Yemenli Müzik Ustası Ahmed Alshaiba, 32 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Yemen’de bir genç olarak kendi kendine perdesiz lute benzeri bir Arap enstrümanı olan ud’u öğrenen ve Amerika Birleşik Devletleri’ne göç ettikten sonra Batı ve Orta Doğu etkilerini ustaca harmanlayan pop şarkılarının cover versiyonlarıyla çevrimiçi bir takipçi kitlesi oluşturan Ahmed Alshaiba, öldü. 28 Eylül’de bir trafik kazası geçirdi. 32 yaşındaydı.

Kardeşi Ali Shibah, ölümü New York Eyaleti’nde doğruladı, ancak başka ayrıntı vermedi.

Westchester County’deki Mamaroneck, NY’deki dairesindeki bir stüdyoda çalışan Bay Alshaiba, popüler şarkıların, film temalarının ve Arap müziğinin enstrümantal versiyonlarını çalarken, bazen diğer müzisyenlerle bazen refakatsiz olarak videolarını kaydetti ve bunları YouTube’unda yayınladı. kanal. Ayrıca konga ve büyük bir davul olan daf gibi gitar ve vurmalı çalgılar da çalardı.

Onun ud çalması, Luis Fonsi’nin YouTube’da yaklaşık 7,3 milyon kez izlenen “Despacito” versiyonuna belirgin bir Ortadoğu sesi ekledi; Alan Walker’ın “Faded” (6.9 milyon); Ed Sheeran’ın yönettiği “Shape of You” (6,8 milyon); ve diğer şarkılar. Udu, Simon & Garfunkel’in “Sessizliğin Sesi”ne (yaklaşık 1,8 milyon) getirdiği yabancılaşma havasını derinleştiriyor ve Michael Jackson’ın “Smooth Criminal”ına (1,4 milyon) farklı bir enerji getiriyor.

Toplamda, YouTube videoları yaklaşık 113 milyon görüntüleme üretti.

YouTube ve sosyal medya platformlarında hayranlarıyla coşkuyla etkileşime giren karizmatik bir sanatçı olan Bay Alshaiba, aynı zamanda “Star Wars” (Darth Vader kaskı ve Yoda maskesi gibi kılıklara büründüğü) ve “The Star Wars” filmlerinden kendi müziklerini de üretti. Hobbit: Beklenmedik Bir Yolculuk.”

Ölümünden önce TikTok’ta yayınladığı son videolardan biri, HBO’nun “House of the Dragon”daki müzik versiyonunun bir parçasıydı, “Game of Thrones”un ön bölümüydü.

Yemen, Batı Afrika, Latin ve caz müziğinden etkilenen bir grup olan Yemen Blues’un kurucusu Ravid Kahalani, bir telefon röportajında “Türünün tek örneğiydi” dedi. Bay Alshaiba, “udda farklı bir zekaya ve diğer ud icracılarından daha yumuşak, özel, duygulu bir dokunuşa sahipti” diye ekledi.

Bay Alshaiba, New York’ta Joe’s Pub, Brooklyn Bowl ve Symphony Space’de ara sıra Yemen Blues’la oynadı veya açılış yaptı. Ayrıca Suudi Arabistan, Umman, Abu Dabi ve Kuveyt’te sahne aldı.

Ancak kardeşi Ali bir e-postada “birçok hayır işi yaptı; bu yüzden parasız kaldı.”

Sayın Kahalani, daha önce Sayın Alshaiba’ya neden bu kadar çok cover kaydettiğini sorduğunu söyledi.

“Bana güzel bir şey söyledi: ‘İnsanların udun sadece Arapça olmadığını, her şey olduğunu anlamalarını istiyorum.’ Ama gerçekten özel olan şey, Tanrı’nın kapılarını gerçekten açan geleneksel Yemen müziğini nasıl çaldığı.

Ahmed Alshaiba, 15 Mayıs 1990’da Yemen, Sana’da Ahmed Nasser Shibah’ta doğdu. Babası Nasır bir iş adamıydı ve annesi Fanda Zeyad bir ev hanımıydı.

Ahmed’in, kardeşi Hüseyin’in, Mısır’da kız kardeşleri Malkah’ın kendisine hediye olarak aldığı bir ud üzerine ders almasını izleyen 14 yaşına kadar hiçbir müzik tutkusu yoktu.

Ali Shibah, “Diğer kardeşim ilgisini kaybettiğinde,” dedi, “Ahmed udunu aldı ve kendi kendini yetiştirdiği yolculuğuna başladı.”

2018’de The Times of Israel ile yaptığı röportajda Alshaiba şunları söyledi: “Parmaklarım acıyana kadar saatlerce oynardım. Bir şarkı dinlerdim ve hemen ardından çalabilirdim.” Bir müzik mağazasında vakit geçirmek için okulu astı, burada “Her ud enstrümanı sevkiyatını temizlemeye ve akort etmeye yardım edeceğim ve karşılığında sahibi mağazada kalmama ve pratik yapmama izin verecek” dedi.

Bay Alshaiba, 2012 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı ve birkaç yıl boyunca erkek kardeşinin Mamaroneck’teki marketinde çalıştı ve internette cover şarkılar yayınlamaya başladı. 2017 yılında Avustralyalı şarkıcı Sia, Instagram’da 1,7 milyondan fazla görüntülenen “The Greatest” şarkısının versiyonunu yayınladı.

Alshaiba, The Times of Israel’e verdiği demeçte, “ABD’de başarılı olma konusunda şüphelerim vardı, ancak bu jest bana ihtiyacım olan doğrulamayı verdi” dedi. Cesaretlendirildi, kısa süre sonra tam zamanlı olarak müziğe devam etmek için işini bıraktı.

Bay Alshaiba ölmeden bir ay önce, yapımcılığını kendisinin yaptığı ve birkaç yıldır üzerinde çalıştığı ilk albümü “Malahide”yi çıkardı. Bütün şarkıları o yazdı.

Kız kardeşi Malkah Shibah ve erkek kardeşleri Ali ve Hüseyin Shibah’a ek olarak, Bay Alshaiba’ya annesi tarafından yaşatılmıştır; diğer iki kız kardeş, Fauziah ve Thahaba Shibah; ve diğer iki erkek kardeş, Muhammed ve Najib Shibah.

2017 yılında TED Stüdyoları’ndaki bir röportaj ve mini konserde Bay Alshaiba, ud tutkusunu tartıştı.

“Bu enstrümanı çalarken ona sarılıyorsunuz” dedi. “Demek bu güzel enstrümanın gövdesinden çıkan notaları hissediyorsunuz.”