil” diyor. GEW’de pazarlık politikası.

4100 Euro’luk bir maaş hala iyi bir maaş: Berlin’deki çalışanların yaklaşık yüzde 80’inden fazlası öğretmenler hala kazanıyor. Ama tabii ki bu tartışma aynı zamanda personel odasında aynı şeyi yapan ama önemli ölçüde daha fazla kazanan diğerleriyle karşılaştırmayla ilgili.

Yeni öğretmenler için kırmızı halı nerede?  Kariyerini değiştiren üç Berlinli, hikayelerini anlatıyor

Yeni öğretmenler için kırmızı halı nerede? Kariyerini değiştiren üç Berlinli, hikayelerini anlatıyor

Kariyerini değiştiren bir kişi bunu şöyle ifade etti: “Benimle başlayan bir meslektaşımın eğitimli bir öğretmen olduğu günden beri benim en erken yedi yıl sonra aldığım maaşı alması beni sinirlendiriyor. Aynı okulda çalışıyoruz, aynı öğretmenler odasında kahve içiyoruz, ikimiz de yarı zamanlı stajyerlik yaptık ama farklı maaş alıyoruz.”