Web’den hikayeler

Tales from the Crypt, 1990’ların başından kalma bir Amerikan korku dizisidir. İtiraf etmeliyim ki diziyi hiç görmedim (blog adını seçerken de bana ilham vermedi), ancak bu blogun içindeki hikayeler kadar korkunç ve korkutucu olmayacağından eminim.

Bugünlerde bir web geliştiricisi olarak, dehşet içinde kesinlikle tüylerinizi diken diken edebilirsiniz: takip etmeniz gereken farklı standartlar, teknik özellikler ve çalışma taslakları, her gün birbirini geride bırakan yeni kitaplıklar ve tonlarca yeni trend ve teknik, hepsi bir araya gelerek sizin bir geliştirici yeterince hızlı ayak uyduramadığı için.

Yaşayan HTML5 ve CSS3 standartları ve JavaScript’te (anahtar kelime: ECMAScript 6 veya 2015) pek çok yeni özellik ile web uygulaması geliştirme birçok yerde kolaylaşıyor (veya zaten öyle), ancak öte yandan çok daha karmaşık hale geliyor. Ayrıca, web uygulaması geliştirme süreci, klasik yazılım uygulaması geliştirme sürecine giderek daha fazla uyum sağlıyor: sürüm yönetimi, test odaklı geliştirme, otomatik derlemeler, sürekli entegrasyon, vb. artık web geliştirmede yabancı kelimeler değil.

Ancak hepsi bu kadar değil: Binlerce blog, “Bir web geliştiricisi olarak bilmeniz gereken 10 teknik”, “En iyi 20 CSS çerçevesi” veya “Bir sonraki web projeniz için 5 harika özellik” gibi makale başlıklarıyla reklam veriyor. Çoğu zaman hangi blogu takip edeceğinizi veya hangi makaleyi okuyacağınızı bile bilmiyorsunuz.

Öte yandan, bu blogdaki amacım size bir sonraki “En Yeni 15 CSS Tekniği”ni göstermek yerine bir adım geri çekilip önemli olana odaklanmak. Bu yüzden ağırlıklı olarak web standartları, spesifikasyonlar vb. ile ilgili konulara odaklanacağım. Plan, güncel olaylar hakkında rapor vermek ve özet incelemeler sağlamaktır. Özellikle ikincisinin, hızla değişen web geliştirme dünyasına biraz sakinlik getirmenin iyi bir yolu olduğunu düşünüyorum.

Çoğu zaman temel HTML5, CSS3 ve JavaScript dillerinin yanı sıra Node.js ve çeşitli CSS ve JavaScript ön işlemci dilleri gibi ilgili projelere de odaklanılır. Kitaplıklar ve çerçeveler de bunda bir rol oynayacak (belki en iyi 10’a kendimi kaptıracağım) ve kesinlikle arada sırada mahzenden bir göz atacağız, üzgünüm, kutudan çıkar çıkmaz. Bir web geliştiricisinin kalbinin daha hızlı atmasını sağlayan her şey.

Bunu göz önünde bulundurarak: korku gösterisine hoş geldiniz ve web geliştirme hakkında umut verici bazı heyecan verici hikayelere hoş geldiniz.

()

Haberin Sonu