Umutlu Mücadele Şairi Naomi Replansky 104 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Çalışmaları bir emek, baskı ve mücadele dünyasını tasvir eden, ancak tüm bunlar için daha az umutlu olmayan, kendi kendini yetiştirmiş bir Amerikalı şair olan Naomi Replansky, Cumartesi günü Manhattan’daki evinde öldü. 104 yaşındaydı.

Üvey oğlu Uri Berliner ölümü doğruladı.

Bronx’ta doğup büyüyen ve evde bir kahvehane okumasında olduğu gibi fabrika katındaki evinde olduğu gibi Bayan Replansky, uzun süredir şiir için uygun olmadığı düşünülen konular hakkında yazdı: el emeği, yoksulluk, haklarından mahrum bırakılma, ırkçılık, sürgün ve Holokost.

Eleştirmenler, çalışmalarının standart protesto şiiri olmaktan çok, toplumsal tarihin iniş çıkışlarının kendi yaşamı da dahil olmak üzere bireysel yaşamların merceğinden ayrıntılı bir incelemesi olduğu konusunda hemfikirdi.

Bayan Replansky, 2002’de Yahudi feminist dergisi Bridges’e “Benim için şiir, dünyaya hakim olmanın bir yolu” dedi.

Bayan Replansky’nin çalışması, ortamları ve duyarlılıklarıyla, kendisine olan borcunu sık sık kabul eden eski ABD şairi Philip Levine’in yerel mavi yakalı dünyasını, kısa öykü yazarı Grace Paley’in solcu New York Yahudi çevresi ile evlendiriyor. , eski bir arkadaş.

Bay Levine, 2003 yılında The Los Angeles Times’ta Bayan Replansky için “Okuduğum başka hiçbir Kuzey Amerikalı şair, Latin Amerika gerçeküstücülüğünün ateşini ve parlaklığını böylesine şaşırtıcı bir otoritenin orijinal çalışmasına dahil edemedi” diye yazmıştı ve ekliyor: “Ve çoğumuz denedik.

Eleştirmenler, Bayan Replansky’nin şiirini, yarı saydam, sade konuşma dili ve kusursuz bir şekilde işlenmiş, eski sözlü mısraları anımsatan şarkı benzeri kadansları nedeniyle övdü. Aralarında William Blake, Emily Dickinson, çocukların sokak ilahileri ve İngiliz ve İskoç halk türkülerinin de bulunduğu kabul edilen etkileri kolayca fark edilebilir.

Burada, Amerika Birleşik Devletleri’nin Japonya’ya atom bombası atmasından sonra yazdığı sade ve güçlü şiiri “Epitaph: 1945”i bütünüyle düşünün:

Kaşığım bomba düştüğünde kaldırıldı

Ne bir yüz, ne bir el, ne de tutulacak bir kaşık bıraktı.

Memleketimde yüz bin kişi öldü.

Bu, çorbam soğumadan önce oldu.

Yine de Bayan Replansky, uzun yaşamının sonuna kadar, 2007’de ölen Bayan Paley veya 2015’te ölen Bay Levine kadar çok daha az tanınmaya devam etti.

Black Sparrow/David R. Godine tarafından 2012’de “Toplanan Şiirler” yayımlanmadan önceki 60 yılda, kendi adına yalnızca iki büyük şiir cildi vardı.

Bayan Replansky’nin “Toplu Şiirleri” 2012’de yayımlanmadan önce, yalnızca iki büyük cilt şiir yayımlamıştı.

Şair George Oppen 1980’lerin başında “Naomi Replansky en parlak Amerikan şairleri arasında sayılmalıdır” demişti. “Yeterince övgü almamış olması, şiir dünyasının en büyük gizemlerinden biridir.”

Gizemin çözümü birkaç şeye bağlıydı. Birincisi, bir mükemmeliyetçi olan Bayan Replansky, ayna gibi parıldayana kadar hiçbir şiiri teslim etmezdi; bu nedenle nadiren yayınladı.

Bir diğeri, hayatını kazanmanın yıkıcı gerekliliğiydi, çünkü Bayan Replansky uzun süredir içindeşiir dünyası, pek çok bakımdan değildi ile ilgilidelikli kart çağında bir torna operatörü, bir okyanus gemisi hostesi, bir tıbbi editör ve bir bilgisayar programcısı olarak çeşitli şekillerde çalışıyor.

