‘Yamyam Soykırımı’ Öfkelendiren Ruggero Deodato 83 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Bazen yamyam vomitoryumu olarak adlandırılan bir türden çıkan en rezil filmi yaptığınızda, gerçek sinema şöhretine ulaştınız.

Bu ayrım, “Cannibal Holocaust” filminin biraz fazla gerçek görünen ölüm sahneleri ve müstehcenlik ve hayvanlara eziyet şikayetlerine yol açması nedeniyle kendisini kısaca cinayetle suçladığı söylenen İtalyan yönetmen Ruggero Deodato’ya ait.

1980’de İtalya’da ve daha sonra (bazen yasakları aştıktan sonra) diğer ülkelerde vizyona giren sinema, eleştirmenlerden ve bazı sinema akademisyenlerinden sert yorumlar aldı. 1985’te The Daily News of New York’taki “Filmlerin Hayaleti” sütunu, filmi “abur cubur filmlere kötü bir isim veren, beyin hasarlı, mide bulandırıcı sinematik sakatat” olarak nitelendirdi.

Yine de film aynı zamanda bir kült geliştirdi ve daha sonraki filmleri, özellikle de “Cannibal Holocaust” gibi, izleyicileri şu soruyu sormaya sevk etmeyi amaçlayan bir buluntu görüntü kibri kullanan “The Blair Witch Project” (1999) filmlerini etkilemekle büyük ölçüde itibar kazandı. Gerçek miydi?

Bay Deodato, 29 Aralık’ta Roma’da öldü. 83 yaşındaydı.

Bay Deodato ile kapsamlı bir şekilde röportaj yapmış olan film yapımcısı ve sinema tarihçisi Eugenio Ercolani, ölümü doğruladı. Bay Deodato’nun zatürree olduğunu ve böbrek ve karaciğer yetmezliği yaşadığını söyledi.

Bay Deodato, 1960’larda başlayan kariyerinde çeşitli filmlerin yanı sıra İtalyan televizyon dizilerinin reklam ve bölümlerini yönetti. Örneğin, Bay Deodato’nun kişisel favorilerinden biri olduğunu söylediği polisiye gerilim filmi “Live Like a Cop, Die Like a Man” (1976) vardı. Ölümcül bir hastalığı olduğunu öğrenen rekabetçi bir yüzücü hakkında romantik bir drama olan “Last Feelings” (1978), 1970 Amerikan gişe rekorları kıran “Love Story” ile karşılaştırmalar yaptı (genellikle olumsuz).

Ancak 1970’lerin sonundaki ve 80’lerdeki korku filmleri diğer her şeyi gölgede bıraktı. Genel olarak konuşursak, çağdaş Batılılar ile orman sakinleri arasındaki karşılaşmaları içeren ve Batılıların pek iyi durumda olmadığı bir alt türde yönetmenlik yaptı. “Cannibal Holocaust”tan önce, Filipinler’de zorlu bir iniş sırasında uçağı hasar gören petrol arayıcılarının yamyamlar tarafından karşılandığı “The Last Survivor” (1977, çeşitli başka başlıklar altında da yayınlandı) ile bölgede çalıştı.

Linda Gross, 1978’de The Los Angeles Times’ta yazdığı bir incelemede, “Yönetmen Ruggero Deodato’nun seçici olmayan işkence ve kan dökme yağmuru, insan eti yiyen termitleri, iguana yiyen bir piton ve doğum yapan ve bebeğini aç bir timsaha fırlatan bir kızı içeriyor,” diye yazmıştı.

“Tanıtım materyalleri, ‘Son Kurtulan’ın otantik kabileler arasında yapıldığını ve film yapımı sırasında kaybolan bir ekip üyesinin yamyamlık ayinlerinin kurbanı olduğunun varsayıldığını iddia ediyor” diye ekledi. “Yazık ki yamyamlar bunun yerine sinemayı yemediler.”

Ve sonra “Cannibal Holocaust” geldi. Ülkenin Peru ve Brezilya sınırlarına yakın güney Kolombiya’nın yağmur ormanlarında, Leticia’da çekilen film, yamyam üzerine bir belgesel çekmek için oraya giden dört gazetecinin ortadan kaybolmasını araştırmak için Amazon’a giden Amerikalı bir profesörün hikayesini anlatıyor. kabileler. Gazetecilerin kendilerinin işledikleri zulmün yanı sıra vahşi ölümlerini kaydeden sinemalarını bulur.

Bay Deodato’nun “The Last Survivor” (1977) adlı filminde Me Me Lai ve Massimo Foschi, ayrıca bir eleştirmenin “seçici olmayan bir işkence ve kan dökme yağmuru” olarak adlandırdığı “Orman Holokostu” da dahil olmak üzere başka adlarla yayınlandı. Kredi… Erre Cinematografica

Bay Deodato, oyuncu kadrosunun çoğu için yerel köylüleri kullansa da, Batılıları oynamaları için bazı genç oyuncular getirdi ve onlara bir yıl boyunca başka hiçbir şeyde yer almamaları için anlaşmalar imzalattığını söyledi. film gerçekti.

Bu onu rahatsız etmek için geri geldi. Oyuncuları fiilen öldürmekle – esasen enfiye sineması yapmakla – suçlandığını ve bu suçlamaların düşürülmesi için onları bulup herkesin önünde göstermesi gerektiğini söyledi. Ancak, çekimler sırasında birkaç hayvanın gerçek ölümlerinden kaynaklananlar da dahil olmak üzere diğer suçlamalar kaldı.

