Yükselen Atlanta Rapçisi Lil Keed, 24 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Atlanta’dan tomurcuklanan, melodik bir rapçi olan ve genellikle helyum yüksekliğinde, Otomatik Ayarlı bir falsettoya uzanan hassas bir sese sahip Lil Keed, Cuma günü Los Angeles’ta öldü. 24 yaşındaydı.

Müzisyenin ölümü Cumartesi günü plak şirketi 300 Entertainment’ın bir temsilcisi tarafından bir sebep belirtmeden doğrulandı. Keed, Cumartesi gecesi Charlotte, NC’de bir müzik şenlikinde sahne alacaktı.

16 Mart 1998’de Raqhid Jevon Render olarak dünyaya gelen Keed, güneybatı Atlanta’nın Fulton County’deki East Point banliyösünde buluştuğu ana caddesi için Cleveland Bulvarı olarak bilinen mahalleden selam verdi. Orada yoksulluk, uyuşturucu ve şiddetle çevrili çalkantılı yetişmesini üç bölümlük mixtape dizisi “Trapped on Cleveland”da anlattı. Son taksiti 2020’de yayınlandı.

O sırada Complex ile yaptığı röportajda, “Hikayemin derinliklerine iniyorum ve herkesin neler yaşadığımı, nasıl geldiğimi görmesine ve onlara hayatım hakkında bir fikir vermesine izin veriyorum” dedi.

2018’de Keed, akıl hocası ve melodik rapçi Young Thug’ın vesayeti altında 300 ve Young Stoner Life Records veya YSL ile anlaştı. Bu haftanın başlarında, Young Thug ve etiketten çok sayıda rapçi de dahil olmak üzere 27 kişi, Fulton County’deki büyük bir jüri tarafından sunulan büyük bir RICO iddianamesi ile suçlandı. İddianamede YSL’nin cinayetler, soygunlar, uyuşturucu ticareti ve daha pek çok şeyden sorumlu bir suç çetesi olduğu iddia edildi.

Suçlanmayan Keed, sosyal medyada paylaştığı bir grafiğe şu yanıtı verdi: “YSL bir ailedir, YSL bir plak şirketidir, YSL bir yaşam biçimidir, YSL bir yaşam tarzıdır, YSL bir çete değildir.”

2020’de Keed, rapçiler için önde gelen bir fırlatma rampası olan XXL’in yıllık Freshman Class sayısına seçildi ve derginin kapağında Jack Harlow ve Fivio Foreign gibi isimlerle birlikte yer aldı. Bir yıl önce, bölgesel bir radyo hiti ve yayın başarısı haline gelen, şarkı söylemesi yapışkanlığı olan şehvetli bir numara olan “Nameless”, altın sertifika almıştı. İki yıl içinde yedi uzun metrajlı proje yayınlayan Keed, Lil Yachty, Gunna, Future, Lil Uzi Vert ve Roddy Ricch gibi kendi şehrinden ve ötesinden sanatçılarla geniş çapta çalıştı.

Keed’in kardeşi ve sık sık birlikte çalıştığı rapçi Lil Gotit, Cuma gecesi Instagram’da ölümüne tepki gösterdi. “Bütün ağlamalarımı yaptım” diye yazdı. “Benden ne yapmamı istediğini biliyorum ve bu, Anne Babamız Kardeşlerimiz için çok zor.” Keed ayrıca kızı Naychur ve Quana Bandz olarak bilinen kız arkadaşı tarafından hayatta kaldı. “Naychur’a ne söylemem gerekiyor? Yeni bebeğimize ne demeye gidiyorum?” o yayınladı.

Kendine güvenen ve kazanan, geniş bir gülümseme ve açık fikirli bir hevesle Keed, ilk kez fark edilmesini sağlayan genellikle acımasız Güney sokak rap hikayelerinin ötesine geçme tutkusu konusunda dürüsttü. “Ben bir megastar olmak istiyorum,” dedi XXL’e. “Süper yıldız olmak istemiyorum. Ben bir megastar olmak istiyorum.”

Rapçi, Keed’in adını şarkıda bıraktığı reklam yöneticisi ve motivasyon gurusu Gary Vaynerchuk ile olan beklenmedik dostluğu sayesinde, Bay Peanut ve Alex Rodriguez ile birlikte Planters’ın 2019 Muhteşem Bowl reklamında neredeyse yer alacaktı. Ancak, rol düştü. O yılın ilerleyen saatlerinde bir stüdyo zirvesinde Vaynerchuk, Keed’i yeni izleyicilere ulaşmak için TikTok’taki varlığını genişletmeye teşvik etti.

“Bunu yapacağım,” dedi Keed, tavsiyenin verdiği enerjiyle. “Ve ben gibi olacağım, bana o söyledi

Keed, yeni müziğinin bunu yansıtmaya başladığını söyledi. “O zamanlar tipik rapçiler gibi şeylerden bahsediyordum: ateş etmek, öldürmek,” dedi Complex’e başlangıçlarıyla ilgili, “çünkü herkesin duymak istediği buydu.”

Devam etti, “Ben sadece sokaklarda olanlardan ve etrafımdaki şeylerden bahsediyordum. Artık tüm bunlardan büyüdüğüme ve kendimi bu durumdan kurtardığıma göre, insanlara neden her gün mahalleye gittiğime ve tüm çatışmalara kadar Cleveland’da bu kadar tuzağa düştüğümü bilmelerini sağlıyorum. Kendimi ve ailemi iyileştirmek için kendimi bu durumdan uzaklaştırmak zorunda kaldım.”