Uzaya Gönderilecek Birinci Türk İçin Aranan Koşullar Muhakkak Oldu

Don kishot

New member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Mayıs’taki Kabine Toplantısı’nın akabinde Türkiye’nin Ulusal Uzay Programı çerçevesinde yeni bir açıklama yaptı. Erdoğan, bir Türk vatandaşının Memleketler arası Uzay İstasyonu’na gönderilme çalışmalarının başlatıldığını duyurdu.

Ulusal Uzay Programı kapsamında seçilen bir Türk vatandaşı, 2023 yılında Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda yerini alacak. Pekala, ‘Uzay Yolcusu’ olacak birinci Türk vatandaş nasıl seçilecek? Bu vatandaşta aranan kurallar neler? Gelin, Türkiye Uzay Ajansı tarafınca paylaşılan müracaat kurallarına bakalım.

Türkiye’nin uzay yolcusunda aranan koşullar

Genel koşullar:

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • 23 Mayıs 1977’den daha sonra doğmuş olmak,
  • Kamu haklarından yasaklanmamış bulunmak,
  • Yükseköğretim Kurumlarının en az 4 yıllık lisans eğitimi veren Mühendislik, Tıp, Fen Bilimleri/Temel Bilimler yahut Fen Bilimleri/Temel Bilimler alanlarındaki Eğitim fakültelerinden birini bitirmiş olmak,
  • Çok düzgün derecede İngilizce bilgisine sahip olmak, anlamak, konuşmak ve yazmak,
  • İngilizce yeterliliğini aşağıdaki imtihanların birinden alınan puanla göstermek,
    • KPDS/YDS: 90
    • TOEFL IBT: 101
    • TOEFL CBT: 251
    • TOEFL PBT: 604
    • CPE: B
  • 149,5 – 190,5 santimetre aralığında ayakta uzunluk uzunluğuna
  • 78,2 – 101,3 santimetre aralığında oturma uzunluk uzunluğuna sahip olmak,
  • 43 – 110 kilogram aralığında kiloya sahip olmak.
  • Erkek adaylar için, son müracaat tarihi prestijiyle (23 Haziran 2022) askerlik yükümlülüğünü yerine getirmiş olmak yahut askerlikle bağlantısı bulunmamak,
  • Taksirli kabahatler, kısa müddetli mahpus cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş kabahatler ile aşağıda sayılan kabahatler haricinde tecil edilmiş kararlar hariç olmak üzere; altı aydan fazla mahpus yahut affa uğramış olsalar bile Devletin güvenliğine, anayasal nizama ve bu nizamın işleyişine karşı işlenen cürümlerle, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, nitelikli hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı berbata kullanma, hileli iflas üzere yüz kızartıcı yahut onur ve haysiyeti kırıcı cürümden yahut kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, nazaranve ait sırrı açıklama, Devlet sırlarına karşı hatalardan dolayı hükümlü bulunmamak. 667 sayılı KHK kapsamında terör örgütlerine yahut Ulusal Güvenlik Kurulunca Devletin ulusal güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum yahut kümelere üyeliği, mensubiyeti yahut iltisakı veyahut bunlarla irtibatı bulunmamak.
Genel sıhhat kuralları:

• Her iki beğenilen doğal olarak yahut gözlük/kontakt lens ile düzeltme daha sonrası %100 (Snellen 20/20) görme sertliğine sahip olmak,
  • Renkli görme bozukluklarından rastgele birine sahip olmamak,
  • Rastgele bir uzuv kaybı yahut nakli yaşamamış olmak,
  • Protez kullanmıyor olmak ve bedeninde platin/vida bulunmamak,
  • Tüm eklemler için olağan hareket açıklığına ve fonksiyonelliğine sahip olmak,
  • Duyma kusuru olmamak (normal ses düzeyindeki bir konuşmayı sessiz bir odada gerisi dönük biçimde 2 metre uzaklıktan zorlanmadan ve yanlışsız duyabilmek),
  • Kulak zarı rahatsızlığı, östaki borusu sorunları, otoskleroz ve gibisi rahatsızlıklar yaşamamış olmak,
  • Kan basıncı/tansiyonu 155/95 altında olmak, kronik kalp ve damar sistemi rahatsızlığı olmamak,
  • Akciğer işlevlerini bozan teneffüs sistemi hastalığı bulunmamak,
  • Sindirim sisteminde tıkanıklığa sebep olan, uçuş emniyetini riske sokabilecek önemli hastalık yahut geçirilmiş ameliyatların sekelleri bulunmamak,
  • İdrar ve üreme yollarında (genitoüriner sistem) hastalık yahut geçirilmiş ameliyatların sekelleri bulunmamak,
  • Uçuş emniyetini riske sokabilecek önemli yahut bulaşıcı enfeksiyon hastalığı bulunmamak,
  • Büyük jinekolojik ameliyat geçirmemiş olmak,
  • Panik bozukluk, anksiyete bozuklukları, psikotik bozukluk, bipolar bozukluk, intihar fikri, uyuyamama (insomnia) yahut öteki ağır kişilik bozukluklarından birini yaşamamış olmak,
  • hayatının rastgele bir periyodunda alkol, uyuşturucu/uyarıcı unsur yahut ilaç bağımlılığı yaşamamış olmak,
  • Karanlık, yükseklik, sürat, kaza, kalabalık, boğulma/nefessiz kalma, dağınıklık, yalnızlık/izolasyon, kapalı/dar alan korkusu olmamak,
  • Epilepsi, titreme (tremor), MS (multiple skleroz), inme (felç) üzere hudut sistemi rahatsızlıkları ve sebebi bilinmeyen şuur bozukluğu yaşamamış olmak,
  • İnsülin yahut öbür hipoglisemik ilaçlar ile tedavi gerektiren diyabet (şeker) rahatsızlığı olmamak.
Kişilik özellikleri:

• Karmaşık sistemlerin çalışma prensiplerini anlamaya ilgili ve bunun için gerekli bilgi ve hünere sahip olmak,
  • Bilhassa rahatsız ve kısıtlı ortamlarda ve birinci defa karşılaşılan dış uyaranların varlığında sorun çözme yeteneğine sahip olmak,
  • Grup çalışmasına yatkın olmak ve bağlantı marifetleri üst seviyede olmak,
  • Baskı altında ve zorluklar karşısında serinkanlı kalabilmek, tahlil odaklı olmak ve mantıklı kararlar alarak ilerleyebilmek.
Uzaya gidecek Türk olmak için nasıl müracaat yapılır?

• Adım #1: Müracaat Sistemi’ne ulaşın.
  • Adım #2: ‘Kullanıcı Kayıt’ seçeneğine tıklayın. (Hesabınız var ise giriş yapın.)
  • Adım #3: Kayıt formunu doldurun ve kaydınızı tamamlayın.
  • Adım #4: Kullanıcı Giriş seçeneğine tıklayın ve hesabınıza giriş yapın.
  • Adım #5: E-posta adresinizi doğrulayın ve ayrıntılarınızı tamamlayın.
  • Adım #6: Anasayfada yer alan TUA ilanına başvurun.
Adım #1: Müracaat Sistemi’ne ulaşın.

Bu ilişkiye tıklayarak TÜBİTAK üstündeki müracaat sayfasına ulaşın.

Adım #2: ‘Kullanıcı Kayıt’ seçeneğine tıklayın.

Açılan sayfada yer alan ‘Kullanıcı Kayıt’ seçeneğine tıklayın. TÜBİTAK hesabınız var ise mevcut hesabınıza giriş yapın ve Adım #4’e geçin.

Adım #3: Kayıt formunu doldurun ve kaydınızı tamamlayın.

Karşınıza çıkan kayıt formuna tüm ayrıntılarınızı gerçek bir biçimde girin ve kaydınızı tamamlayın.

Adım #4: Hesabınıza giriş yapın.

Müracaat Sistemi’ne geri dönerek oluşturduğunuz hesabınıza giriş yapın.

Adım #5: E-posta adresinizi doğrulayın ve ayrıntılarınızı tamamlayın.

Müracaat yapmak için evvela e-posta adresinizi doğrulayın. ondan sonrasında TÜBİTAK hesabınızda boş olan tüm ayrıntıları doldurun. şahsi ayrıntıların yanı sıra imtihan, tahsil, yabancı lisan ve yabancı lisan ayrıntılarını doldurup CV’nizi tamamlayın.

Adım #6: Anasayfada yer alan TUA ilanına başvurun.

ayrıntılarınızı tamamladıktan daha sonra anasayfada yer alan ‘TBTK.UZAY_YOLCUSU.2022-1.01’ referans kodlu ilana başvurun.

NASA, astronotlarında hangi kaideleri arıyor?

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA)
, astronot adaylarında temel olarak ABD vatandaşlığının yanı sıra bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında yüksek lisans yapma kuralı arıyor. birebir vakitte astronotlarda jet uçaklarında en az iki yıllık ilgili mesleksel tecrübe yahut en az 1.000 saatlik kaptan pilotluk mühleti aranıyor.

Roscosmos, kozmonotlarında hangi koşulları arıyor?

Rusya’nın uzay bilimleri programı ile genel havacılık ve uzay araştırmalarından sorumlu devlet kurumu Roscosmos, uzaya göndereceği kozmonotlarında Rus vatandaşı olmanın yanı sıra güzel derece İngilizce bilgisi ve yüksek öğretim kuralı arıyor. birebir vakitte adaylarda uçuş deneyimi aranmazken, bu deneyime sahip olanlar ön plana çıkıyor.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), astronotlarında hangi koşulları arıyor?

Avrupa Uzay Ajansı (ESA)
, astoronotlarında rastgele bir Avrupa Uzay Ajansı ülkesi vatandaşlığının yanı sıra tabiat bilimleri, tıp, mühendislik, matematik yahut bilgisayar bilimlerinde en az yüksek lisans derecesi yahut resmi bir deher neysel test pilotluğu okulundan deher neysel test pilotu ve/veya test mühendisi derecesi ve güzel derece İngilizce bilgisi arıyor.