Yıllar sonra Starburst dergisine “Yetkililer sinemaya el koymak için İspanyol boğa güreşlerinin İtalya’ya ithal edilmesini yasaklayan bir halk sağlığı yasası uyguladılar ve bu yasaya dayanarak sinemaya el koydular” dedi. “Milyonlarca lira para cezasına çarptırıldım ve 4 ay tecilli hapis cezasına çarptırıldım.”

“Darkening the Italian Screen: Interviews With Genre and Exploitation Director Who Outed in the 1950s and 1960s” (2019) adlı kitabında Bay Deodato ile bir röportaja yer veren ve yakın zamanda yeniden yayınlanan ” Cannibal Holocaust,” dedi Bay Deodato, “sanki uzun bir doğaçlama caz seansındaymış gibi, ‘Cannibal Holocaust’u yönetmek yerine birçok yönden besteledi.”

Bay Ercolani e-posta ile “Ruggero Deodato kendisini pazarın ihtiyaçlarının hizmetine sunan bir yöneticiydi” dedi. “Entelektüel değildi ama son derece içgüdüsel bir adam ve yönetmendi. Filmlerde, dizilerde veya reklamlarda olsun, hikaye anlatma sürecini çok severdi. Harika bir ritim duygusu vardı ve iyi bir hikayeyi anlayabilirdi.”

“Bu, yaptığı şeyi düşünmeyeceği anlamına gelmez,” diye ekledi, “ama düşündüğünden çok hissettiklerine öncelik veren bir adamdı. Pek çok yönden ‘Cannibal Holocaust’ ile sinema tarihinde içgüdülerinin peşinden gittiğini söyleyebilirsiniz.”

Bay Deodato, 7 Mayıs 1939’da İtalya’nın güneyindeki Potenza’da doğdu. Çocukken ailesi Roma’nın Parioli mahallesine taşındı ve oyunculuk zevki aldı.

Bay Ercolani’nin kitabı için verdiği röportajda, “50’lerin başından ortalarına kadar bir avuç filmde yer aldım,” dedi ve “Federico Fellini tarafından bir rol için seçmelere bile çağrıldım – hatırlamıyorum. hangi sinema – ama bu arada ergenlik çağına girmiş ve çocuksu çekiciliğimi kaybetmiştim. Gözlük taktım, cildim kötüydü ve hemen atıldım.”

Gençken yönetmen Roberto Rossellini’nin oğlu Renzo Rossellini ile arkadaş oldu ve bu ona sinema dünyasında daha fazla bağlantı sağladı. 1960’larda, aralarında Antonio Margheriti’nin korku ve fantezi filmleri (“Horror Castle,” “Anthar l’Invincibile”) ve Sergio Corbucci’nin westernleri (“Django”) gibi çeşitli filmlerde bir dizi İtalyan yönetmenle çalıştı.

“Birçok farklı yönetmenle tanışacak kadar şanslıydım,” dedi ve “her biri büyümem için çok önemliydi. Margheriti bana özel efektler hakkında çok şey öğretti, Sergio Corbucci’den ise şiddet ve vahşete karşı belli bir zevki miras aldım.”

Bay Deodato, 1970’lerde aktris Silvia Dionisio ile evlendi ve 1990’lardan beri aktris Valentina Lainati ile bir ilişki içindeydi. O da bir oğlu, Saverio ve bir kızı, Beatrice tarafından yaşatılmıştır.

Bay Deodato’nun “Cannibal Holocaust”tan sonraki filmleri arasında bir kablolu haber ekibi, uyuşturucu kaçakçılığı ve çok sayıda ceset içeren “Kes ve Kaç” (1985) yer alıyor. The Miami Herald’da yayınlanan bir incelemede Bill Cosford, “‘Cut and Run’ kadar kötü bir film için yıllarca bekleyebilirsiniz” diye yazdı. Ara sıra kendi filmlerinde ve başkalarının filmlerinde de rol aldı; kredileri arasında “Cannibal Holocaust” hayranı olan yönetmen Eli Roth’un “Hostel: Part II” (2007) filminde yer aldı.

Bay Deodato, birkaç yıl öncesine kadar hala küçük yönetmenlik kredileri biriktiriyordu. Kariyeri boyunca sürekli olarak en ünlü eseri hakkında sorular sorulmuştur.

Ercolani, “Zaman zaman, sinemanın karmaşık yapımını çevreleyen sayısız efsane ve miti süsler ve üzerine inşa ederdi, bu süreçte çoğu zaman kendisiyle çelişirdi,” dedi Bay Ercolani. “Cannibal Holocaust’un yönetmeni için yaldızlı bir kafese dönüştüğü açık.

“Deodato’nun hayatının büyük bir bölümünün kendi yaratığıyla savaşmakla, onunla mantık yürütmeye çalışmakla ya da belki de sadece onu tam olarak anlamaya çalışmakla ve sinemanın getirdiği şöhreti kucaklarken yıllar içinde onun hakkında ürettiği algıları savuşturmakla geçtiğini hissediyorum. o. Deodato eğlenceyi seven, kadın düşkünü, çirkin, benmerkezci, pek çok yönden hayattan daha büyük, eğitmeye ve yönetmeye çalıştığı ama dinlemediği bu karanlık, büyüleyici derecede çarpık yaratıkla onlarca yıl yaşarken bulan bir adamdı.”