Ulice ekibinin Pilsen’de çekim yaparken yedek traktörleri ve vinçleri de vardı.

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
“Çekimlerin yapıldığı ortam çok güzeldi. Ama onu bulmak oldukça zordu. Çekimlerden yaklaşık altı ay önce onu aramaya başladık. Senaristlerin gereksinimlerini karşılayacak bir yer keşfetmemiz biraz zaman aldı. Ama henüz kazanamadık. Gerçek çekimlerden yaklaşık iki ay önce burada bulunduğumuzda, zorlu arazi nedeniyle oraya sıradan arabalarla gidemeyeceğinizi öğrendik. Bu nedenle, dört tekerlekten çekişli yeterince araba sağlamak gerekliydi. Ve Allah korusun, o zaman yağmur yağmaya başlarsa… Ekipmanlarımız yarı yolda çamura saplanmasın diye yedekte traktör ve vinçler ayarladık,” dedi serinin üretim başkanı Barbora Chaloupecká.

Sokak çoğunlukla stüdyolarda yaratılır, bu nedenle ekip ve oyuncular için dışarı çıkmak nadir görülen bir şeydir. “Ekip için, açık havada çekim yapmak her zaman bir meydan okuma ve keyifli bir oyalamadır. Bazen bir yolculuktaymışız gibi hissederiz, bazen beklenmedik bir teknik sorunu hızlıca çözmemiz gerektiğinde epey terleriz. Ama her seferinde, bazen oldukça sinir bozucu olsa da, hepimiz sevgiyle bu tür çekimleri hatırlıyoruz,” diyor yapımcı Jana Maršíková gülerek.

“Dış mekanda çekim yapmak bizim için her zaman canlandırıcıdır çünkü bütün gün stüdyoda kilitli kalmak zorunda değiliz. Öte yandan, çok daha öngörülemez olma eğilimindedir ve bazen senaryoda olanlarla belirli bir yerde gerçekçi bir şekilde filme alınabilecekler arasında uzlaşmalar yapmak zorunda kalırız. Ancak bir yönetmen olarak bu tür çekimler çok daha fazla olasılık sunuyor. Ve eğer hava bize karşı nazikse ve herhangi bir krizle uğraşmak zorunda kalmıyorsak, hepimiz bunu film çekmeyi daha çok bir ödül olarak kabul ediyoruz,” diye ekliyor yönetmen Stano Sládeček.

Václav Svoboda’nın canlandırdığı Lumír Nykl’in ailesi Pilsen’de bir macera yaşayacak.

“Muhtemelen bana inanmayacaksın ama henüz The Street’i bu şekilde doğada çekmedim ve on sekiz yıldır oradayım. Böyle bir zamandan sonra senaristlerin beni hiçbir şeyle şaşırtamayacağını düşündüm. Yapabilirler. Bu sefer hoş bir şekilde. Küçüklüğümden beri erkeklerle çadırların altında ya da battaniyenin altında ata binerim. Her zaman eğlenceliydi çünkü her seferinde sahip olduğumuz parayla dönüş yolculuğu için gerekli şeyleri biriktirdik ve gerisini içtik. Güzel zamanlardı,” diye hatırlıyor Svoboda.

Kendisinin bir kulübesi yok, ancak ailesiyle birlikte Ledečsko’ya, ara sıra ona ödünç veren bir arkadaşının kulübesine gidiyor. İzleyiciler bölümü sonbaharda televizyonda izleyecek.