1953 tarihli bir çalışma, birbirini izleyen dört ve üç vuruşlu dizeleri ve ABCB kafiye şeması birçok eski İngiliz baladının yapısını yansıtan “Fabrika Şiiri” başlar:

Alet ucu kesildi, metal kıvrıldı,

Yağ, giysisinden sırılsıklam olmuştu.

Günde altı yüz parça yaptı

Ve nefes alarak kendini zamanladı.

Dahası, Bayan Replansky’nin kadınlar arasındaki cinsel aşk kutlamalarını da içeren çalışmasının konusu (1930’larda en az bir antolojide yayınlandı) bazı eleştirmenleri rahatsız etti.

Son olarak, şiirlerinin çoğu, 20. yüzyılın ortalarında şiirsel yapı tarafından ciddi arka yapımına aykırı olduğu için küçümsenen kafiyeyi titiz bir şekilde kullandı.

Bayan Replansky sebat etti, zayıf zamanlarda, ara sıra görülen eleştirel düşmanlıkta ve yaşlanmanın zorluklarında yazmaya devam etti; bu, işi nihai olarak dayanıklılıkla ilgili olan bir şair için uygun bir yanıt.

Şiirsel araçların en tutucusu olan kafiye ve ölçüyü ideolojik radikalizmin hizmetinde kullanmayı seçmesi de uygun görünüyor – eğer varsa bir yıkıcılık eylemi.

Bayan Replansky, “Yazmamak Hakkında” adlı geç dönem bir şiirinde şunları yazdı:

Dilim bağlı, önünde duruyorum

Engizisyoncu olarak kendim.

zamanı işaretlemeyi severdim

Bir vuruşla, kafiye ile.

Devam eder:

Zaman başparmağıyla beni işaretledi, Sarkacı yavaşlattı.

Yavaşlattı veya durdurdu: Sözcükler kesildi, sözcükler düştü —

Sebepler veya mazeretler tasarlamanın faydası yok.

Şimdi, garip bir şekilde, doksanı çoktan geçtiğimde nefes alıyorum.

Başlayan şey neredeyse bitti, Hala üzerinde kara kara düşünmeliyim

Aradığım çok şey, Yaptığım az şey,

Till Time kendi taş Lockjaw’ını getiriyor.

Sol ve Fannie (Ginsberg) Replansky’nin kızı Naomi Replansky, 23 Mayıs 1918’de Bronx’ta doğdu. Babası genellikle işsizdi ve annesi, sekreterlik işi ve çocuklara özel İngilizce dersleri vererek elinden geldiğince aileyi destekledi. yeni göçmenler

Bayan Replansky’nin “Bir Miras” şiiri o yılları yeniden anlatır:

Beş dolar, dört dolar, üç dolar, iki,

Bir ve hiçbiri ve ne yapacağız?

Bu hiç söylenmeyen endişe

Ama annemin kafasında çok sık koştu.

Ve babamın kaşlarını çatmasında çok net gösterdi

Biz çocuklara göre aşağı sürüklendi.

İs gibi, kar gibi sürüklendi,

Rüyalarla dolu Bronx’ta, uzun zaman önce.

Kafamı sallayarak onu kaldırdım.

Topumu sektirdim, sıcacık ekmek yedim.

En dik yokuştan aşağı kaydım.

Ama iradem dışında dinlemiş olmalıyım:

Rüzgar ters estiğinde, bugün duyabiliyorum.

Sonra annemin endişesi tüm oyunu durdurur

Ve sanki hak ettiği yerdeymiş gibi,

Babamın kaşlarını çatması yüzümü ikiye bölüyor.

Bir şiir dehası olan Naomi, 10 yaşına geldiğinde oldukça yetenekli dizeler yazıyordu – çoğu sosyal vicdanla – Fritz Lang’ın 1927 tarihli distopik sineması “Metropolis”i izlemekten ilham alan o dönemden kalma bir çaba başladı:

Dinle, zilin hüzünlü boğuk uğultusunu duy

Ve açık kapıdan

Vücutları yıpranmış milyonlarca işçi gelin.

Nöbetçiler onlara küçümseyerek bakıyor.

Bayan Replanski, 1941’de. 10 yaşına geldiğinde, dikkate değer derecede yetenekli dizeler yazıyordu – çoğu sosyal vicdanla -. Kredi… Lezbiyen Tarihi Eğitim Vakfı

Bayan Replansky, Bronx’taki James Monroe Lisesi’nden mezun olduktan sonra Manhattan’daki Hunter College’a tarih okuyarak gitti, ancak mezun olmadan önce işe gitmek için ayrıldı. Yıllar sonra, 1950’lerde Los Angeles’taki California Üniversitesi’nden coğrafya alanında lisans derecesi aldı.

