Usta Televizyon Oyuncusu John Aniston 89 Yaşında Hayatını Kaybetti

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Yunanistan’da doğan ve “Days of Our Lives” adlı pembe dizide otuz yıldan fazla bir süre aynı Yunan kötü adamını canlandıran kıdemli televizyon oyuncusu John Aniston öldü. 89 yaşındaydı.

Bay Aniston, 11 Kasım’da öldü, kızı aktör Jennifer Aniston Pazartesi günü bir Instagram gönderisinde söyledi. Bir ölüm nedeni veya ölüm yeri belirtmedi.

1985’ten başlayarak, kurgusal bir Ortabatı kasabasında geçen uzun soluklu bir pembe dizi olan “Days of Our Lives” da sık sık Soap Opera Digest’in “romantik bir kötü adam” olarak tanımladığı Yunanistan’dan bir karakter olan Victor Kiriakis olarak rol aldı. ”

Bay Aniston, yıllar içinde çeşitli filmlerde ve Broadway şovlarında ve “Mad Men”, “Gilmore Girls” ve “The West Wing” gibi televizyon dizilerinde rol aldı. Ancak en çok, bu yılki Daytime Emmy Ödülleri’nde ömür boyu başarı ödülü kazandığı “Days” dizisindeki çalışmasıyla tanınıyordu.

Bay Aniston’ın kızı aktör Nancy Dow ile olan ilk evliliğindendi. Oğlu Alexander Aniston, aktör Sherry Rooney ile olan ikinci evliliğindendi. Bay Aniston’ın ailesinden yapılan açıklamaya göre, kızı, oğlu ve Bayan Rooney hayatta kaldı.

NBC, “Days of Our Lives”ı Eylül ayında yayın hizmeti olan Peacock’a taşıdı. Ağ temsilcileri, Pazartesi gecesi yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Ailesinin yaptığı açıklamaya göre John Anthony Aniston, 24 Temmuz 1933’te Yunanistan’ın Girit adasında Yannis Anastassakis olarak dünyaya geldi. Eğlence veritabanı IMDb’ye göre, ebeveynleri Anthony Aniston ve Stella “Yiayia” Joanna Aniston’dı.

Ailenin yaptığı açıklamada, ailenin Chester, Pa.’ya göç etmesinden sonra, Bay Aniston ve erkek ve kız kardeşlerinin lokantada ebeveynleriyle birlikte çalıştıkları belirtildi.

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nden tiyatro mezunu olan Aniston, Birleşik Devletler Donanması’nda istihbarat subayı olarak görev yaptı. Teğmen komutan rütbesiyle ayrıldı.

Bay Aniston oyunculuğa 1962’de kızını Haziran’da Daytime Emmy Ödülleri töreninde anlattı. İlk televizyon rolleri arasında, kızının doğduğu yıl olan 1969’da, aynı adlı film serisinin habercisi olan “Mission: Impossible” adlı şovda yer aldı. Ertesi yıl, 1965’te NBC’de başlayan bir program olan “Days of Our Lives” da bir doktoru oynadı.

Ancak Bay Aniston, kızının Haziran ayında “tehlikeli derecede yakışıklı, her zaman tatlı bir iş adamı” olarak tanımladığı Victor Kiriakis rolüyle daha sonra “Days”taki başka bir rolüyle tanınacaktı. Kendisinin bu rolde yer aldığı bir bölüm öldüğü gün yayınlandı.

Soap Opera Digest’te Bay Aniston’ın 1986 tarihli bir profili, Kiriakis’in “erkekleri korkudan kıvrandırdığını ve kadınların kalplerini küt küt attırdığını” söylüyordu.

Bay Aniston o sırada dergiye “Victor harika bir karakter” demişti. “Ağırların çoğu faydacıdır. Olay örgüsünü ilerletmek ve Kahramanımız için bir tür sorun ortaya çıkarmak için oradalar.”

Sonunda, Bay Aniston’ın ünü, şimdi 53 yaşında olan ve çok sevilen televizyon programı “Friends”teki rolüyle bir süperstar olan kızı tarafından gölgede bırakıldı.

1990’da, “Friends” çıkışından dört yıl önce, Bay Aniston, E! Hollywood’daki erken başarısının “hepsi hak edilmiş” olduğu eğlencesi.

“Ancak, bu iş gerçekten öyle değil,” diye ekledi. “Çoğu insan için bu o kadar çabuk olmuyor. Ve bu işte zor zamanlar geçiren çok yetenekli insanlar tanıyorum.”

2019’da Bay Aniston, Television Academy Foundation ile yaptığı bir röportajda, kızının bir yıldız olmadan çok önce, bir film için seçmelere katılmayı sormak amacıyla önceki izni olmadan temsilcisini aradığını söyledi.

“İşte o zaman şov dünyasında olmak istediğini anladım” dedi.

Normalde oyuncu adaylarını başka kariyerler bulmaya teşvik ettiğini ve o sırada kızına da aynı tavsiyeyi verdiğini söyledi.

“Ama bir şeyler için seçmelere başladığında başından beri biliyordum, çünkü her zaman geri aranıyordu,” diye hatırladı. “Hep. Ben de ‘Bu sadece an meselesi’ dedim.”