İlk koleksiyonu “Ring Song” 1952’de çıktı. Bayan Replansky yayınlandığında 30’lu yaşlarında olmasına rağmen içerdiği şiirler gençliğinde yazılmıştı.

Ulusal Kitap Ödülü için finalist olan “Ring Song” birçok çevreden eleştirel övgüler aldı. Ancak Lawrence Ferling’in yazdığı The San Francisco Chronicle’da sert bir eleştiri aldı – daha sonra ailesinin orijinal adı olan Ferlinghetti tarafından daha iyi tanındı ve 1950’lerin ortalarında yeniden başladı.

Eleştirisinden yola çıkan Bayan Replansky, “Tehlikeli Dünya” koleksiyonunun piyasaya sürüldüğü 1994 yılına kadar önemli bir cilt daha yayınlamadı. (“Twenty-one Poems, Old and New” adlı bir bölüm kitabı 1988’de çıktı.)

Bayan Replansky, hayatının sonuna kadar evi olduğu Manhattan’ın Yukarı Batı Yakası’na taşınmadan önce yıllar boyunca Los Angeles ve San Francisco’da yaşadı.

Paris’e yerleşmeyi çok isterdi, dedi, ancak 1950’ler boyunca Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrılamadı; solcu ideolojisinden hareket ettiği belli olan Dışişleri Bakanlığı, pasaportunu iptal etti.

Bayan Replansky, yüzyılın ortalarında yaşadığı Los Angeles’ta, “St. Joan of the Stockyards,” diye Almanca’dan tercüme etti. Ayrıca Avusturyalı şair Hugo von Hofmannsthal’ı ve Yidiş’ten şair ve oyun yazarı Itzik Manger’ı tercüme etti.

Bayan Replansky, Claremont, California’daki Pitzer College’da ve Manhattan’daki Henry Street Settlement’ta şiir öğretti. 1980’lerde yazar ve edebiyat bilgini Eva Kollisch onun arkadaşı oldu ve ikisi 2009’da evlendi. Üvey oğlu Bay Berliner’e ek olarak, Bayan Replansky’den hayatta Bayan Kollisch ve bir üvey torun var.

Bayan Replansky, yaşamının sonlarında biraz takdir gördü. 2013’te Amerika Şiir Topluluğu’ndan William Carlos Williams Ödülü’nü aldı. 2020’de The New York Times tarafından yayınlanan bir profil, kendisinin ve Bayan Kollisch’in, koronavirüs pandemisi sırasında hapsedilmek de dahil olmak üzere hayatları boyunca talihsizliklerle yüzleşmek için “korkusuzluk” duyduklarını müjdeliyordu.

Bayan Replansky’nin çalışması kayıp ve hasretle doluysa da, nadiren de olsa umutsuzluktan yoksundu. Bu, belki de Bayan Kollisch’e yaptığı gibi, aşkı hayatının sonlarında bulmasıyla ilgili şiiri “The Oasis”te olduğundan daha belirgin değildi.

Elimde bir meyve tuttuğumu sanıyordum.

Tatlılığı patladı

Ve suyunu saldı. Uzun yolculuktan sonra,

Uzun bir susuzluktan sonra kendi kendime sordum:

Bu kuraklıktan doğan bir rüya mı?

Rüya değildi.

Gizli bir odaya girdiğimi sandım.

Sert ışıktan.

Zengin mobilyalar arasında, yastıklı karanlıkta,

Orada görüşümü geri kazandım.

Böyle bir lüks benim için asla olamaz!

Benim içindi.

Benimkine uyan bir zihne dokunduğumu sandım

Bedenler uydukça,

Açıdan eğriye; ve aklım hissetmek için zonkladı

O zekanın nabzı.

Bu çok geç geliyor, dedim. Bu doğru olamaz!

Ama bu doğruydu.

Çölün bittiğini düşündüm ve hissettim

Çeşmeler sıçrar.

O zaman minnettarlık minnettarlığa cevap verebilir

Uyku uykuyla iç içe olana kadar.

Umutsuzluk evvel haykırdı: İçinde tutku kalmadı!

Yalan söyledi. Yalan söyledi.

Alex Traub raporlamaya katkıda bulundu.